wydłużenie amortyzacji

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
JM
Posty: 38
Rejestracja: czw mar 25, 2010 5:21 pm
Has thanked: 8 times

wydłużenie amortyzacji

Post autor: JM »

Potrzebuję wydłużyć czas amortyzowania istniejących środków trwałych z 3 do 4 lat w obszarze wyceny bilansowej. W roku poprzednim środki trwałe podlegały 3-letnirj amortyzacji, ale przed zamknięciem roku wykonano korektę na koncie amortyzacji. Należy podnieść bilansową wartość środków trwałych na poczatek br. bez podnoszenia ich wartości nabycia. Następnie wartość bilansową po korekcie należy amortyzować linowo od początku br. tak, aby zakończyć amortyzacje w 48 miesiącu użytkowania kazdego AA.
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i wskazówki przybliżające sposób rozwiązania zadania.
jm
GMedorowska
Posty: 67
Rejestracja: pt sty 23, 2009 12:04 pm
Kontakt:

Post autor: GMedorowska »

Witam,

jeżeli korekta wartosci środka trwałego a tym samym czas amortyzowania uległy zmianie w wyniku wyceny np. audytorskiej można zwiekszyć wartośc środka trwałego w transakcji ABSO z wykorzystaniem rodzaju operacji na zwiększenie z grupy 1* z kontem przeciwstawnym typu Aktualizacja wyceny środków trwałych.
Tak zwiększona wartość (data odniesienia na koniec poprzedniego roku) będzie wpływac na odpisy amortyzacyjne od stycznia tego roku.
Pozdrawiam,
Małgorzata Medorowska, ICG
JM
Posty: 38
Rejestracja: czw mar 25, 2010 5:21 pm
Has thanked: 8 times

Post autor: JM »

Bardzo dziekuje za tę informację, ale chyba muszę prosić o więcej.
Jaki konkretnie rodzaj operacji byłby potrzebny. Czy trzeba go dodatkowo dokonfigurować? Zwiekszona wartość miałaby funkcjonować tylko w obszarze prawa handlowego.
Mam tez obawy czy system zechce przyjąc datę odniesienia w poprzednim roku, który jest zamknięty.
Zwiekszona wartość powinna być amortyzowana od początku obecnego roku do 48 miesiaca uzytkowania. Czy mam mozliwość dobrania odpowiedniego wskaźnika amortyzacji? Standardowo widzę, że SAP wartość zakupu chce podzielić mi na 48 okresów i odkładać w kolejne miesiące. Wówczas amortyzacja kończy sie przed 48 okresem.
JM
sajmon
Posty: 299
Rejestracja: pt lut 01, 2008 8:51 pm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 28 times

Post autor: sajmon »

jak dla mnie to należałoby utworzyć nową operację jako kopia wspomnianych 1* , nazwać ją aktualizacja wyceny i ograniczyć ją do obszaru w którym chcemy aby było zwiększenie, natomiast nie wiem czy jak zrobi się kopię operacji to i tak będzie odniesienie jako przychód...
GMedorowska
Posty: 67
Rejestracja: pt sty 23, 2009 12:04 pm
Kontakt:

Post autor: GMedorowska »

Witam,

nie wiem jak masz zbudowany oebcny klucz amortyzacji ale jezeli % to rzeczywisćie moze wyjść mniej niż 48 miesiecy.
Moze warto z nowym rokiem użyc klucza amortyzacji nie % a wg okresu użytkowania tak wyliczonego aby wyszło oew 48 m-cy.

Pozdrawiam,
Małgorzata Medorowska, ICG
JM
Posty: 38
Rejestracja: czw mar 25, 2010 5:21 pm
Has thanked: 8 times

Post autor: JM »

