Studia/podyplomówka - programowanie (ale uwaga, nie chodzi o ABAPa)

Tutaj możesz zadać pytania, które nie znalazły miejsca w innych działach i porozmawiać na ogólne tematy.
ODPOWIEDZ
emil
Posty: 133
Rejestracja: pt gru 27, 2019 11:02 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 42 times

Studia/podyplomówka - programowanie (ale uwaga, nie chodzi o ABAPa)

Post autor: emil »

W którymś z moich tematów powstał krótki (ale istotny) wewnętrzny wątek, poświęcony kwestii pisania kodu tak optymalnego, by SAP nie musiał wykonywać zbędnych obliczeń (chodziło o to, którą tabelę z którą porównywać, by było szybciej).
Im dłużej o tym myślę, tym bardziej jestem przekonany, że mam tu potężną płaszczyznę do rozwoju: na ten moment tworzę rozwiązania które działają zwracając poprawne wyniki, a przy tym nie walą timeoutami ;) No ale... jednocześnie umacniają mi się złe nawyki: niewiele myślę, czy to jak napisałem np. dany MF jest najbardziej wydajną drogą do osiągnięcia zamierzonego efektu.

Zastanawiam się, czy nie byłoby warto iść na jakąś podyplomówkę/szkolenie związane z programowaniem. Nie mam tu na myśli kursu typu "Pyton w 3 tygodnie", czy "Zostań ABAPerem za jedyne pinćpincet w pinć tygodni", a raczej czegoś... no właśnie, czego? Poradzicie coś?

Podyplomówka w WSB (Chorzów) była ok, ale w mojej ocenie zabrakło tam (a w zasadzie nie było) nacisku na wydajność. Wszelkie SAPowe BC* też niewiele na ten temat wspominają (i są pierońsko drogie).

Możecie coś zasugerować?
K602
Posty: 135
Rejestracja: śr sie 24, 2022 11:50 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 86 times
Kontakt:

Re: Studia/podyplomówka - programowanie (ale uwaga, nie chodzi o ABAPa)

Post autor: K602 »

Moim zdaniem nie ma to sensu (podyplomówki o SAP, bo same podyplomówki są okej, jeśli wiesz czego oczekujesz). Tzn. kluczowa jest wiedza z IT dot. baz danych, konstrukcji zapytań i struktur danych np. jak działają drzewa binarne i wyszukiwanie BST, aby tak konstruować struktury danych, aby rozumieć każdy szczegół. Jak wyszukiwana jest tablica sortowana, jak zwykła itd. i wszystkie modyfikatory jak UNIQE KEY i NON-UNIQE KEY itd. Czy też tworzenie literałów w ujęciu immutable objects itd. Ale tego wszystkiego dowiesz się z wielu artykułów z neta, a nawet z SE30 (Tips&Tricks). Kluczowa jest Twoja chęć. Ja nad takimi kwestiami kiedyś przesiedziałem nie jedną noc... póki nie zrozumiałem od a do z. Potem widzisz w oczach jak pewne rzeczy można zoptymalizować.

Jak już to opanujesz, to pozostaje zrównoleglanie obliczeń np. poprzez framweork SPTA... a także, jeśli masz bazę HANA, to także CDSy i ogółnie programowanie po stronie bazy danych dla kosztownych obliczeniowo zadań. Jest co robić, ale w mojej ocenie, jest dużo tutoriali z tego zakresu.
SAP ABAP Certified Developer
emil
Posty: 133
Rejestracja: pt gru 27, 2019 11:02 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 42 times

Re: Studia/podyplomówka - programowanie (ale uwaga, nie chodzi o ABAPa)

Post autor: emil »

Z tutorialami/szkoleniami z netu jest ten problem, że nie mam nigdy odpowiednich warunków/czasu, by poświęcić im całkowicie uwagę.
Forma stacjonarnego szkolenia/podyplomówki sprawia, że człowiek zostawia za sobą wszystkie przeszkadzacze i może skupić się na pracy/nauce.
Przynajmniej ja tak mam :/
patryk21415
Posty: 9
Rejestracja: czw lut 02, 2023 8:07 pm
Been thanked: 5 times

