Korekty VAT art. 89a i 89b wg Best Practices SAP

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
FattyRatty
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Korekty VAT art. 89a i 89b wg Best Practices SAP

Post autor: FattyRatty »

Cześć

W best practices dla public i private SAP dostarcza komplet kodów podatku dla PL podpisanych jako korekty VAT należnego i naliczonego z tytułu art. 89a i 89b. W jaki sposób powinno się korzystać z tych kodów, żeby prawidłowo działał rejestr i JPK?
Wg mojej wiedzy, przeksięgowanie powinno obejmować tylko kwotę VAT - nie rusza się rozrachunku na dostawcy/odbiorcy. Jeśli na księgowaniu nie ma pozycji kontrahenta, to będą puste pola z danymi i NIP w rejestrze VAT i JPK. Z drugiej strony, dodanie pozycji kontrahenta wygeneruje niepotrzebne obroty, nawet jeśli zrobimy te pozycje na +/-. Dodatkowo, w aplikacjach Fiori (na public cloud) nie ma już możliwości księgowania typu FB01 i nie ma żadnej aplikacji (oprócz dobrze ukrytego FBR2), w której da się na jednym księgowaniu podać pozycję dostawcy na plus i minus.

Także moje pytanie - czy ktoś wie jaki SAP miał zamysł na księgowanie tych korekt z kodami VAT, które dostarcza w standardzie?
RKISIEL
Has thanked: 432 times
Been thanked: 275 times

Re: Korekty VAT art. 89a i 89b wg Best Practices SAP

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Z punktu widzenia księgowego to masz rację - przeksięgowanie kwoty VAT wystarczy.
Ale dla zarządzania informacją i sprawozdawczości to już nie wystarczy.
Dla sprawozdawczości zdarzeń związanych z art. 89a ust 4. samo przeksięgowanie (np. tcode FB41) kwoty VAT nie wystarczy - musisz też mieć kwotę podstawy naliczania.
W JPK_V7* (VDEK) wymagane są dla tych pozycji wartości (kolumny K_*) dla podstawy i VAT. Dodatkowo musi byś wypełnione pole KOREKTAPODSTAWYOPODT.
Poza tym wymagane są dane kontrahenta więc dla zdarzenia tę informację musisz pobrać na jakiejś podstawie.
Dodatkowo w VDEK potrzebujesz wprowadzić dla tych zdarzeń informację o terminie płatności lub dacie zapłaty.
Dlatego stosujemy zapisy +/- dla kontrahenta, zwiększenie obrotów jest niewielką ceną za komfort zarządzania informacją i sprawozdawczością.
Rafał Kisiel
FattyRatty
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Korekty VAT art. 89a i 89b wg Best Practices SAP

Post autor: FattyRatty »

Cześć

Zajmuję się konfigurowaniem JPK w SAP odkąd jest ten obowiązek, ale przed erą best practices trzeba było sobie samemu obmyśleć rozwiązanie na takie korekty no i mogliśmy w ABAP dorobić logikę pobierającą dane, których brakuje.

Teraz SAP dostarcza "Best practices" z kodami podatku odnoszącymi się wprost do tego tematu, ale bez opisu jak to ma niby działać. A na public cloud nie ma możliwości wpłynięcia na mapowanie danych w JPK. Jestem pewna, że rozwiązanie od SAP polega na księgowaniu pełnych dokumentów tylko z innymi kodami, co wygeneruje te dodatkowe obroty. Szukam jakiejś instrukcji albo potwierdzenia tej teorii. Bo być może jest do tego tematu przygotowane jakieś bardziej zaawansowane rozwiązanie, o którym nie wiem?