Kompensata - tworzenie

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
fonetyczna
Posty: 1
Rejestracja: pn paź 02, 2023 2:11 pm

Kompensata - tworzenie

Post autor: fonetyczna »

Hej wszystkim, czy jest tu ktoś kto mógłby mi wytlumaczyc księgowania dotyczące kompensaty? Czy jeśli w "miedzyczasie' faktura zostala zapłacona to nie moge jej wydrukowac ? (stworzony Z program do tego) Czy blokada platności ma na to wpływ?

Pozdrawiam i zycze milego dzionka :)
RKISIEL
Posty: 563
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 410 times
Been thanked: 253 times

Re: Kompensata - tworzenie

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Co do definicji kompensaty to w googlu znajdziesz ich sporo np.https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-komp ... zobowiazan

Kompensatę w SAP realizujesz w transakcjach rozliczających np. F-44 (wskazujesz wierzyciela a następnie dodajesz dłużnika), F-32 (wskazujesz dłużnika a następnie dodajesz wierzyciela) lub F-51(dla opcji Przeksięgowanie z rozliczeniem) gdzie równocześnie wskazujesz dłużnika/ów i wierzyciela/li. Powstanie dokument kompensaty, w którym wykazane będą księgowania Dt dla wierzycieli i Cr dla dłużników - te zapisy będą rozliczały odpowiednie zobowiązania i należności.

Kody księgowania z jakimi zostaną zaksięgowane pozycje kompensaty znajdziesz w transakcji FBKP->Operacje rozliczenia -> UMBUCHNG.

Jeśli w "międzyczasie' faktura została zapłacona to nie podlega kompensacie, blokada płatności ma wpływ tylko na tworzenie poleceń płatności dla otwartych zobowiązań.
Standardowo zaksięgowaną fakturę sprzedaży zawsze można wydrukować i nie ma na to wpływu rozliczenie jej (bo musisz mieć możliwość wydruku duplikatu) czy blokada płatności.
Rafał Kisiel