pytanie o SAP BW

W tym miejscu możesz zadawać pytania oraz dyskutować na temat modułów BI, SEM, BObj
ODPOWIEDZ
jaca84

pytanie o SAP BW

Post autor: jaca84 »

Witam wszystkich,
na wstępie chciałem zaznaczyć, że jestem zupełnym Świeżakiem jeśli chodzi o rozwiązania SAP, dlatego proszę miejcie to na uwadze przy odpowiedziach na temat tego posta.
Druga sprawa, nie wiem czy w dobrym miejscu umieszczam pytanie.

Wiem, że SAP BW służy do przetrzymywania danych w jednym miejscu z różnych aplikacji SAP, jak i rozwiązań innych producentów. Na jakimś schemacie widziałem, że dane do BW zaciągane są w technologii ETL, lecz data tego schematu trochę starawa. Niestety nie udało mi się znaleźć nowszego. Czy tak samo jest na dzień dzisiejszy? Niestety w ETL, trzeba znać dobrze bazy przy poszczególnych produktach, aby tą informację zaciągnąć do BW.
1)Czy w produktach sapowskich jest to jakoś zestandaryzowane?
2) Czy użytkownik biznesowy(NIE INFORMATYK) jest w stanie sam sobie umieścić w BW informacje, które chce żeby tam się znalazły, nie angażując przy tym firmy outsourcingowej? Przykład: użytkuję ERPa i nagle stwierdzam, żeby w BW znalazły się dodatkowo wysyłki, czy sam mogę to szybko zrobić?
3)W jaki sposób zapełniany jest BW; tzn. czy przyrostowo i w czasie rzeczywistym, czy jak w ETLu, najpierw czyszczenie BW i zaciąganie wszystkich informacji od nowa? Co trwa niestety sporo czasu przy większej ilości danych.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