SAP nauka

Tutaj możesz zadać pytania, które nie znalazły miejsca w innych działach i porozmawiać na ogólne tematy.
ODPOWIEDZ
Rabee
Posty: 2
Rejestracja: czw lut 08, 2024 12:08 pm

SAP nauka

Post autor: Rabee »

Witajcie,
Planuję zmienić kurs w życiu i zacząć robić to co uważam że lubię. Do tej pory pracowałem w firmach produkcyjnych i handlowych. Znam procesy biznesowe i brałem udział w migracjach systemów od strony użytkowników. Byłem wiele razy Key Userem. Wdrażałem SAPa i 2005-2010 miałem opanowane moduły MM WM i SD, tworzyłem nawet instrukcje dla użytkowników. Później 2019-2023 uczyłem pracowników podstawowych transakcji sap i dedykowanych transakcji z_ bo firma poświęciła na wdrożenie SAP od zera CAŁE 2 DNI tj, 16 godzin i wydała książkę która na starcie była nieaktualna. Każdy w Polsce tą firmę zna i tylko cud oraz determinacja pracowników sprawiła że to poszło do przodu. Zrobiłem studia podyplomowe na WSB 2021 z SAP, ale szczerze to tylko strata pieniędzy, bez żadnych dalszych perspektyw. Chciałem zostać Juniorem, ale .... doświadczenie przy wdrożeniach od strony SAP brak. Dlatego postanowiłem na własną rękę i ograniczonym zakresie przygotować się do pracy w SAP i zdobyć na początek certyfikat TS452. Książki mam, wiedza w internecie jest, zostaje system SAP. Zacząłem nawet rozglądać sie za środowiskiem testowym. Mam konto na SAP S/4HANA Trial Cloud, ale na tym mogę tylko testować scenariusze z WSB z Bicycle Corp. Nie mam dostępu do transakcji konfiguracyjnych. Teraz chcę zainstalować lokalnie SAP przez Dockera, ale pamiec musi byc 32gb na 16 odmawia pracy wiec czekam na kość. Jednak nie wiem czy tam da się poćwiczyć inne transakcje, bo to dystrybucja pod ABAP.
Po długawym wstępie moje pytanie jest takie: czy macie, znacie dobre tanie sandboxy gdzie można rozwijać swoje umiejętności? Nie wiem co mi wyjdzie z planów z dockerem, a jestem mocno zdeterminowany.

Pozdrawiam i dziękuję z góry za podpowiedzi
Rafał
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: SAP nauka

Post autor: dominik.tylczynski »

Rabee pisze: czw lut 08, 2024 12:43 pm Zrobiłem studia podyplomowe na WSB 2021 z SAP, ale szczerze to tylko strata pieniędzy, bez żadnych dalszych perspektyw.
No cóż, to tylko potwierdza moją opinię o tego rodzaju studiach.

Rabee pisze: czw lut 08, 2024 12:43 pm Teraz chcę zainstalować lokalnie SAP przez Dockera, ale pamiec musi byc 32gb na 16 odmawia pracy wiec czekam na kość. Jednak nie wiem czy tam da się poćwiczyć inne transakcje, bo to dystrybucja pod ABAP.
Na takiej instalacji będzie tylko środowisko programistyczne. Możesz na niej uczyć się programowania w ABAPie. Jednak nie znajdziesz tutaj żadnych modułów czy transakcji funkcjonalnych. To się nie nadaje do nauki procesów w SAP.

Rabee pisze: czw lut 08, 2024 12:43 pm Mam konto na SAP S/4HANA Trial Cloud, ale na tym mogę tylko testować scenariusze z WSB z Bicycle Corp. Nie mam dostępu do transakcji konfiguracyjnych.
To już coś - możesz tutaj ćwiczyć i testować standardowe procesy. Od tego należałoby zacząć naukę.

Rabee pisze: czw lut 08, 2024 12:43 pm czy macie, znacie dobre tanie sandboxy gdzie można rozwijać swoje umiejętności?
Szukałbym systemów SAP IDES dostępnych online. Tutaj https://erproof.com/sap-ides/ jest przykładowy ranking takich serwisów. Poza ceną i wersją systemu zwróć uwagę, żeby był dostęp do dokumentacji procesów zaimplementowanych w takim systemie demo. Bez tego wiele nie zwojujesz.

Dokumentację do leciwej już wersji 4.6C IDESa znajdziesz tutaj https://help.sap.com/doc/saphelp_46c/4. ... ameset.htm
Zgodnie z notą 133693 - IDES Online Documentation SAP nie udostępnia dokumentacji do nowszych wersji, a dokumentacja od wersji 4.6C powinna wystarczyć.
Rabee
Posty: 2
Rejestracja: czw lut 08, 2024 12:08 pm

Re: SAP nauka

Post autor: Rabee »

dominik.tylczynski pisze: czw lut 08, 2024 4:10 pm
Rabee pisze: czw lut 08, 2024 12:43 pm Zrobiłem studia podyplomowe na WSB 2021 z SAP, ale szczerze to tylko strata pieniędzy, bez żadnych dalszych perspektyw.
No cóż, to tylko potwierdza moją opinię o tego rodzaju studiach.
100% prawda. Jak ktos nie miał doczynienia z SAP to jest to jakas opcja na szybko i nic więcej.
Rabee pisze: czw lut 08, 2024 12:43 pm Teraz chcę zainstalować lokalnie SAP przez Dockera, ale pamiec musi byc 32gb na 16 odmawia pracy wiec czekam na kość. Jednak nie wiem czy tam da się poćwiczyć inne transakcje, bo to dystrybucja pod ABAP.
Na takiej instalacji będzie tylko środowisko programistyczne. Możesz na niej uczyć się programowania w ABAPie. Jednak nie znajdziesz tutaj żadnych modułów czy transakcji funkcjonalnych. To się nie nadaje do nauki procesów w SAP.
Szkoda
Rabee pisze: czw lut 08, 2024 12:43 pm Mam konto na SAP S/4HANA Trial Cloud, ale na tym mogę tylko testować scenariusze z WSB z Bicycle Corp. Nie mam dostępu do transakcji konfiguracyjnych.
To już coś - możesz tutaj ćwiczyć i testować standardowe procesy. Od tego należałoby zacząć naukę.
Działam. Znalazłem scenariusze pod fiori
Rabee pisze: czw lut 08, 2024 12:43 pm czy macie, znacie dobre tanie sandboxy gdzie można rozwijać swoje umiejętności? Szukałbym systemów SAP IDES dostępnych online. Tutaj https://erproof.com/sap-ides/ jest przykładowy ranking takich serwisów. Poza ceną i wersją systemu zwróć uwagę, żeby był dostęp do dokumentacji procesów zaimplementowanych w takim systemie demo. Bez tego wiele nie zwojujesz.
Sprawdzam jak lokalnie IDES uruchomić, ale w SAP tego sie da się sciągnąć. Jest pare filmow na yt z 2023 to moze jakos te ograniczenia przeskocze.

Dokumentację do leciwej już wersji 4.6C IDESa znajdziesz tutaj https://help.sap.com/doc/saphelp_46c/4. ... ameset.htm
Zgodnie z notą 133693 - IDES Online Documentation SAP nie udostępnia dokumentacji do nowszych wersji, a dokumentacja od wersji 4.6C powinna wystarczyć.
[/quote]

Dzieki
ODPOWIEDZ