Kraj zgłoszenia dla dostawy towarów w ramach UE

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
Monika Zalewska
Posty: 6
Rejestracja: czw sty 11, 2024 10:15 am
Been thanked: 1 time

Kraj zgłoszenia dla dostawy towarów w ramach UE

Post autor: Monika Zalewska »

Witam,

Czy ktoś może wie od czego zależy, że są aktywne pola w dalszych danych na pozycji księgowej odbiorcy w dokumencie FI
"Kraj zgłoszenia dla dostawy towarów w ramach UE: i "Nr id. pod. VAT"
Mam różnice pomiędzy środowiskami stąd moje pytanie, gdzie to się ustawia, przeszukałam konfiguracje grup statusów pół dla kont i kodów księgowania i nie znalazłam. Dokumenty na obu środowiskach są księgowane na to samo konto, tym samym kodem księgowania ten sam kod podatku odbiorca z tego samego kraju a różnice są.
Z góry dziękuję za pomoc :-)
Monika
Załączniki
2024-01-11_10-25-16.png
2024-01-11_10-25-16.png (113.03 KiB) Przejrzano 290 razy
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: Kraj zgłoszenia dla dostawy towarów w ramach UE

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Zależy od konfiguracji kraju JG.
Pole T005-XEGLD (Członek Unii Europejskiej ?) - jeśli jest zaznaczone (X) to masz w dokumencie dostępne do edycji pola EGMLD (Kraj przeznaczenia/dostarczający) i XEGDR (Trójstronne operacje gospodarcze w ramach UE) oraz STCEG( tylko wyświetlane/pobierane z danych podstawowych kontrahenta).
Jest to logiczne bo jeśli kraj JG nie należy do UE to te informacje są mu zbędne.
Rafał Kisiel
Monika Zalewska
Posty: 6
Rejestracja: czw sty 11, 2024 10:15 am
Been thanked: 1 time

Re: Kraj zgłoszenia dla dostawy towarów w ramach UE

Post autor: Monika Zalewska »

Cześć,
Bardzo dziękuję za odpowiedź, sprawdziłam na środowiskach testowych konfigurację OY01 i w obu środowiskach znacznik Członek UE dla kraju JG jest zaznaczony. Faktycznie po odznaczeniu pola znikają :-), ale to nie rozwiązuje mi problemu bo na środowisku, na którym nie widzę pól ten znacznik jest zaznaczony a mimo to pól brak :-( Pewnie jest jeszcze jakaś różnica w konfiguracji.
Pozdrawiam
Monika
Załączniki
2024-01-15_07-24-45.png
2024-01-15_07-24-45.png (174.01 KiB) Przejrzano 262 razy
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: Kraj zgłoszenia dla dostawy towarów w ramach UE

Post autor: RKISIEL »

Naszukałem się nieźle tak skonfigurować system aby dla kraju PL i zobowiązań ukrywały się pola EGMLD i STCEG. Udało się :P

W konfiguracji kodu księgowania nie może być zaznaczone Wpływ na obroty (TBSL-XUMSW) i w grupie statusów pól Obrót płatniczy dla kodu księgowania lub konta zbiorczego pole/warunek Warunki płatności musi mieć status "Ukrywanie" - wtedy te pola (EGMLD i STCEG) zostaną ukryte w części/oknie Dalsze dane nawet dla kraju należącego do UE.

