Magazyn zewnętrzny

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
Robert_EWM
Posty: 10
Rejestracja: pn wrz 25, 2023 9:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Magazyn zewnętrzny

Post autor: Robert_EWM »

Cześć. Przypadło mi za zadanie zaopiekować się tematem stworzenia magazynu zewnętrznego dla wyrobów gotowych w środowisku EWM. Założyłem sobie, że magazyn jako magazyn będzie jeden, a zewnętrzna lokalizacja będzie nowym storage typem. Zastawiam się jakie parametry przyjąć na taki magazyn, który ma służyć po 1sze za magazyn wyrobów gotowych( wiele part numberów o różnych batchach), dostawy, a raczej transfer z magazynu głównego, regularne wysyłki do klientów.

Na pewno zasada wydania musi być ustawiona jako FIFO, na tej zasadzie działa też magazyn główny. Chciałem skopiować storage type z magazynu głównego - wysoki skład, ale do tego jeszcze musi dojść obsługa załadunków i rozładunków bez tworzenia kolejnych "punktów" takich jak strefa dostaw, strefa wysyłek, itp.

Jestem w stanie takie coś utworzyć na poziomie storage type ?
mrcb
Posty: 267
Rejestracja: czw maja 31, 2007 10:17 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 111 times

Re: Magazyn zewnętrzny

Post autor: mrcb »

Magazyn "zewnętrzny" oparty tylko o oddzielny storage type bardzo mocno ogranicza możliwości.
Jeżeli jest tuż za rogiem i zapas przesuwasz wózkiem, może się sprawdzić, natomiast jeżeli pomiędzy magazynami jest konieczność transportu drogowego (być może planowania transportu), należy się zastanowić nad kolejnym magazynem, składem i/lub zakładem, które dadzą możliwość obsługi transferu zapasu przez dostawy.
Robert_EWM pisze: śr lis 08, 2023 12:52 pm ...Chciałem skopiować storage type z magazynu głównego - wysoki skład, ale do tego jeszcze musi dojść obsługa załadunków i rozładunków bez tworzenia kolejnych "punktów" takich jak strefa dostaw, strefa wysyłek, itp.

Jestem w stanie takie coś utworzyć na poziomie storage type ?
Jak uwzględnisz nowy storage type w strategiach rozmieszczania/wydawania zapasu, powinno zadziałać, ale raczej nie można tu mówić o typowym magazynie zewnętrznym w innej lokalizacji. Twoje podejście sugeruje raczej zamysł "poszerzenia" obecnego obszar magazynu WG np. o kolejną halę.

pozdr.m.
Robert_EWM
Posty: 10
Rejestracja: pn wrz 25, 2023 9:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Magazyn zewnętrzny

Post autor: Robert_EWM »

Dzięki za odpowiedź. Magazyn jest tuż za rogiem, to fakt dlatego odszedłem od zamysłu nowego składu. Muszę jeszcze doprecyzować potrzeby biznesu na co mogę sobie pozwolić, a na co nie.
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Magazyn zewnętrzny

Post autor: dominik.tylczynski »

mrcb pisze: czw lis 09, 2023 10:22 pm Magazyn "zewnętrzny" oparty tylko o oddzielny storage type bardzo mocno ogranicza możliwości.
Jeżeli jest tuż za rogiem i zapas przesuwasz wózkiem, może się sprawdzić, natomiast jeżeli pomiędzy magazynami jest konieczność transportu drogowego (być może planowania transportu), należy się zastanowić nad kolejnym magazynem, składem i/lub zakładem, które dadzą możliwość obsługi transferu zapasu przez dostawy.
Pełna zgoda - moim zdaniem kryterium decyzyjnym jest tutaj czy przesunięcie między magazynami jest procesem wyłącznie magazynowym, analogicznym to przesunięcia między lokalizacjami, czy też jest procesem bardziej logistycznym tj. planowanie przesunięcia, planowanie transportu, wydanie z jednego magazynu, sam transport, przyjęcie w drugim magazynie.

W pierwszym przypadku dodatkowy storage type najzupełniej wystarczy. W drugim moim zdaniem należy od magazyn zewnętrzny skonfigurować minimum oddzielny skład i ewentualnie oddzielny numer magazynu.
Robert_EWM
Posty: 10
Rejestracja: pn wrz 25, 2023 9:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Magazyn zewnętrzny

Post autor: Robert_EWM »

Trochę czasu minęło, ale temat nadal aktualny. Stanęło na tym, że stworzony został nowy skład MM-kowy w tej samej organizacji. Proces będzie wyglądał tak, że będzie przesuwany materiał z EWM do ERP, raczej nie spodziewam się ruchu w drugą stronę, ale przez MIGO ruchem 311 zostawiam furtkę na transfer z ERP do EWM.

Natomiast nowy skład MM ma również sprawować funkcję magazynu wysyłkowego(awaryjnie w razie draki na głównym magazynie). Tutaj moje pytanie, jakie założenia, konfiguracja są wymagane aby nowy skład mógł pełnić funkcję magazynowo/wysyłkową ?
mrcb
Posty: 267
Rejestracja: czw maja 31, 2007 10:17 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 111 times

Re: Magazyn zewnętrzny

Post autor: mrcb »

Przy typowym procesie sprzedaży opartym na zleceniu i założeniu, że ustalanie punktu wysyłkowego jest zależne od zakładu (nie składu), nie powinieneś mieć większych problemów z wydaniem. Wystarczy wpisać odpowiedni skład w zleceniu sprzedaży.
Diabeł oczywiście tkwi w szczegółach np. wymóg innego punktu wysyłkowego dla nowego składu, wydruk listy pobrań z dostawy MM, zapewnienie, że poprawny skład pojawi się w zleceniu, w przeciwnym wypadku, zanim się zorientujesz, wszystkie dostawy polecą na stary skład do EWM'a...

pozdr.m.
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Magazyn zewnętrzny

Post autor: dominik.tylczynski »

Robiąc wysyłki ze składów MM, tj. bez EWM czy LE-WM, warto rozważyć opcję Warehouse Management with Lean WM, zwłaszcza jeśli wysyłki mają być obsługiwane transakcjami RF.
ODPOWIEDZ