Operacje AA - problem z kontami

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
marcinszeski
Posty: 31
Rejestracja: wt mar 24, 2009 10:12 am
Has thanked: 1 time

Operacje AA - problem z kontami

Post autor: marcinszeski »

Witam,
na jakiej podstawie determinowane jest przypisanie kont do rodzaju operacji na ST, np. sprzedaż 210 i likwidacja 200 (według przypisań w wyszukiwaniu kont dla gr ST mamy 2 różne konta dla tych operacji) jednak przy wykonaniu operacji księgowania odbywają się na konto sprzedaży(oper200 i 210)..
Czy ktoś spotkał się może z syt. jak wyżej i wie jak można to rozwiązać?
geko11
Posty: 12
Rejestracja: śr maja 21, 2008 12:10 am

Post autor: geko11 »

Najprawdopodobniej nie jest włączone księgowanie wartości netto przy rozchodach. Wówczas przy likwidacji księgowanie następuje na konto "Rozliczenie przychodu ze sprzedaży".

Inne możliwości to:
- to samo konto co do rozliczenia sprzedaży jest przypisane do likwidacji bezpośrednio w konfiguracji
- operacja 200 jest zdefiniowana jako sprzedaż
- istnieją jakieś własne ustawienia w schematach księgowania (pozycji) - zobacz tabelę T093H.
marcinszeski
Posty: 31
Rejestracja: wt mar 24, 2009 10:12 am
Has thanked: 1 time

Post autor: marcinszeski »

Dzięki za odp.

Co masz na myśli pisząc
"operacja 200 jest zdefiniowana jako sprzedaż" ?
w definicji operacji nie jest zaznaczona 'Sprzedaż", chyba że chodzi o inne miejsce, za podp będę wdzięczny, bo pozostałe sugestie niestety odpadają;

wart księgowania netto dla likwidacji - jest
w konfiguracji są 2 różne konta dla sprzedaży i likwidacji (stąd moje zdziwienie..)
dla operacji 200 i 210 brak wpisów tabeli T093H.
marcinszeski
Posty: 31
Rejestracja: wt mar 24, 2009 10:12 am
Has thanked: 1 time

Post autor: marcinszeski »

Witam,
mam kolejne pytanie w temacie- stąd brak nowego wątka:

Gdzie mogę znaleźć przypisania poszczególnych operacji np.200, 210 i innych do konkretnego konta? skąd SAP dobiera odp konta dla konkretnych operacji/na jakiej podstawie?
W planie kont nigdzie nie ma konkr operacji, więc gdzie można takie info odnaleźć?
wielkie dzięki za wszelkie odp.
sajmon
Posty: 299
Rejestracja: pt lut 01, 2008 8:51 pm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 28 times

Post autor: sajmon »

AO90
marcinszeski
Posty: 31
Rejestracja: wt mar 24, 2009 10:12 am
Has thanked: 1 time

Post autor: marcinszeski »

AO90 - konfiguracja wygląda OK, ale nie wiem czy operacje 200, 210 są dobrze przypisane do kont - myśl raczej o jakiejś tabeli w której będzie konkretna operacja->konto. nigdzie tego nie mogę znaleźć więć możę w ten sposób uda się rozwiązać problem; teraz w systemie jest tak:

Strata na rozchodzie skł. bez przych - tu mam konto na które powinna księgować operacja 200, ale tego nie robi
Rozl. przychodu ze sprzedaży akt. tr - tu mam konto przew. dla operacji 210, ale w rzeczywistości tu księguje operacja 200 oraz 210.
Zysk dod. ze sprzedaży AktTrw
Strata na sprzedaży aktywów trw.
Rozlicz. sprzed. do przedsięb. stowa



czy to jest OK?
sajmon
Posty: 299
Rejestracja: pt lut 01, 2008 8:51 pm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 28 times

Post autor: sajmon »

jeszcze jest AO74 i tam są ustawienia jak powinno się księgować i jak bez kont
ODPOWIEDZ