przeindeksowania a nr SSCC

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
ciekawygrzegorz
Posty: 5
Rejestracja: czw mar 21, 2024 4:46 pm
Been thanked: 2 times

przeindeksowania a nr SSCC

Post autor: ciekawygrzegorz »

Dzień dobry.
Mam w firmie pewien problem, mianowicie mamy w swojej strukturze bardzo dużo przeindeksowań wynika to z tego że tak naprawdę jeden produkt pakujemy pod wieloma indeksami ponieważ każdy klient chce mieć dedykowany dla siebie indeks (czemu nie wnikam).
Natomiast rodzi to wiele problemów z tytułu traceability, w przypadku kiedy z jednego indeksu robimy drugi powstaje nowy nr SSCC natomiast dotychczasowy znik.
Do tej pory robiliśmy to tak że daną paletę indeksu X z nr SSCC np.abc przesuwaliśmy ruchem 311 ze składu WMS na skład bez WMS, tu ruchem 309 zmiana materiału z X na Y, następnie paletę indeksu Y przesuwaliśmy ruchem 311 z powrotem na magazyn WMS co u nas generuje etykietę logistyczną z numerem SSCC.
Udało mi się już opracować sposób zachowania numeru SSCC w przypadkach kiedy ilość produktu na indeksie X równa się ilości produktu na indeksie Y, mam też sposób jak to zrobić kiedy ilość X jest większa od ilości Y.
Natomiast mam problem jak to zrobić kiedy ilość na palecie indeksu na który przepakowujemy (Y) produkt jest większa od ilości na palecie indeksu z którego przepakowujemy X. Muszę wtedy z dwóch palet indeksu X (dwa nr SSCC) stworzyć jedną paletę indeksu Y (jeden nr SSCC).
Czy macie Państwo na to jakiś sposób? Czy da się ze sobą powiązać w jakiś sposób "stary" i "nowy" nr SSCC?
Z góry dziękuję.
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: przeindeksowania a nr SSCC

Post autor: dominik.tylczynski »

W jaki sposób masz zamodelowane numery SSCC, przy pomocy jednostek składowania (ang. storage units) czy jednostek obsługi (ang. handling units)?
ciekawygrzegorz
Posty: 5
Rejestracja: czw mar 21, 2024 4:46 pm
Been thanked: 2 times

Re: przeindeksowania a nr SSCC

Post autor: ciekawygrzegorz »

są to jednostki składowania.
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: przeindeksowania a nr SSCC

Post autor: dominik.tylczynski »

ciekawygrzegorz pisze: wt mar 26, 2024 8:39 am są to jednostki składowania.
Jednostki składowania istnieją w LE-WM wyłącznie w typach magazynu z włączonym zarządzaniem jednostkami składowania (ang. storage unit management, SU). Zatem jeśli taką jednostkę (paletę) przesuniesz do typu bez SU, to jednostka składowania znika, jest po prostu kasowana. W Twoim przypadku tak się dzieje podczas przesunięcia palety do składu bez WM.

ciekawygrzegorz pisze: pt mar 22, 2024 8:04 am Do tej pory robiliśmy to tak że daną paletę indeksu X z nr SSCC np.abc przesuwaliśmy ruchem 311 ze składu WMS na skład bez WMS, tu ruchem 309 zmiana materiału z X na Y, następnie paletę indeksu Y przesuwaliśmy ruchem 311 z powrotem na magazyn WMS co u nas generuje etykietę logistyczną z numerem SSCC.
Może nie rób przesunięcia do i później ze składu bez WMS. Przecież możesz zaksięgować ruch 309 z X na Y bezpośrednio w składzie z WMS. Wtedy w WM pojawią się dwa kwanty w tymczasowym typie magazynu, typ 922 w standardowej konfiguracji:
  1. ujemny kwant dla produktu X
  2. dodatni kwant dla produktu Y
Powstanie też nota przeksięgowania w WM - to jest dokument o funkcjonalności analogicznej do zapotrzebowania przeniesienia.
W kolejnym kroku utworzysz zlecenie przeniesienia do tej noty. Naturalnie paleta z X zostanie przesunięta do typu 922 i zredukuje ujemny kwant, numer SSCC zniknie, a dodatni kwant z Y zostanie przesunięty z typu 922 do lokalizacji fizycznej i powstanie nowy numer SSCC. Jednak będziesz mieć połączenie między starym numerem SSCC dla X i nowym numerem SSCC dla Y w tym zleceniu przeniesienia, czyli zachowasz traceability.
ciekawygrzegorz
Posty: 5
Rejestracja: czw mar 21, 2024 4:46 pm
Been thanked: 2 times

Re: przeindeksowania a nr SSCC

Post autor: ciekawygrzegorz »

Dokładnie tak to robię z tym że udaje się zachować pierwotny numer SSCC.

Problem pozostał w sytuacji kiedy indeks z którego przepakowuję ma określoną mniejszą ilość w logistyce pełnej palety, niż indeks który powstaje.

Spróbowałem "zrzucić" dwie palety indeksu pierwotnego transakcją LT10 na taką naszą lokalizację kompletacyjną (możemy tam mieć nawet sto palet systemowo) ponieważ w normalnej lokalizacji jedno paletowej pojawiał mi się komunikat o próbie niejednorodnego składowania (dwa indeksy w jednym miejscu).

