Przyjęcie z MPK / RR 202

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
Pafciuuu
Posty: 2
Rejestracja: wt paź 10, 2023 8:08 pm

Przyjęcie z MPK / RR 202

Post autor: Pafciuuu »

Witam,
W mojej firmie, wykorzystujemy do produkcji plastikowe rurki.
Rurki te mają różne parametry i każda ma swój indeks mat.
Ostatnimi czasy mamy opóźnione dostawy, jednak jesteśmy w stanie jedną rurkę zastąpić inną (np. docinając ją).

Potrzebowalibyśmy więc wprowadzić ją na stan i stąd moje pytanie: jak wygląda (z punktu widzenia controllingu i księgowości) wydanie jednego materiału na MPK ruchem 201 i przyjęcie drugiego ruchem 202 ? Zaznaczam, że byłoby to rozwiązanie stosowane sporadycznie, gdyż do wprowadzania ma stan wykorzystujemy zazwyczaj zlecenia prod.
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Przyjęcie z MPK / RR 202

Post autor: dominik.tylczynski »

Nie polecam takiej drogi na skróty przez ruchy 201 i 202. Niby ilościowo się zgodzi i jest to proste do zaksięgowania, ale w ten sposób gubisz łańcuch wydań i przyjęć, nie wiesz co z czego zrobiłeś i trudno będzie rozliczyć poprawnie produkcję.

Piszesz, że rurki możecie dociąć, czyli trzeba tutaj wykonać nieco pracy, zatem właściwe byłoby użycie bardzo prostego zlecenia produkcyjnego.
Piotr Jagodnik
Posty: 4
Rejestracja: śr lut 15, 2023 10:44 pm

Re: Przyjęcie z MPK / RR 202

Post autor: Piotr Jagodnik »

To już lepszym rozwiązaniem wydaje się być ruch 309 mat na mat. NA pewno temat do konsultacji z działem finansowym bo zakładam że są różnice w wycenie dwóch rożnych rurek. Wspomniałeś też o zleceniu produkcyjnym i tutaj to widzę tak że dla krótkiej rurki masz utworzony BOM gdzie składnikiem jest dłuższa rurka i do tego masz opracowaną operacje przycinania. I tutaj trzeba się liczyć z tym że będziesz miał w efekcie drożej wycenioną krótką rurkę co trzeba brać pod uwagę przy wykorzystaniu materiału w kolejnych procesach. Plus jest taki że nie będziesz miał ukrytych kosztów tak jak w przypadku użycia ruchów 201/202 lub 309.
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Przyjęcie z MPK / RR 202

Post autor: dominik.tylczynski »

Piotr Jagodnik pisze: wt sty 16, 2024 9:11 pm To już lepszym rozwiązaniem wydaje się być ruch 309 mat na mat.
Lepszym od czego - od ruchów 201/202 czy od zlecenia produkcyjnego? Czy mógłbyś rozwinąć i uzasadnić?
Piotr Jagodnik
Posty: 4
Rejestracja: śr lut 15, 2023 10:44 pm

Re: Przyjęcie z MPK / RR 202

Post autor: Piotr Jagodnik »

dominik.tylczynski pisze: śr sty 17, 2024 8:22 am
Piotr Jagodnik pisze: wt sty 16, 2024 9:11 pm To już lepszym rozwiązaniem wydaje się być ruch 309 mat na mat.
Lepszym od czego - od ruchów 201/202 czy od zlecenia produkcyjnego? Czy mógłbyś rozwinąć i uzasadnić?
Od razu zaznaczam że zgadzam się że najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie produkcyjne i nie chcę w żaden sposób podważać Pana wypowiedzi. Natomiast 309 zaproponowałem jako alternatywa dla ruchu 201/202 jeśli robią to sporadycznie i pod warunkiem że nie ma znaczącej różnicy w wycenie materiału.
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Przyjęcie z MPK / RR 202

Post autor: dominik.tylczynski »

Piotr Jagodnik pisze: śr sty 17, 2024 8:04 pm Od razu zaznaczam że zgadzam się że najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie produkcyjne i nie chcę w żaden sposób podważać Pana wypowiedzi. Natomiast 309 zaproponowałem jako alternatywa dla ruchu 201/202 jeśli robią to sporadycznie i pod warunkiem że nie ma znaczącej różnicy w wycenie materiału.
Pełna zgoda :D Proponuję również nie tytułować się tak formalnie - forum to przecież bardzo demokratyczna platforma.

Ruch 309, choć generalnie jest dosyć niebezpieczny, bo z każdego materiału można nim zrobić inny materiał jeśli tylko zgadza się podstawowa jednostka miary, jest tutaj niezłym rozwiązaniem. Trzeba tylko pamiętać, że zgubi się koszty pracy przy cięciu tych rurek - nie wiem czy są one istotne. Warto też sprawdzić czy księga materiałowa, jeśli się ją wykorzystuje, jest skonfigurowana do obsługi ruchu 309 - niestety nie podam tutaj szczegółów, gdyż controlling to nie jest moja specjalizacja.
ODPOWIEDZ