Nie jestem fachowcem, ale z tego co widzę SAP oblicza miesięczną ratę amortyzacji dzieląc początkową wartość (zakupu) przez liczbę okresów ustawioną w kluczu amortyzacji. Ponieważ pierwsze okresy szły po wyższym kluczu, więc pozostała wartość i tak nie starczy na zapełnienie 48 okresów. Oczywiście jest mozliwe idywidualne dobieranie klucza amortyzacji (w procentach lub okresach) dla każdego AA i taką metodą wyjdę na 48 okresów, ale rozwiazanie jest "nieestetyczne".
Zadanie pokażę na przykładzie: AA o wartości zakupu 1000 podlegał 30% stawce przez pierwsze 2 lata i po tym czasie miał wartość 400, ale na koniec drugiego roku ręcznie skorygowano (obniżono) jego amortyzację o 50. Na wejściu do 3 roku użytkowania wartość księgowa jest 400 i w tym momencie musze podnieść wartość do 450 (bez podnoszenia wartości początkowej - i tu mam główny ból). Gdy w tym indywidualnym przykładzie zastosuję 22,5% klucz to dojdę w efekcie do 48 m-cy. Jesli ktoś miałby dobry pomysł, to proszę go zdradzić, ale drobiazgowo bo nie jestem mocny w te klocki. :shock: :(
EwaT
Posty: 1
Rejestracja: czw sie 23, 2018 1:09 pm

Re: wydłużenie amortyzacji

Post autor: EwaT »

Cześć i czołem. Powracam z powyższym tematem, bo nie mam już kompletnie pomysłów. Na koniec 2017 roku przeprowadziliśmy inwentaryzację, w wyniku której przewidywany okres użytkowania niektórych środków trwałych uległ wydłużeniu. W dostępnych kluczach amortyzacji mamy co prawda klucz o nazewnictwie VUT - amortyzacja według okresów (którego użycie w tym przypadku byłoby całkiem zasadne), jednak nie mogę ogarnąć sposobu jego funkcjonowania. Wytłumaczę na konkretnym przykładzie, co tak naprawdę stanowi dla mnie problem.
Mamy środek trwały o numerze X i wartości nabycia 200 tys. Data jego aktywacji 31.12.2015. Środek amortyzowany był stawką 10% (metoda liniowa) do 31.12.2017. Od 01.01.2018 następuje wydłużenie okresu użytkowania o kolejne 10 lat (do roku 2028). Wartość netto środka trwałego na dzień 01.01.2018, uwzględniając powyższe wytyczne, wynosić będzie 160tys. Prawidłowa stawka amortyzacji według klucza % wynosić powinna zatem 8% (16 tys. rocznie). Ustawiając natomiast klucz amortyzacji według okresów (odpowiednio do stawki) SAP całkowicie odmawia współpracy.
Dodam jeszcze, że w parametrach klucza VUT metoda ta oznaczona jest jako 'procent z okresu użytkowania środka trwałego'. Liczę na Waszą pomóc i z góry dziękuję.
P.S. Chodzi oczywiście o zmianę jedynie w obszarze bilansowym.
rensap
Posty: 1
Rejestracja: pn sty 07, 2019 9:47 pm

Re: wydłużenie amortyzacji

Post autor: rensap »

Czy udało się wydłużyć okres amortyzacji ? mam podobną sytuacje i chcemy wprowadzić zmianę w ciągu roku ale z korektą od stycznia i tutaj pojawia się problem z datą odniesienia która powinna być ustawiona na dzień 31.12. 2017 żebyśmy mogli skorygować amortyzację włącznie ze styczniem. Proszę o podpowiedz jak to zrobić
RysiekB
Posty: 77
Rejestracja: pt kwie 16, 2010 9:58 am
Been thanked: 12 times

Re: wydłużenie amortyzacji

Post autor: RysiekB »

cześć
należy utworzyć klucz amortyzacji wg lat i mc użytkowania.
RysiekB
Posty: 77
Rejestracja: pt kwie 16, 2010 9:58 am
Been thanked: 12 times

Re: wydłużenie amortyzacji

Post autor: RysiekB »

-10 lat od 01.01.2019 (rok 2018 zamknięty)
VUT 10 lat 0 mc i data rozpoczęcia amortyzacji 01.01.2019
- 10 lat od 01.08.2018 (data rozpoczęcia amortyzacji 01.09.2011)
dodajemy przedział od 01.08.2018
VUT
lata 10+6+1 = 17; 6 lat od rozpoczęcia amortyzacji do początku roku 2018, 1 dodatkowy rok z miesięcy
mc 0+8+4 = 0 (rok przerzucamy do lat 12-12 = 0; 8- mc od początku roku, 4 miesiące w pierwszym roku amortyzacji

sprawdzić w planie amortyzacji i ewentualnie skorygować lata i mc :)
RB
ODPOWIEDZ