Re: Studia/podyplomówka - programowanie (ale uwaga, nie chodzi o ABAPa)

Post autor: patryk21415 »

Ja aktualnie studiuję programowanie. Musisz liczyć się z tym że na podyplomowce czy też nie jest różny poziom zaawansowania gdyż warunki pracy i rynek jest postrzelony. Więc każdy kto cokolwiek ma do czynienia programowaniem idzie na studia i widzi w oczach $$$. Samej optymalizacji zapytań nie ma na studiach przez 3 lata jedyne w tym kierunku były algorytmy i struktura danych - głównie przedstawione różne algorytmy sortowania i testy wykonania. Więc co do studiów. Może być tak że pojawią się tam najsłynniejsze biblioteki -numpy, panda a nie zagadnienia z rownoleglania. Może spróbuj czegoś innego -mentoring??? O ile wiem płacisz 400zl za miesiąc osobie ogarniętej i razem z nią spotykasz się 3-4 razy w miesiącu (może być online) i przerabiacie materiał
dominik.tylczynski
Posty: 8327
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1916 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Studia/podyplomówka - programowanie (ale uwaga, nie chodzi o ABAPa)

Post autor: dominik.tylczynski »

emil pisze: czw mar 09, 2023 10:58 am Im dłużej o tym myślę, tym bardziej jestem przekonany, że mam tu potężną płaszczyznę do rozwoju: na ten moment tworzę rozwiązania które działają zwracając poprawne wyniki, a przy tym nie walą timeoutami ;) No ale... jednocześnie umacniają mi się złe nawyki: niewiele myślę, czy to jak napisałem np. dany MF jest najbardziej wydajną drogą do osiągnięcia zamierzonego efektu.
Twoje pytanie świadczy o dojrzałym podejściu do programowania - oprócz samego wyniku zaczyna się liczyć sposób jego osiągnięcia, czy jest on (w miarę) optymalny. Moim zdaniem otworzyłeś temat wspólny dla całości programowania czy software engineering, nie tylko dla SAP czy ABAP. Warto zatem sięgnąć do uznanych opracowań - polecam: Jeśli nawet te wydawnictwa nie będą miały bezpośredniego, natychmiastowego przełożenia na Twoją pracę, to na pewno dzięki nim spojrzysz szerzej i dojrzalej na programowanie.
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: Studia/podyplomówka - programowanie (ale uwaga, nie chodzi o ABAPa)

Post autor: wojtas7 »

emil pisze: czw mar 09, 2023 11:30 am Z tutorialami/szkoleniami z netu jest ten problem, że nie mam nigdy odpowiednich warunków/czasu, by poświęcić im całkowicie uwagę.
Forma stacjonarnego szkolenia/podyplomówki sprawia, że człowiek zostawia za sobą wszystkie przeszkadzacze i może skupić się na pracy/nauce.
Przynajmniej ja tak mam :/
Fajnie że widzisz szczerze sam przed sobą w czym leży tak naprawdę problem. Też sądzę że wielu ludzi pokonuje taką prokrastynację właśnie zapisują się na różne kursy/podyplomówki, licząc że zostaną zmuszeni do spędzenia X godzin nad danym tematem bez problemów z mobilizacją.

Niestety ale wydaje mi się że w przypadku obszaru, o którym piszesz, żadne szkolenie ani podyplomówka nie istnieją - to jest zbyt świeży temat, zbyt specyficzny, zbyt szczegółowy, zbyt duża nisza, żeby liczyć na to że komukolwiek opłaci się organizować coś sensownego bo po prostu albo będzie musiało to kosztować krocie, albo po prostu nie będzie chętnych.

Inna droga to nie nauka "na sucho", bez konkretnych zadań biznesowych/komercyjnych, która zawsze jest trudniejsza do zmobilizowania się, ale jak się ma konkretne zadania typu "transakcja Z... chodzi wolno, proszę coś z nią zrobić", albo "job xxx wykonuje się zbyt długo"... to na pewno jest to łatwiejsze.

W przypadku braku konkretnych zadań, proponuję google i metody anty-prokrastynacyjne typu stoper zmuszający do poświęcenia X czasu, jakieś przypominacze codzienne itd.

