Wybór ścieżki - EWM lub ABAP

Tutaj możesz zadać pytania, które nie znalazły miejsca w innych działach i porozmawiać na ogólne tematy.
strps
Posty: 1
Rejestracja: wt sie 01, 2023 10:09 am
Has thanked: 1 time

Wybór ścieżki - EWM lub ABAP

Post autor: strps »

Hej

Jestem osobą na początku swojej przygody z SAP i firma postawiła przede mną szansę na wybór projektu, szkoleń i obranie swojej specjalizacji. Z jednej strony jest ścieżka konsultanta funkcjonalnego w EWM, a z drugiej developera w ABAP. Obie opcje, choć odmienne, to wydają się mi się interesujące. Ostatecznie pewnie wybiorę to, co najbardziej chciałbym robić w przyszłości, ale chciałbym też poznać zdanie bardziej doświadczonych specjalistów.

Która droga może być bardziej przyszłościowa, gdzie jest/będzie większe zapotrzebowanie na pracowników? Czy konsultant również może liczyć na pracę w większości zdalną jak programista? Pieniądze stawiam na dalszym miejscu, po satysfakcji z pracy, ale czy istnieją jakieś drastyczne dysproporcje między zarobkami EWM a ABAP?

Z góry dziękuję za pomoc i każdą udzieloną odpowiedź :)
dominik.tylczynski
Posty: 8367
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1939 times
Been thanked: 1479 times

Re: Wybór ścieżki - EWM lub ABAP

Post autor: dominik.tylczynski »

Moim zdaniem to trochę porównywanie jabłek i gruszek - ABAP to ścieżka mocno techniczna, natomiast EWM to droga bardziej funkcjonalna. Pytanie co Cię bardziej interesuje?
Przypuszczam, że obie ścieżki są przyszłościowe i można na obu pracować zdalnie. Sądzę, że programistom ABAP jest jednak nieco łatwiej pracować zdalnie. Wdrożenie EWM wymaga choćby kilku wizyt w magazynie, żeby zobaczyć na żywca jak działają procesy magazynowe i jak pracują magazynierzy.
Zwróć uwagę, że obecnie jest moda na chmurę i SAP bardzo promuje tego typu rozwiązania. Ma to duży wpływ na sposób programowania. Zatem dobrze byłoby jeśli wybierzesz drogę ABAPer, aby ująć kwestie chmurowe w Twoim planie rozwoju.