Zakładając, że statusy dla kodu księgowania masz poprawnie skonfigurowane to sprawdź statusy pól dla docelowego konta KG (przypisanej grupy: SKB1-FSTAG oraz SKA1-KTOKS) zobowiązań.
Dla statusów pola "Ukrywanie" ma najwyższy priorytet czyli jeśli status pola w jakimś członie(kod księgowania/grupa kont KG/grupa statusów pól) ma "Ukrywanie" a nawet jeśli w innym członie jest "Wpis opcjonalny" to pole zostanie ukryte.
Dla tego samego pola status nigdy nie może mieć w różnych obszarach statusów "Ukrywanie" i "Obowiązkowy" więc z reguły (i dla wygody) w konfiguracji grup kont KG wszystkie pola zostawiamy jako "Wpis opcjonalny" i zawężamy zakres dostępności/obowiązkowości dopiero na etapie "Grupa statusów pól" - pole dostępne/przypisywane w transakcji FS00 lub FSS0 a konfigurowane w transakcji OBC4.
JG przypisujemy do zestawu wariantów statusu pola w transakcji OBC5.
Spisałem się strasznie :D
Rafał Kisiel
Monika Zalewska
Posty: 6
Rejestracja: czw sty 11, 2024 10:15 am
Been thanked: 1 time

Re: Kraj zgłoszenia dla dostawy towarów w ramach UE

Post autor: Monika Zalewska »

Hej,

Dzięki za zaangażowanie :-) ale niestety to nie to. Problem dotyczy księgowania na koncie odbiorcy a nie dostawcy. Porównałam grupy statusów pół dla kodu księgowania i dla konta, na obu środowiskach są ustawione identycznie. A mimo to na jednym środowisku pola są odkryte na drugim ukryte :-(
Ponadto w kodzie księgowania 01 Faktura odbiorcy i 31 Faktura dostawcy jest zaznaczony "Wpływ na obroty" a pole "Warunek płatności" i dla kodów księgowania i dla konta KG ma wpis opcjonalny.

Szukam dalej, nie daje mi to spokoju, muszę odkryć to pole pod KSeF :-)
Pozdrawiam Monika
Monika Zalewska
Posty: 6
Rejestracja: czw sty 11, 2024 10:15 am
Been thanked: 1 time

Re: Kraj zgłoszenia dla dostawy towarów w ramach UE

Post autor: Monika Zalewska »

Sprawdziłam z ciekawości pola przy księgowaniu na dostawcy i na obu środowiskach są odkryte, czyli problem dotyczy tylko księgowania na koncie Odbiorcy :-(
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: Kraj zgłoszenia dla dostawy towarów w ramach UE

Post autor: RKISIEL »

No to pozostało już niewiele możliwości dla kont odbiorców :(
A w zasadzie tylko jedna (jeśli kraj JG należy do UE): te pola nie są wyświetlane dla kontrahentów jednorazowych (CPD).
Rafał Kisiel
Monika Zalewska
Posty: 6
Rejestracja: czw sty 11, 2024 10:15 am
Been thanked: 1 time

Re: Kraj zgłoszenia dla dostawy towarów w ramach UE

Post autor: Monika Zalewska »

Mam to :-)
Musi być ustawiona kategoria podatku na koncie zbiorczym Odbiorcy (*) :-) Pola się pojawiły.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc
Pozdrawiam Monika
Załączniki
2024-01-18_07-39-49.png
2024-01-18_07-39-49.png (114.03 KiB) Przejrzano 190 razy
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: Kraj zgłoszenia dla dostawy towarów w ramach UE

Post autor: RKISIEL »

No tak... Myślałem, że konfigurację masz w zgodzie ze stareńką (ma prawie 30 lat!) notą 41130 - VAT reg. number hidden during posting https://me.sap.com/notes/41130
Dlatego nie sądziłem, że konto zbiorcze u Twojego odbiorcy może mieć klasyfikację podatkową ze zbioru "puste,<,>" :D
W nocie masz wymienione warunki jakie muszą być spełnione aby ww. pola były widoczne w pozycji rozrachunków.
41130.png
41130.png (10.53 KiB) Przejrzano 173 razy
Rafał Kisiel
Monika Zalewska
Posty: 6
Rejestracja: czw sty 11, 2024 10:15 am
Been thanked: 1 time

Re: Kraj zgłoszenia dla dostawy towarów w ramach UE

Post autor: Monika Zalewska »

No to teraz wszystkie warunki są spełnione :-)
Dzięki jeszcze raz
Pozdrawiam
Monika
ODPOWIEDZ