Zarzadzanie opakowaniami klienta

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
Marcin Kowalski
Posty: 4
Rejestracja: pt mar 27, 2015 10:52 am
Has thanked: 1 time

Zarzadzanie opakowaniami klienta

Post autor: Marcin Kowalski »

Poszukuje rozwiazania na zarzadzanie opakowaniami klienta w SAP.
Zdaje sie, ze SAP tego nie oferuje w standardzie. Ktos? Cos?
martaz
Posty: 64
Rejestracja: ndz gru 09, 2012 12:14 pm
Been thanked: 11 times

Re: Zarzadzanie opakowaniami klienta

Post autor: martaz »

http://help.sap.com/saphelp_erp60_sp/he ... &node_id=4

akurat wdrażałam tę funkcjonalność niedawno :)

Pozdrawiam.
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Zarzadzanie opakowaniami klienta

Post autor: dominik.tylczynski »

I jakie wrażenia?
Marcin Kowalski
Posty: 4
Rejestracja: pt mar 27, 2015 10:52 am
Has thanked: 1 time

Re: Zarzadzanie opakowaniami klienta

Post autor: Marcin Kowalski »

Marta, a cos wiecej?
AnnaM
Posty: 87
Rejestracja: śr maja 23, 2012 8:11 pm
Has thanked: 23 times
Been thanked: 7 times

Re: Zarzadzanie opakowaniami klienta

Post autor: AnnaM »

Witam,

jeśli mogę, to pozwolę sobie Dominik odpowiedzieć na Twoje pytanie, ponieważ również wdrażałam tą funkcjonalność, tylko od strony dostawcy w branży automotive ale tak samo się to robi dla sprzedaży.

Moim zdaniem funkcjonalność bardzo przydatna. Polecam odpalić tą funkcjonalność, jeśli mamy dużą rotację w opakowaniach zwrotnych. Przy odpowiednich ustawieniach materiały w dostawie przychodzącej pakują się automatycznie same (u mnie, gdy utworzy się dostawa automatycznie z ASN), a w momencie przyjęcia na magazyn i wydania pustych opakowań (VL01NO - ja użyłam tej transakcji do wysyłki pustych opakowań) konta opakowań aktualizowały się same. Dzięki temu nie trzeba pilnować w excelu ile jakiego opakowania jest u dostawcy, tylko wybieramy odpowiedni raport i wszystko widać bardzo przejrzyście ile jakiego opakowania ma nasz dostawca.

Na początku trzeba niestety chwilę poświęcić czasu na przygotowaniu instrukcji , potem połączyć je z materiałami które są pakowane (transakcjie POP1, POF1), a na koniec utworzyć konta - relacja dostawca+opakowanie (RL01), i aktywować te konta (RL71). Oczywiście trzeba pamiętać, że opakowania zakładamy z rodzajem LEIH. Prócz powyższych kroków, musiałam jeszcze dokonfigurować system.
Ale potem już nie musimy się bawić w ręczną ewidencję.

Pzdr
A.
Marcin Kowalski
Posty: 4
Rejestracja: pt mar 27, 2015 10:52 am
Has thanked: 1 time

Re: Zarzadzanie opakowaniami klienta

Post autor: Marcin Kowalski »

Wszystko pieknie, tylko ja pytalem o troszke inny proces, a mianowicie zarzadadzanie opakowaniami, ktore sa wlasnosci klienta. Np. klienta A chce, zeby dana grupa wyrobow byla zawsze pakowana w pojemnik oznaczony A1. Tak wiec z jednej strony bedziemy chcieli rejestrowac u siebie stan magazynowy pojemnikow ze wskazaniem klienta do ktorego naleza a z drugiej strony wydanie ze stany w proznie. Macie jakies pomysly?
mkpisula
Posty: 38
Rejestracja: śr maja 02, 2012 8:21 am
Been thanked: 2 times

Re: Zarzadzanie opakowaniami klienta

Post autor: mkpisula »

A zwykłe ruchy 501M i 502M nie wystarczą, ewidencja tylko ilościowa, w podziale na klientów i rodzaj opakowania? Stosujemy to do opakowań powierzanych nam przez dostawców, ze zwrotem za jakiś czas. Raportujemy zapas na magazynie w takim podziale oraz stany na MPKach.
martaz
Posty: 64
Rejestracja: ndz gru 09, 2012 12:14 pm
Been thanked: 11 times

Re: Zarzadzanie opakowaniami klienta

Post autor: martaz »

Witam & sorry za zwłokę ..

Moje wrażenia: jak wszystko bazuje na dyscyplinie i tu bolało najbardziej przy wdrożeniu. Ogólnie funkcjonalność sprawdza się w praniu jeżeli wszystko jest dopieszczone pod kątem danych: nie wszyscy do dziś rozdróżniają poziomy generowania Pkg Instruction Determination etc. Ciekawą jest funkcja Statement for an Account która po wykonaniu Initial Statement musi odbywać się regularnie tzn. wybieramy wyłącznie datę końcową :| tu ponownie polegli niezdyscyplinowani ..

@Marcin Kowalski --> opakowania nie muszą mieć wartości, mogą być i często są własnością klienta ( w automotive to absolutny standard ) dokłanie po to prowadzi się konta opakowań z klientem / dostawcą.

Pozdrawiam, Marta
Gosia2023
Posty: 2
Rejestracja: pt cze 16, 2023 12:30 pm

Re: Zarzadzanie opakowaniami klienta

Post autor: Gosia2023 »

Witajcie kochani :-)
jestem początkującym SAPowcem i właśnie przymierzam się do wdrożenia zarządzania opakowaniami w swojej firmie (branża automotive).
Czy mogłabym liczyć na Wasze wskazówki? :-)
Z tego co wyczytałam na forum wiem już, że wszystkie opakowania zwrotne muszą mieć Gen.It.Cat.Gr ustawione na LEIH.
Czy ktoś byłby mi w stanie udzielić informacji, czym LEIH się różni od VERP?
Wydaje mi się, że LEIH to generalnie pojemniki zwrotne, do których pakujemy towar, natomiast VERP można używać np. do kartonów. Ale nie jestem pewna. Tym bardziej, że w naszym SAPie jeden rodzaj gitterbox'a i przekładka zwrotna do niego ma VERP, a nie LEIH, a opakowania należą do klienta (OEM).
No i nie wiem czy ten podział nie ma później wpływu na faktury, czy rozliczenia.
Będę mega wdzięczna za rozjaśnienie mi tego zagadnienia.
Miłego dnia :-)
Małgosia
KingaMaj
Posty: 1
Rejestracja: śr lis 22, 2023 3:24 pm

Re: Zarzadzanie opakowaniami klienta

Post autor: KingaMaj »

Gosiu,

Materiał LEIH w przeciwieństwie do VERP nie ma aktualizacji wartości. LEIHami zarządzamy tylko ilościowo, ponieważ nie należą do nas lecz do dostawcy.

Kinga
ODPOWIEDZ