Bardzo możliwe, że osoby na co dzień nie mające kontaktu z niewidomymi i słabo widzącymi użytkownikami komputera, nie zdają sobie sprawy, że dzięki specjalnym programom odczytującym zawartość ekranu i przekazujących ją do syntezatora mowy i monitora brajlowskiego, możliwa jest swobodna obsługa komputera, korzystanie z WWW, poczty elektronicznej, Office, komunikatorów i wielu innych programów.
Okazuje się, że również SAP może być obsługiwany przez osobę niewidomą. Potrzebna jest tylko znajomość klawiatury i odpowiednich skrótów klawiszowych, program typu screenreader (odczytujący zawartość ekranu), który nazywa się JAWS i odpowiednia konfiguracja SAPGUI.
Odczytywane jest drzewo SAP Easy Acces z jego poziomami, pola w transakcjach, również elementy tabel. Niewidomy użytkownik końcowy może więc pracować, wykorzystując SAP, np. jako programista ABAP, osoba wprowadzająca faktury do systemu, czy aktualizująca dane klientów. Podobnie rzecz się ma z osobami słabowidzącymi. Tu do pracy zaleca się program powiększający ZoomText oraz powiększająco-udźwiękawiający Magic Plus oraz odpowiednie ustawienia wielkości czcionki i schematu kolorów w SAPGUI.
Warto dodać, że pracodawcy zatrudniający osoby niewidome i słabowidzące mogą uzyskać dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Mikołaj Rotnicki
Michał Kasperczak
ICG Wdrożenia SAP
SAP i niewidomi użytkownicy
-
- Posty: 5
- Rejestracja: śr gru 19, 2007 3:18 pm
- Lokalizacja: Poznań