rozliczanie dokumentów odbiorcy

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
Tadek
Posty: 4
Rejestracja: czw cze 28, 2007 4:54 pm

rozliczanie dokumentów odbiorcy

Post autor: Tadek »

Hej,

mam problem z rozliczaniem pozycji odbiorcy. Sytuacja wyglada nastepująco:
1. faktura VAT zaksięgowana jest w EUR
2. Płatność mamy w PLN (równowartość Euro po kursie z dnia sprzedaży)

Próbuje rozliczać pozycje w PLN - to jest nasza lokalna waluta. Niestety pozycja, którą zaksięgowałem w EUR jest rozliczana po kursie z dnia rozliczania, a nie jest zachowany kurs z dokumentu. W rezultacie dokument faktury ma inna kwotę (w przeliczeniu na PLN) niż dokument płatności. Po zaznaczeniu tych dwóch pozycji system zgłasza komunikat: "Różnica jest za wysoka dla jednego rozliczenia" . Nie mam pojęcia co powinienem zrobić aby te pozycje rozliczyć. Czy możecie mi pomóc?


pozdrawiam
Tadek
zwiezda
Posty: 8
Rejestracja: czw maja 10, 2007 4:40 pm
Lokalizacja: Poznań

Post autor: zwiezda »

Witam

Sam okresliles problem-jest roznica w walucie krajowej. Powinienes wyksiegowac obydwie pozycje w walucie ksiegowania na konto KG i tam rozliczyc obydwie pozycje w walucie krajowej, ksiegujac roznice kursowa na odpowiednie konto kosztowe lub przychodowe

Nie spotkalem sie jeszcze z mozliwoscia rozliczania pozycji w roznych walutach bezposrednio na dostawcy lub odbiorcy, zawsze w uzytku bylo konto techniczne - nie jestem konsultantem, tylko uzytkownikiem, ale mam 3 firmy z sap za soba

jesli istnieje inne rozwiazanie chetnie sie o nim dowiem

pozdrawiam

zwiezda
Tadek
Posty: 4
Rejestracja: czw cze 28, 2007 4:54 pm

Post autor: Tadek »

Cześć zwiezda,

dzieki za odpowiedź, choc nie bardzo mnie to przybliżyło do celu. Problem w tym, ze z naszego punktu widzenia nie ma żadnych różnic kursowych. Wystawiliśmy fakturę w walucie, która po przeliczeniu dała nam jakaś kwote w pln. Klient zapłacił nam własnie taka kwotę. Więc to po jego stronie powstały jakies różnice, a po naszej stronie jest juz bez różnic.

pozdrawiam

Tadek
marcin.jankowiak
Posty: 59
Rejestracja: śr maja 02, 2007 8:37 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Post autor: marcin.jankowiak »

Tadek,

rozwiązanie tego problemu może być następujące:

a) w transakcji do rozliczania pozycji podajesz datę rozliczania równą dacie dokumentu faktury, którą zaksięgowałes w walucie. Wówczas system wciąż będzie pobierał kurs z daty rozliczenia, ale jako że daty będą takie same to i kurs będzie ten sam. Wówczas będziesz mógł te pozycje rozliczyć. - to rozwiązanie można stosować wtedy, gdy nie mamy dostępu do konfiguracji.

b) jeśli mamy mozliwość zmian konfiguracyjnych to w danych globalnych jednostki gospodarczej zaznaczyć opcję:
-Bez różnic kursowych przy rozliczaniu w walucie kraj.
System będzie wtedy trzymał kurs z daty dokumentu. Ten wariant jest o tyle korzystniejszy, że może sie zdarzyć sytuacja, kiedy bedziemy rozliczac pozycje w momencie, gdy okres w którym ksiegowaliśmy fakturę pierwotną będzie juz zamknięty i zmiana daty rozliczania nie będzie możliwa.
pozdrawiam,
marcin jankowiak
[email protected]
Tadek
Posty: 4
Rejestracja: czw cze 28, 2007 4:54 pm

Post autor: Tadek »

Hej,

rzeczywiście, rozwiązanie ze zmianą w konfiguracji jest lepsze. Własnie jest to testowane, ale na pierwszy rzut oka wygląda poprawnie. Dzieki za pomoc.

pozdrawiam,
Tadek
ODPOWIEDZ