kariera w SAP consultingu a przyszłość

Tutaj możesz zadać pytania, które nie znalazły miejsca w innych działach i porozmawiać na ogólne tematy.
MatFin
Posty: 1
Rejestracja: ndz kwie 02, 2023 3:05 pm

kariera w SAP consultingu a przyszłość

Post autor: MatFin »

Cześć wszystkim,

Niedawno rozpocząłem swoją podróż, aby stać się profesjonalnym konsultantem SAP. Jednak słyszałem pewne plotki, że praca w sap consultingu będzie "umierająca" z czasem i lepiej wybrać jakąś inną technologię, aby zrobić karierę. Czy to może być prawda? Przynajmniej w pewnym stopniu?

Pojawiają się też głosy, że projektów wdrożeniowych SAP będzie coraz mniej.
Czy za kilka lat nadal będzie można zarobić około 20k € miesięcznie jako freelancer? Na przykład w 2035 roku...

Czy widzicie przyszłość dla EWM MM QM i tak dalej, jeśli chodzi o moduły?

Z góry dziękuję za wszystkie spostrzeżenia i przemyślenia :)
urbi
Posty: 47
Rejestracja: sob lip 30, 2022 1:40 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times

Re: kariera w SAP consultingu a przyszłość

Post autor: urbi »

A jak widzisz przyszłość średnich i dużych przedsiębiorstwach? One potrzebują ERPów, a skoro potrzeba ERPów to także potrzeba SAP :)

Jak będzie wyglądała przyszłość w SAPie to wróżenie z fusów aczkolwiek bardziej byłbym skłonny myśleć o AI jako o zagrożeniu dla całego rynku pracy, zastąpienie juniorów/midów.
SAP po polsku, nauka SAP, SAP dla początkujących, SAP, S/4HANA, SAP ERP, SAPFORUM, FORUMSAP, HANA, SAP CLOUD PLATFORM, ABAP, EWM
dominik.tylczynski
Posty: 8384
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1951 times
Been thanked: 1482 times

Re: kariera w SAP consultingu a przyszłość

Post autor: dominik.tylczynski »

Nikt nie odpowie co się stanie za ponad 10 lat, czyli w 2035. Jeszcze dwa lata temu świat był dosyć spokojnym, stabilnym miejscem - od tego czasu mieliśmy już pandemię i mamy wojnę. Zatem odpowiedź na pytanie ile będzie mógł zarobić na freelance konsultant w 2035 to całkowite wróżenie z fusów.

Moim zdaniem SAP nadal będzie bardzo dobrze funkcjonował. To jest gigantyczna firma, mająca bardzo wielu klientów, przy tym oferująca wiele fajnych technologii. Zatem raczej nic jej nie zdmuchnie przez 10 lat. Zwróć też uwagę, że SAP to nie jest technologia, zatem nie można wybrać "SAP albo innej technologii".

Uważam też, że konsulting SAP będzie dosyć odporny na sztuczną inteligencję. Naturalnie AI zabierze nam część pracy, jednak poważny konsulting SAP to jest w dużej mierze praca z ludźmi i ich obawami przed zmianą. Mam nadzieję, że na tym polu AI ta nam jeszcze jakiś czas popracować.