Nowy w SAP

Tutaj możesz zadać pytania, które nie znalazły miejsca w innych działach i porozmawiać na ogólne tematy.
ODPOWIEDZ
Krystian
Posty: 5
Rejestracja: ndz lip 23, 2023 7:38 pm
Been thanked: 1 time

Nowy w SAP

Post autor: Krystian »

Cześć,

Chciałbym nauczyć się SAP, abym mógł go wykorzystać w pracy. Pracuje na logistyce, natomiast w obecnej chwili nie używam go na codzień, a chciałbym podnieść swoje kwalifikacje, abym mógł przedstawić je pracodawcy bym mógł zmienić swoje stanowisko.

Znacie może strony, które oferują testowe serwery za w miarę normalne ceny tak, abym mógł posiedzieć i na spokojnie przejść przez wszystkie moduły? W obecnej chwili na pewno będę chciał się skupić na logistycznej części, natomiast mam w planach w ramach treningu, aby "stworzyć firmę" wraz z produkcją, HR i logistyką i spróbować pododawać zasoby ludzkie, materiały, produkcyjne itp, abym zrozumiał SAP i w późniejszym czasie zdobył certyfikaty, aby w przyszłości spróbować sił w konsultingu.

Pozdrawiam,
Krystian
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1478 times
Kontakt:

Re: Nowy w SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

W sieci znajdziesz wiele ofert dostępu online do IDES - zobacz w Google sap ides online access. Osobiście nie korzystałem z żadnego z nich.
Na SAP Help przeczytasz o procesach skonfigurowanych w SAP IDES - IDES - The SAP Model Company
Mimo, że IDES jest już leciwym systemem, to daje bardzo dobre pojęcie o standardowych procesach SAP.

IDES był wspierany do wersji 4.6C. Nota 799639 - IDES - General Information about the usage of IDES systems wskazuje następcę w formie: SAP S/4HANA Fully-Activated Appliance

Skoro chcesz się uczyć to sugeruję jedno z tych rozwiązań. Samodzielne zbudowanie od podstaw firmy w systemie SAP to poważne wyzwanie. Lepiej zacznij od standardowych procesów w IDES i spróbuj je nieco rozszerzyć.
Krystian
Posty: 5
Rejestracja: ndz lip 23, 2023 7:38 pm
Been thanked: 1 time

Re: Nowy w SAP

Post autor: Krystian »

Dzięki za szybką odpowiedź!

Właśnie widziałem jakieś różne oferty, natomiast nie wiem którą opcję po prostu wybrać. Rzucę okiem na dokumentację, na pewno dużo mi pomoże, natomiast bez praktyki może mi być ciężko.

Widziałem jeszcze, że można wypróbować SAP S/4HANA na oficjalnej stronie przez 14 dni, więc pewnie też spróbuję żeby zapoznać się z całym systemem. Miałbyś może jakieś porady, dzięki którym będzie mi łatwiej przyswoić wiedzę, czy używać po prostu dokumentacji, którą podesłałeś?
wojtas7
Posty: 1061
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 315 times

Re: Nowy w SAP

Post autor: wojtas7 »

Trochę brutalnie ale moim zdaniem:

- nie nauczysz się systemu na sucho, bez praktyki to po prostu niemożliwe
- nie nauczysz się tak wielu modułów o których piszesz, HR a logistyka to kompletnie inne firmy, projekty i system.

Także chyba najlepiej będzie asertywnie iść do przełożonego i opowiedzieć o swoich marzeniach, ewentualnie zmienić pracę.
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1478 times
Kontakt:

Re: Nowy w SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

Przyznam, że nie wiem w jakim stanie są standardowe procesy w SAP S/4HANA Fully-Activated Appliance czy w testowej wersji S/4HANA cloud. Natomiast te w IDES generalnie działają nieźle.

Skoro pracujesz w logistyce to sugeruję zacząć od procesów IDES Materials Management (MM) np.: To Ci da jakieś podstawy praktyczne na początek.
Krystian
Posty: 5
Rejestracja: ndz lip 23, 2023 7:38 pm
Been thanked: 1 time

Re: Nowy w SAP

Post autor: Krystian »

Faktycznie, może trochę przesadziłem z nauką wszystkiego po spojrzeniu w dokumentację i zrobię jak napisał Dominik. Przejrzę najpierw dokumentację, a następnie poszukam jakiegoś serwera żeby wykupić i pokombinuje w nim.

Jeżeli ktoś używał jakiegoś testowe IDES i mógłby go polecić będę bardzo wdzięczny!
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1478 times
Kontakt:

Re: Nowy w SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

Przemyśl też w jakim obszarze chciałbyś się wyspecjalizować, np. logistyka, produkcja, magazyn.
Krystian
Posty: 5
Rejestracja: ndz lip 23, 2023 7:38 pm
Been thanked: 1 time

Re: Nowy w SAP

Post autor: Krystian »

Myślę że będę chciał na początek specjalizować się w logistyce, jako że w tym obszarze pracuje będę mógł przedstawić i wykorzystać wiedzę.

Wpadło mi również do głowy, że mógłbym postawic swój serwer asp tylko czy to zadziała do nauki czy jednak będę potrzebował jakieś licencje?
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1478 times
Kontakt:

Re: Nowy w SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

Krystian pisze: wt lip 25, 2023 12:20 pm Wpadło mi również do głowy, że mógłbym postawic swój serwer asp tylko czy to zadziała do nauki czy jednak będę potrzebował jakieś licencje?
Będziesz potrzebował licencje na taki "domowy" serwer.
Krystian
Posty: 5
Rejestracja: ndz lip 23, 2023 7:38 pm
Been thanked: 1 time

Re: Nowy w SAP

Post autor: Krystian »

Czyli pozostaje wykupienie.

Jak patrzę na serwery np. tutaj to pojawiają się różne wersje np. Ehp6, 7 itp i nie jestem pewny która wybrać. Czy jest jakaś różnica między nimi czy obojętne który wybiorę?
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1478 times
Kontakt:

Re: Nowy w SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

Dla przejścia procesów w IDES wersja nie ma znaczenia. Bierz najwyższą albo najtańszą.
ODPOWIEDZ