Komunikacja SAP z drukarkami fisklanymi

Jeśli programujesz, administrujesz, integrujesz i masz wątpliwość lub obawę, to właśnie najlepsze miejsce dla Ciebie. Pisz śmiało...
ODPOWIEDZ
tlekawa
Posty: 20
Rejestracja: pt paź 24, 2008 3:40 pm

Komunikacja SAP z drukarkami fisklanymi

Post autor: tlekawa »

Witam!
Czy ma ktoś z Was doswiadczenie w drukowaniu paragonów w drukarkach fiskalnych z poziomu SAP? (chodzi o stanowiska bez stacji roboczej)
Wiecie, jak najłatwiej rozwiązać ten problem?



pozdr
Tomasz Łękawa
yacol
Posty: 561
Rejestracja: śr kwie 04, 2007 4:32 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Post autor: yacol »

Zależy jakie drukarki masz na myśli. Np. Posnet dostarcza biblioteki programistyczne dla swoich drukarek, które dość łatwo można wykorzystać w swoich programach. Można na przykład napisać program, który będzie komunikował się z drukarką fiskalną z wykorzystaniem odpowiedniej biblioteki natomiast z systemem SAP będzie wymieniał dane przy pomocy RFC.
Słyszałem też o możliwości bezpośredniej współpracy trójki: SAP + SAPScript + drukarka Posnet z tym, że tutaj drukarka podpięta była do stacji roboczej i druk na nią szedł z wykorzystaniem saplpd. Wykorzystano tutaj fakt, że dane wysyłane do drukarki były po prostu ciągami znaków i łatwo było je "zaszyć" w specjalnie spreparowanym formularzu SAPScript i programie drukującym (ABAP).

Pozdrawiam,

Jacek Witczak
powstancow
Posty: 5
Rejestracja: czw gru 18, 2008 9:07 pm

Podłaczenie drukarki - moje doświadczenia

Post autor: powstancow »

hej, robiłem podłączenia z drukarka i chyba najlepiej działa to w poniższej konfiguracji:

SAP komunikuje sie przez RFC z zewnętrznym programem (JAVA lub C), który komunikuje sie z drukarką pisząc bezpośrednio do com lub korzystając ze standardowych procedur dostarczanych przez producenta drukarki. Tutaj oczywiście potrzebujesz stacji roboczej.

Jedyna - moim zdaniem - możliwość, aby pozbyć się stacji roboczej przy drukarce to skorzystanie z takiego interfejsu TCP/IP <-> COM, no ale programik obsługujący wywołania RFC z SAP musisz mieć gdzieś postawiony.

Obsługę drukarki fiskalnej przez SAPScripta i saplpd - pełen szacun - ale po co tak kombinować :) no i jak zapewnić dwukierunkowa komunikację ?

Pozdrawiam PH&
firemaly
Posty: 17
Rejestracja: pn lip 23, 2007 12:51 pm
Been thanked: 5 times

Re: Komunikacja SAP z drukarkami fisklanymi

Post autor: firemaly »

Witam Yacol,

Możes mi pomóc w temacie drukarek fiskalnych podłączanych do SAP - chiałbym uzyskać dokładnie takie zestawienie jak napisałeś wyżej, czyli SAP + SAPScript + Posnet zwolnione jako saplpd (drukarka lokalna). Pytanie jak to ująć w formularzu żeby mnie drukarka zrozumiała, czyli materiał, ilość, stawka VAT i wartość brutto?

Będę zobowiązany za wszelką pomoc - Drukarka fiskalna dość stara Posnet Thermal podłączana tylko przez RS232 do komputera lokalnego.

Dzięki i pozdrawiam
Antek
Posty: 60
Rejestracja: ndz wrz 12, 2010 11:40 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 15 times

Re: Komunikacja SAP z drukarkami fisklanymi

Post autor: Antek »

Witam

Jeżeli masz drukarkę PosNet to możesz wykorzystać kontrolkę Active-X.

Na stronie http://www.posnet.com.pl/index.php?pid=1307
jest do pobrania kontrolka Active-X dla drukarki Posnet Thermal.

Po zainstalowaniu rozpakowuję się we wskazanym katalogu.

Rejestracja kontrolki poleceniem regsvr32.exe C:\ThermalLib\ThermalLib.ocx

W katalogu doc jest Strona_testowa004_ocx.htm (działa tylko w IE).
Możesz testować drukarkę lub skorzystać z emulatora drukarki DFemul.
Możesz również skorzystać z emulatora programowego portów szeregowych.
Jeżeli chcesz mieć drukarkę po TCP/IP zastosuj konwerter Ethernet->COM (polecam Tibbo DS202).

SAP obsługuje kontrolki Active-X z poziomu ABAP.

W mojej ocenie to jest obecnie najprostszy sposób rozwiązania współpracy SAP ERP z drukarką fiskalną.
ODPOWIEDZ