nie można zmienić tax date na błędnej transakcji

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
morela
Posty: 41
Rejestracja: czw lis 17, 2022 8:45 pm
Been thanked: 2 times

nie można zmienić tax date na błędnej transakcji

Post autor: morela »

Mam dokument zaksięgowany w zeszłym roku przez FB60. Został wystornowany z powodu błędnych kwot przez FB01 jako post with reference.
Po tym na pierwotnym dokumencie nie można zrobić nic począwszy od kapelusza poprzez Call Up (góry słońce) oraz Change bo "Vendor has several bank accounts". Wejście w dodatkowe dane Additional Data skutkuje oknem w którym większosć pół jest nieaktywna. Part bank type również, choć z rozwijalnej listy mogę sobie popatrzeć na rachunki vendora, ale nie mogę ich wybrać.
Czyli co? Kaplica? Potrzebuję zmienić tylko tax report date a i fajnie byłoby dodatkowo móc edytować opis na kontach, ale to już mniejszy wymóg.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
FattyRatty
Posty: 5
Rejestracja: ndz lip 17, 2022 12:28 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: nie można zmienić tax date na błędnej transakcji

Post autor: FattyRatty »

Błąd o kontach vendora jest raczej walidacją specyficzną dla Twojego systemu (nie ma tego w standardzie SAP). Pewnie chodzi o to, żeby wybrać konto bankowe z listy na vendorze. Niestety pole masz wyszarzone, bo dokument jest rozliczony, więc pola związane z płatnością nie będą już dostępne do zmian i to jest akurat standardowe zachowanie. Wygląda na to, że walidacja pojawiła się na systemie po tym jak dokument już powstał.
Musisz zgłosić to do wsparcia SAP w celu poprawienia walidacji żeby umożliwiała zmiany na dokumencie w takiej sytuacji.
Jeśli masz uprawnienia i wiesz co robisz, możesz spróbować usunąć tymczasowo z danych vendora dodatkowe konta bankowe, żeby nie spełniał warunku dla walidacji i może ten błąd się nie pojawi.
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: nie można zmienić tax date na błędnej transakcji

Post autor: RKISIEL »

morela pisze: pt mar 03, 2023 4:34 pm Został wystornowany z powodu błędnych kwot przez FB01 jako post with reference.
W FB01 księgowanie z referencją (czyli transakcja FBR2) nie stornuje dokumentu!!! Tam możemy utworzyć dokument z księgowaniem przeciwstawnym, tak utworzony dokument nie ma charakteru storna (jak utworzony w transakcji FB08). Storno powoduje rozliczenie pozycji dla kont rozrachunkowych i rozliczeniowych - takiego działania nie ma dokument utworzony w FBR2.
W pozycjach dokumentu, które są rozliczone (niezależnie od sposobu rozliczenia: storno czy transakcjami rozliczającymi) zwykle w OB32 wyłączamy z możliwości edycji dane w polach: HBKID(bank własny), HKTID (ID rachunku własnego) czy BVTYP (typ banku partnera).

Co do problemów związanych z komunikatem (nie jest on standardowy) to przyczynę (i konieczne działanie naprawcze) opisał przedmówca :)
Rafał Kisiel
morela
Posty: 41
Rejestracja: czw lis 17, 2022 8:45 pm
Been thanked: 2 times

Re: nie można zmienić tax date na błędnej transakcji

Post autor: morela »

bardzo wam dziękuję.