Kilka ogólnych pytań laika.

W tym miejscu możesz zadawać pytania oraz dyskutować na temat modułów BI, SEM, BObj
ODPOWIEDZ
Maniek
Posty: 13
Rejestracja: czw sie 06, 2009 11:32 am
Lokalizacja: Szczecin

Kilka ogólnych pytań laika.

Post autor: Maniek »

Nie miałem styczności z SAP'em.

Jeżeli przedsiębiorstwo wdrożyło BW, następnie jako platformę do raportowania Business Object, to w jaki sposób te raporty się różnią od tych w BW-> BEx(SSQL Server + pakiet Office)? Tu i tu mamy kokpity menedżerskie, wizualizacje, itd.?
Jakie są przesłanki do wdrożenia BO? Może znacie adresy stron, gdzie jest to nakreślone, struktura, co z czego wynika? W sdn na każdy temat, jak dla mnie, piszą to samo :wink: .
kkonitz
Posty: 3
Rejestracja: sob kwie 10, 2010 9:53 pm
Kontakt:

Post autor: kkonitz »

Zakładam, że zakupione licencje do BO obejmują podłączenie do SAP BW.
W takim przypadku bardzo upraszczając mamy mniej więcej następujące odpowiedniki narzedzi analitycznych:
1. Web Application Designer (narzędzie służące do projektowania aplikacji web i kokpitów w BW) / BEx Web = BO Xcelsius / Web Intelligence / Voyager
2. Report Designer = Crystal Reports
3. BEx Analyzer (analiza danych w excel) = Live Office

Z obecnych ustaleń SAP wynika, że WAD i Report Designer nie będą już rozwijane. Dlatego jeżeli startuje się z raportami od zera pewnie lepiej spróbować wykorzystać narzedzia BO. Przy czym wg mnie jednak w WAD są do wykorzystania niektóre funkcjonalności, których w BO nie ma...
W przypadku Report Designera wybór jest łatwiejszy - Crystal Reports jest po prostu lepszy.

BEx Analyzer nie ma z tego co wiem dobrego odpowiednika w BO. SAP obecnie pracuje nad narzędziem, które połączy w sobie BEx Analyzer, BEx Web oraz BO Voyager w nowe narzędzie - Pioneer. Ale kiedy będzie można tego używać produkcyjnie tego nie wiem...
Maniek
Posty: 13
Rejestracja: czw sie 06, 2009 11:32 am
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Maniek »

Dzięki serdeczne za odpowiedź :wink:
abaper
Posty: 99
Rejestracja: sob kwie 28, 2007 8:34 am
Been thanked: 1 time

Post autor: abaper »

Tak gwoli ścisłości


nie piszemy laik tylko lajkonik :)
Maniek
Posty: 13
Rejestracja: czw sie 06, 2009 11:32 am
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Maniek »

Czy jest wersja trial SAP BW? Jeśli tak to skąd można ją ściągnąć, jakie są ograniczenia? Chciałbym podłączyć bazę danych z Accessa i zrobić raporty? :) :) :)
Maniek
Posty: 13
Rejestracja: czw sie 06, 2009 11:32 am
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Maniek »

Potrzebuje jakiejś sprawdzonej literatury na temat generatorów raportów w SAPie. Mam zamiar wykorzystać CR, bo nie mam dostępu do BW, a chociaż teoretycznie chciałem poznać jak to wygląda w BExsie. Mam nadzieje, że ktoś przerwie monolog. :roll:
Dawid_Ratowski
Posty: 314
Rejestracja: czw maja 10, 2007 1:34 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 17 times

Post autor: Dawid_Ratowski »

Maniek,

nie ma wersji trial dla SAP BW. dla klientów i partnerów SAP udostępnione są wersje instalacyjne na stronach service.sap.com/swdc jednak trzeba posiadać odpowiedniego użytkownika i hasło. Zresztą po takiej instalacji bez klucza można pracować tylko miesiąc. Sama instalacja też nie jest trywialna.

Jeżeli chodzi o literaturę to po prostu pogooglaj. Są książki angielskojęzyczne dostępne np. na Amazonie:
http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss? ... bw&x=0&y=0
Możesz też poczytać na help.sap.com:
http://help.sap.com/saphelp_nw04/helpda ... ontent.htm

Poza tym SAP nie rozwija już hurtowni danych BW, systemy Business Intelligence rozwijane są poprzez linię produktową SAP Business Objects.

Pozdrawiam,
Dawid Ratowski, ICG
ODPOWIEDZ