Magazyn typu blokowego - ustawienie capacity.

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
marcin.misiak
Posty: 4
Rejestracja: wt maja 17, 2022 8:58 am

Magazyn typu blokowego - ustawienie capacity.

Post autor: marcin.misiak »

Witam,

Mamy w naszym zakładzie magazyn blokowy, w którym utworzonych jest 120 storage binów od numeru 001 do numeru 120.
W tym magazynie składuje materiał w jednym typie opakowań BH, łącznie przechowujemy tam ponad 100 różnych numerów referencyjnych.

W storage binach od numeru 001 do numeru 060 możemy fizycznie zmieścić 6 opakowań, natomiast w storage binach od numeru 061 do numeru 120 fizycznie jesteśmy w stanie zalokować 12 opakowań.

Aktualnie pojemność danego bloku określana jest na podstawie składowanego w nim materiału, tj. w ustawieniach materiału w zakładce Warehouse Management 1 w sekcji storage strategies w polu Bulk Storage Indicator ustawiamy składowanie po 6 lub po 12 opakowań.

Bloki od 001 do 060 mają przypisaną jedną sekcje składowania, bloki 061 do 120 drugą.

Materiały, które ustawione mają składowanie po 6 opakowań w pierwszej kolejności lokowane są w blokach 001 do 060, materiały, które składujemy po 12 ustawioną mają sekcję przypisaną do bloków 061-120.

Aby jednak w pełni zmaksymalizować wypełnienie magazynu w przypadku braku miejsca dla materiałów składowanych w jednej sekcji system szuka wolnych storage binów w drugiej sekcji.

I tutaj rodzą się problemy:

1) jeżeli materiał, który ma przypisane składowanie po 6 opakowań zostanie zalokowany w storage binie, w którym fizycznie mamy możliwość składować 12 opakowań, to nie wykorzystujemy w pełni potencjału magazynu.
2) jeżeli materiał, który ma przypisane składowanie po 12 opakowań zostanie zalokowany w storage binie, w którym fizycznie mamy możliwość składować 6 opakowań, to materiał fizycznie nie mieści się w danym storage binie.

Generuje to potrzebę częstych zmian ustawień materiału oraz przelokowywania materiału pomiedzy storage binami / sekcjami.

W związku z powyższym rodzi się pytanie:

czy można skonfigurować system w taki sposób, aby w magazynie blokowym zdefiniować capacity na poziomie storage binów a nie materiałów?
Chciałbym na sztywno przypisać dla bloków 001-060 capacity = 6, oraz dla bloków 061-120 = 12.

Z góry dziękuję za wszelkie pomysły,
dominik.tylczynski
Posty: 8465
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1991 times
Been thanked: 1501 times

Re: Magazyn typu blokowego - ustawienie capacity.

Post autor: dominik.tylczynski »

Moim zdaniem niepoprawnie używasz pola Bulk Storage Indicator
Dokumentacja pola 'Bulk Storage Indicator' pisze:The bulk storage indicator classifies materials according to the way they are stored in a bulk storage area. It describes how the materials are to be stacked. This indicator is a decisive factor in the definition of the structure of a block/row within a bulk storage area.
To pole powinno być używane jeśli różne materiały składowane w tym samym rodzaju bloku odmiennie, np. ten sam blok możesz wstawić 6 opakowań materiału A albo 12 opakowań materiału B. Z tego co piszesz u Ciebie tak nie jest w rzeczywistości. O tym ile opakowań mieści blok decyduje tylko rodzaj bloku a nie to jaki materiał jest w tym bloku składowany. Mam tutaj na myśli stan faktyczny, fizyczny, a nie to co masz zaimplementowane w systemie.

Strukturę bloków w konfiguracji magazynu blokowego możesz zdefiniować bez podawania bulk storage indicator, możesz to pole po prostu zostawić puste. W danych podstawowych to pole jest opcjonalne, przynajmniej w standardowej konfiguracji systemu. Zatem w danych materiału, we wglądzie "Warehouse Management 1" też jest zostaw puste. Dostaniesz wtedy to co chcesz, czyli zdefiniowanie capacity (struktury bloku) tylko na poziomie storage bins, a nie materiałów.

Pozostaje jeszcze kwestia kierowania rozmieszczenia materiałów do odpowiednich sekcji magazynowych, bo masz materiały, które najpierw powinny iść do bloków o pojemności 6, a potem o pojemności 12, a inne materiały odwrotnie. To możesz obsłużyć strategią wyszukiwania sekcji magazynowych.