Przejście z UoP na B2B

Tutaj możesz zadać pytania, które nie znalazły miejsca w innych działach i porozmawiać na ogólne tematy.
ODPOWIEDZ
TrudneSprawy
Posty: 3
Rejestracja: wt gru 27, 2022 4:10 pm

Przejście z UoP na B2B

Post autor: TrudneSprawy »

Cześć Wszystkim,

Od nowego roku będę chciał spróbować swoich sił na własnej działalności. Będzie to oczywiście mój pierwszy raz (ciągle byłem na UoP) i chciałem podpytać się Was o pewną sprawę. Mianowicie jak obliczacie stawki/godzinówki.

Przyjmijmy, że Kowalski na umowie o prace wynegocjował 15k brutto. Koszt pracodawcy w tym wypadku to 18k brutto. Zawsze czytałem, że jak ktoś chce przechodzić na B2B, to żeby krzyczał na kontrakcie kwotę równą kwocie kosztu pracodawcy tj. 18k netto + VAT. Oczywiście do tego musimy wliczyć sobie 20 dni urlopu (bo nikt nam za dni wolne od pracy nie zapłaci). Jak to obliczacie?

Czy może w tych 18k netto + VAT powinno być wliczone to "wolne" przy założeniu, że na UoP mamy 15k brutto. Czy moglibyście w jakiś prosty sposób zobrazować mi, jak wy obliczacie takie przejście z UoP na B2B, by po prostu nie zostać wystrychniętym na dudka?

Z góry dzięki za wszystkie komentarze/dobre rady :)
RafalR87
Posty: 20
Rejestracja: śr maja 18, 2022 3:33 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Przejście z UoP na B2B

Post autor: RafalR87 »

Podziwiam ludzi, którzy przechodzą na B2B. Dlatego ja póki co jestem na UOP i nie zamieniam nic zmieniać.
apk
Posty: 4
Rejestracja: wt lut 06, 2024 4:27 pm

Re: Przejście z UoP na B2B

Post autor: apk »

Ja akurat jestem zwolenniczką B2B. Uważam, że to uczciwe w obie strony - "pracownik" więcej zarabia, ale za pracę, którą faktycznie wykonuje. Nie opłacają się tutaj zwolnienia lekarskie itp.
W obecnym czasie różnica to nie tylko urlop, ale też dni opieki nad dzieckiem, wolne za święto w sobotę, zwolnienia chorobowe, okolicznościowe, oddawanie krwi itd... Pracodawca ma zapewnić pracownikom odpowiednie warunki, narzędzia. Umowa o pracę też bardziej chroni pracownika przed zwolnieniem.
Myślę, że warto w trakcie negocjacji wyłuszczyć te wszystkie okoliczności i ugrać więcej niż koszt pracodawcy - albo w formie pieniężnej, albo innych korzyści.
Pamiętaj, że przy znacznych zarobkach, jako pracownik podatek dochodowy płacisz na skali i możesz sięgnąć 32% dochodowego. Przy własnej działalności możesz być na ryczałcie (najbardziej korzystne rozwiązanie w IT) lub liniówce (tu z kolei możesz rozpoznać rozmaite ponoszone koszty).

Pozdrawiam i powodzenia
RysiekB
Posty: 77
Rejestracja: pt kwie 16, 2010 9:58 am
Been thanked: 12 times

Re: Przejście z UoP na B2B

Post autor: RysiekB »

cześć
Dla pracodawcy pracujesz 10 miesięcy w roku później urlop i 30 dni chorobowego (za które on płaci).
18k * 10 + 18k (urlop- zaokrąglimy do miesiąca) + 12k (chorobowe: kwota przybliżona- 80% i bez ZUSu) = 210k - roczny przewidywany koszt Twojej pracy
210k/10 = 21k - Tyle musisz mieć miesięcznie, aby zachować swój obecny status i pracodawca będzie na zero.

pozdrawiam
Rysiek
RafalR87
Posty: 20
Rejestracja: śr maja 18, 2022 3:33 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Przejście z UoP na B2B

