jak zmienić konto w wycenie F.05 na etapie symulacji?

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
morela
Posty: 41
Rejestracja: czw lis 17, 2022 8:45 pm
Been thanked: 2 times

jak zmienić konto w wycenie F.05 na etapie symulacji?

Post autor: morela »

Transakcja F.05 w przebiegu testowym prowadzi do okna jak w załączeniu. Można wejść w pole księgowania i podejrzeć propozycje księgowań na kontach. Ale jak nanieśc poprawki? Zmienić konta, jeśli schemat podpowiada błędne?
Kolejnym krokiem jest F.05 w przebiegu rzeczywistym z tworzeniem księgowań, który idzie juz do SM35 i zaciągania batcha. Tam, jeśli konto istnieje, to system już nie pyta czy coś poprawiać tylko zaksięguje.
Załączniki
SM35 batch.PNG
SM35 batch.PNG (101.19 KiB) Przejrzano 201 razy
F.05.jpg
F.05.jpg (165.43 KiB) Przejrzano 201 razy
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: jak zmienić konto w wycenie F.05 na etapie symulacji?

Post autor: RKISIEL »

Na etapie symulacji niczego nie zmienisz, dostaniesz to co wynika z konfiguracji.

Ale na etapie przetwarzania pakietu możesz zmienić wszystko :D
Uruchom przetwarzanie pakietu (SM35) w w Trybie przetwarzania->Przetwarzanie jawne.
Wtedy możesz zmienić wszystko:JG, KKG, okresy, rodzaj dokumentu, kwoty, kody księgowania i co sobie stryjenka zażyczy - oczywiście w zakresie dozwolonym w ramach konfiguracji rodzaju dokumentu.
Ale takie dzierganie przy każdej wycenie jest upierdliwe, po jednorazowej akcji poprawiłbym konfigurację.
Mam na pokładzie 58 czynnych JG więc po pierwszej takiej akcji z zamianą czegokolwiek dla standardowego działania chyba dostałbym wysypki :lol:
Rafał Kisiel
morela
Posty: 41
Rejestracja: czw lis 17, 2022 8:45 pm
Been thanked: 2 times

Re: jak zmienić konto w wycenie F.05 na etapie symulacji?

Post autor: morela »

o, dzięki, nie znałam przetwarzania jawnego. A można podejrzeć na ekranie całość zapisów - wszystkie linie dekretu, a nie pojedynczo?

U nas konfiguracje robi obca osoba z firmy informatycznej, nie wiem jak to jest ustawione, więc mam chęć kontroli przed zaksięgowaniem, a nie sprawdzanie po fakcie
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: jak zmienić konto w wycenie F.05 na etapie symulacji?

Post autor: RKISIEL »

W SM35 kliknij (dwuklik :) ) w pozycję pakietu, wybierz zakładkę "Ekrany" i wciśnij przycisk "Lista pól".
Dostaniesz wszystkie księgowania dla tego pakietu - na jednym przewijanym ekranie.
Układ jest taki jakbyś wypełniała ekrany w transakcji FB01 tj. ekran SAPMF05A(0100) to nagłówek, SAPMF05A(0300) to pozycja a ekran SAPLKACB(0002) to dodatkowe dekretacje w pozycji dokumentu.

Ustawienia wyceny dla KKG znajdziesz w transakcji OB09 a konfigurację metody wyceny znajdziesz we wglądzie V_T044A.
Rafał Kisiel
morela
Posty: 41
Rejestracja: czw lis 17, 2022 8:45 pm
Been thanked: 2 times

Re: jak zmienić konto w wycenie F.05 na etapie symulacji?

Post autor: morela »

Ustawienia wyceny w OB09 są dość skąpe.
Przewidują jedno konto bilansowe do korekty.
Ja mam potrzeby takie: konto należności, może wykazywać saldo Dt - najbardziej pożądane, ale bywają też Ct. Ija potrzebuję je oba dalej rozbić na różnice dodatnie i ujemne, więc potrzebuję 4 kont bilansowych do wyceny.
należności Dt - r. dodatnia konto X
należności Ct - r. dodatnia konto V
należności Dt - r. ujemna konto Y
należności Ct - r. ujemna konto Z

To chyba tym sposobem niemożliwe.....
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: jak zmienić konto w wycenie F.05 na etapie symulacji?

Post autor: RKISIEL »

Kiedyś był podobny wątek dla not odsetkowych viewtopic.php?p=21767#p21767
W Twoim oczekiwaniu jest dodanie pozycji w dokumencie księgowym a nie zmiana jednego konta na inne :)
Rafał Kisiel
ODPOWIEDZ