A sama wiedza jest dostępna bez problemu w necie.
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: Studia/podyplomówka - programowanie (ale uwaga, nie chodzi o ABAPa)

Post autor: wojtas7 »

patryk21415 pisze: czw mar 09, 2023 12:23 pm Ja aktualnie studiuję programowanie.
{...}
Samej optymalizacji zapytań nie ma na studiach przez 3 lata jedyne w tym kierunku były algorytmy i struktura danych - głównie przedstawione różne algorytmy sortowania i testy wykonania.
pozwolę sobie zapytać - co to za studia? Moje doświadczenie po 5 letnich magisterskich studiach na politechnice we Wrocławiu na Wydziale Informatyki i Zarządzania jest diametralnie inne. Z algorytmami, bazami danych (różnymi i to nie tylko relacyjnymi), programowaniem w różnych językach (o ile pamiętam sprzed 20 lat to pascal, C, Java, Delphi a nawet Fortran wówczas były..) nawet elementami sieciowymi z elektroniki było sporo do czynienia przez okrągłe pięć lat.
patryk21415 pisze: czw mar 09, 2023 12:23 pm Może spróbuj czegoś innego -mentoring??? O ile wiem płacisz 400zl za miesiąc osobie ogarniętej i razem z nią spotykasz się 3-4 razy w miesiącu (może być online) i przerabiacie materiał
Ogarnięta osoba tzn kto to jest, wychodzi 100zł/h za szkolenie? Korepetycje? ;-)
patryk21415
Posty: 9
Rejestracja: czw lut 02, 2023 8:07 pm
Been thanked: 5 times

Re: Studia/podyplomówka - programowanie (ale uwaga, nie chodzi o ABAPa)

Post autor: patryk21415 »

Studiuję na WSB w Poznaniu zaocznie. W trakcie tygodnia praca. Co do mentoringu ostatnio na FB rzuciło mi się w oczy ogłoszenie strony gdziee senior developer wspomagaja juniorów
melwin515
Posty: 1
Rejestracja: czw paź 23, 2014 4:03 pm
Has thanked: 1 time

Re: Studia/podyplomówka - programowanie (ale uwaga, nie chodzi o ABAPa)

Post autor: melwin515 »

kolego patryk21415 mogę zapytać jak tam te studia? też się nad tym zastanawiam? Czy to jakoś ułatwia znalezienie pracy?
patryk21415
Posty: 9
Rejestracja: czw lut 02, 2023 8:07 pm
Been thanked: 5 times

Re: Studia/podyplomówka - programowanie (ale uwaga, nie chodzi o ABAPa)

Post autor: patryk21415 »

Myślę, że raczej nie. Aktualnie znalazłem się w sytuacji w której szukam pracy na wielu frontach - zarówno związanych ze sap'em jak i w programowaniu i data analyst. W teorii przy stanowiskach junior związanych z abap wiele ogłoszeń wskazuje na umiejętność posługiwania się jednym z wymienionych języków no. Java,SQL,python,c#. W teorii jednak i tak wymagane jest doświadczenie w SAP. Pracy dla juniorów nie ma zbyt wiele, a jeśli są to głównie w aglomeracji - brak opcji zdalnej co na tym poziomie jest prawnie zrozumiałe. Dlatego o ile nie kończyłeś prestiżowej uczelni - jak kolega u góry wspomniał to w prywatnych nie licz na dobrą naukę: raczej wygląda to tak że dostaniesz zadania, ktoś coś podpowie a wszystkiego musisz i tak sam znaleźć. Tutaj podam przykład uczenia maszynowego i algorytm knn, gdzie wykładowca tłumaczył nam ideę rysując w paint pkt. Więc jeśli chodzi o programowanie i znalezienie oracy- to tylko po dobrej uczelni albo z nabytą wiedzą samoistnie lub po kursach ale nie tych co na YT zrobią z ciebie w tydzień programistę. Wiem to jest moja opinia i wielu może się nie zgodzić ale takie są moje przemyślenia. Sam nauczyłem się SQL oraz pl/SQL podstawy gdzie wykładowca był w szoku że ktoś to ogarnął bo na zajęciach to tylko składnia, tworzenie tabel 3postac normalna i triggery.
ODPOWIEDZ