Post autor: RafalR87 »

apk pisze: śr lut 07, 2024 3:47 pm Ja akurat jestem zwolenniczką B2B. Uważam, że to uczciwe w obie strony - "pracownik" więcej zarabia, ale za pracę, którą faktycznie wykonuje. Nie opłacają się tutaj zwolnienia lekarskie itp.
W obecnym czasie różnica to nie tylko urlop, ale też dni opieki nad dzieckiem, wolne za święto w sobotę, zwolnienia chorobowe, okolicznościowe, oddawanie krwi itd... Pracodawca ma zapewnić pracownikom odpowiednie warunki, narzędzia. Umowa o pracę też bardziej chroni pracownika przed zwolnieniem.
Myślę, że warto w trakcie negocjacji wyłuszczyć te wszystkie okoliczności i ugrać więcej niż koszt pracodawcy - albo w formie pieniężnej, albo innych korzyści.
Pamiętaj, że przy znacznych zarobkach, jako pracownik podatek dochodowy płacisz na skali i możesz sięgnąć 32% dochodowego. Przy własnej działalności możesz być na ryczałcie (najbardziej korzystne rozwiązanie w IT) lub liniówce (tu z kolei możesz rozpoznać rozmaite ponoszone koszty).

Pozdrawiam i powodzenia
Zacytuję Cię : "W obecnym czasie różnica to nie tylko urlop, ale też dni opieki nad dzieckiem, wolne za święto w sobotę, zwolnienia chorobowe, okolicznościowe, oddawanie krwi itd... Pracodawca ma zapewnić pracownikom odpowiednie warunki, narzędzia. Umowa o pracę też bardziej chroni pracownika przed zwolnieniem." Nie bardzo rozumiem co masz dokładnie na myśli. To źle, że umowa o pracę bardziej chroni pracownika przed zwolnieniem ? To po pierwsze. Po drugie opieka na dziecko czy okolicznościowe. - ja uważam, że to jest dobre rozwiązanie. No ale ja to mówię z mojej perspektywy. Byłem akurat na freelance przez kilka łądnych lat i serio.... wszystko ma swoje plusy i minusy. Przy UoP widzę więcej plusów zdecydowanie. Co do pracodawcy i jego kosztów. Zakładając swoją działalność i zatrudniając pracowników musi się liczyć z kosztami.
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Przejście z UoP na B2B

Post autor: dominik.tylczynski »

Przyznam, że bardzo mnie irytuje porównywanie UoP i B2B. To są przecież dwa zupełnie różne światy, całkiem inne sposoby zarobkowania, regulowane innymi aktami prawnymi, stosowane w diametralnie różnych sytuacjach.
Albo się pracuje u kogoś jako pracownik wtedy się ma UoP, albo się jest (mikro)przedsiębiorcą, pracuje na własnych rachunek, wtedy jest B2B - proste.
Zatem przechodzenie z UoP na B2B bez zmiany stanu faktycznego jest tylko sposobem na uniknięcie podatków.
marzenka214
Posty: 2
Rejestracja: pn sie 05, 2019 6:56 am

Re: Przejście z UoP na B2B

Post autor: marzenka214 »

Cześć, podpowiecie jaka stawka dla konsultanta funkcjonalnego SD który nie jest programistą, ale konsultantem wykonującym konfig, szkolenia, instrukcje i prezentacje demo? 8,5% czy 12%?
wojtas7
Posty: 1061
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 315 times

Re: Przejście z UoP na B2B

Post autor: wojtas7 »

Żyjemy w takich realiach podatkowych, że nie ma na to odpowiedzi. Serio. Możesz wysłać wniosek o indywidualną interpretację i dostać różne odpowiedzi. Ba taka interpretacja przed niczym nie chroni, powiedzą że 8,5% będzie OK, ale kontrola może stwierdzić że ma być 12% i dopłacasz różnicę z odsetkami. Serio.
inspir
Posty: 40
Rejestracja: czw paź 26, 2017 2:08 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Re: Przejście z UoP na B2B

Post autor: inspir »

Jeżeli masz interpretację na 8,5% a urząd skarbowy jednak po jakimś czasie powie, że to ma by 12% to dopłacasz tylko różnice. Odsetek nie płacisz.
Sam wysyłałem interpretację i wyszło 12% i tego się trzymam
ODPOWIEDZ