Niestety po przeksięgowaniu i zaciągnięciu do tego przeksięgowania "zrzuconych" wcześniej palet/SSCC drukują się/powstają nowe SSCC z nowym indeksem niestety z ilościami logistycznymi indeksu pierwotnego.
x=560
y=648
Zrzuciłem dwie palety x (2x560)
przeindeksowałem ruchem 309 z X na Y, w transakcji LT06 pobrałem wspomniane wcześniej palety X.
Po zakończeniu zlecenia przeniesienia automatycznie powstały dwie nowe palety (nr SSCC się zachował) indeksu Y tylko że w ilościach 560 i 88.
Potrzebowałbym aby nie było to 560 i 88 a jedno SSCC z ilością 648.
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: przeindeksowania a nr SSCC

Post autor: dominik.tylczynski »

No to jesteśmy już bliżej. Pomińmy na razie przenoszenie palet do lokalizacji kompletacyjnej - zakładam, że przenosić tutaj pełne palety i numery SSCC są zachowane przy tym przesunięciu. Skupmy się na ruchu 309 i kolejnych krokach.

Przeksięgowujesz 648 szt z X na Y ruchem 309 w składzie z WMS. To powoduje utworzenie dwóch kwantów w typie magazynu 922, lokalizacja TR-ZONE (zakładam, że masz tutaj standardową konfigurację) oraz utworzenie noty przeksięgowania, którą możesz wyświetlić w transakcji LU03. Te dwa kwanty w TR-ZONE to:
  1. ujemny na 648 szt X
  2. dodatni na 648 szt Y
Teraz przenieś 2 palety po 560 szt X z lokalizacji kompletacyjnej do 922, TR-ZONE. To możesz zrobić transakcją LT10. W 922 TR-ZONE będziesz mieć 472 szt X, bo przeniosłeś 2*560 szt i zredukowałeś do zera ujemny kwant -648 szt X.

Następnie najlepiej transakcją LT01 lub ewentualnie LT10 przenieść całość 648 szt Y z 922 TR-ZONE do jakiejś innej fizycznej lokalizacji z SU, może to być Twoja lokalizacja kompletacyjna. Ważne żeby to zrobić na jednej linii zlecenia przeniesienia, wtedy powstanie jedna SU, z nowym numerem SSCC zawierająca 648 szt Y.

Dalej podobnie jak wyżej przenieść 472 szt X z 922 TR-ZONE do lokalizacji z SU, bo gdzieś musisz odstawić pozostałą ilość X.

Na koniec zamknij notę przeksięgowania - w transakcji LU02 zmień status noty przeksięgowania na U.
ciekawygrzegorz
Posty: 5
Rejestracja: czw mar 21, 2024 4:46 pm
Been thanked: 2 times

Re: przeindeksowania a nr SSCC

Post autor: ciekawygrzegorz »

Super udało się bardzo dziękuję!
Udało się nawet zachować stary numer SSCC jednej z pierwotnych palet, wystarczy go ręcznie wpisać w zleceniu przeniesienia w momencie przeniesienia docelowego indeksu z typu magazynu 922 do lokalizacji fizycznej :D
Niestety przede mną jeszcze jeden problem, u nas wydruk etykiety generuje się z zatwierdzonego dokumentu materiałowego, jako że w powyższym sposobie przeindeksowania nie zatwierdzam dokumentu, nie zatwierdzając zlecenia przeniesienia które się generuje automatycznie tylko "wyciągam" materiał z chwilowego typu magazynu 922 nie uruchamia się wydruk nowej etykiety.
Jako że dzięki temu forum udało mi się rozwiązać trapiący mnie spory problem, zapytam i o to. Czy można w jakiś inny sposób wywołać wydruk etykiety?
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: przeindeksowania a nr SSCC

Post autor: dominik.tylczynski »

ciekawygrzegorz pisze: czw mar 28, 2024 10:21 am Super udało się bardzo dziękuję!
Udało się nawet zachować stary numer SSCC jednej z pierwotnych palet, wystarczy go ręcznie wpisać w zleceniu przeniesienia w momencie przeniesienia docelowego indeksu z typu magazynu 922 do lokalizacji fizycznej :D
Super :!: Cieszę się, że forum spełnia swoją role :!:

ciekawygrzegorz pisze: czw mar 28, 2024 10:21 amNiestety przede mną jeszcze jeden problem, u nas wydruk etykiety generuje się z zatwierdzonego dokumentu materiałowego, jako że w powyższym sposobie przeindeksowania nie zatwierdzam dokumentu, nie zatwierdzając zlecenia przeniesienia które się generuje automatycznie tylko "wyciągam" materiał z chwilowego typu magazynu 922 nie uruchamia się wydruk nowej etykiety.
Jako że dzięki temu forum udało mi się rozwiązać trapiący mnie spory problem, zapytam i o to. Czy można w jakiś inny sposób wywołać wydruk etykiety?
Naprawdę trudno mi powiedzieć, gdyż zwykle wydruki są mocno customizowane na każdym projekcie. Natomiast moim zdaniem to nie jest do końca ok, że etykietę z numerem SSCC generujesz z dokumentu materiałowego. Nr SSCC jest cechą jednostki składowania, a nie dokumentu materiałowego. Zatem wydruk etykiety z numerem SSCC powinien być uruchamiany z poziomu jednostki składowania. Natomiast bez dostępu do Twojego systemu nie potrafię więcej powiedzieć.
ciekawygrzegorz
Posty: 5
Rejestracja: czw mar 21, 2024 4:46 pm
Been thanked: 2 times

Re: przeindeksowania a nr SSCC

Post autor: ciekawygrzegorz »

Walczę dalej, zleciłem naszemu IT napisanie bądź zlecenie na zewnątrz napisania transakcji do ponownego wydruku etykiety, bądź znalezienia rozwiązania.
Mega dzięki za dzielenie się wiedzą, na pewno wrócę :D
ODPOWIEDZ