Podstawa opodatkowania

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Podstawa opodatkowania

Post autor: mikas »

Witajcie

Mam sytuację, że księgowana kwota np. sprzedaży, ma kwotę VAT wyliczoną poprawnie, ale wchodząc na dokumencie w "Skok do" > "Dane podatkowe" mam w polu "Podstawa opodatkowania" kwotę nijak nie pasującą do niczego. Tzn. Nie wiem skąd jest tam taka kwota, nie wychodzi jej wyliczenie w żaden sposób z kwot netto, brutto i VAT.
Prosiłbym o informacje jak jest tam ta kwota wyliczana ?

Z góry dziękuję, pozdrawiam, Michał
marek.turczynski
Posty: 213
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 258 times

Re: Podstawa opodatkowania

Post autor: marek.turczynski »

Może być kilka podstaw podatku - zawsze jest to kwota netto dokumentu, ale wyrażona w różnych walutach.
Pierwszą wyświetlaną walutą jest waluta dokumentu.
Drugą jest waluta lokalna (waluta jednostki gospodarczej).

Jeżeli w systemie jest włączone rozwiązanie 'Zakłady za granicą' (Plants abroad) to system przechowuje jeszcze wartości w 3 walucie - jest to waluta kraju w jakim raportowany jest podatek. Kraj raportowania podatku wyświetlany w ustawieniach kodu podatku - transakcja FTXP (do definiowania) bądź FTXA (do wyświetlania - rekomendowana na systemie produkcyjnym).
Ta trzecia waluta jest najbardziej skomplikowana, więc na ten moment nie ma co wchodzić w w szczegóły - jeżeli masz to włączone u siebie na systemie to mogę potłumaczyć z czym to się wiąże.

Wszystkie wartości podatku/ podstaw podatku itp. są przechowywane w tabeli BSET.
Marek Turczyński
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Podstawa opodatkowania

Post autor: mikas »

Tak, mam "Plant Abroad"
Kod podatku w podstawie opodatkowania mam A1 czyli 23%
Tak też widzę w FTXA
Poprosze o dalsze wyjaśnienia :)

dziękuję, pozdrawiam, Michał
marek.turczynski
Posty: 213
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 258 times

Re: Podstawa opodatkowania

Post autor: marek.turczynski »

Zakładam, że masz włączone pole VATDATE?
Jak masz plants abroad to system aktualizuje dodatkowe wartości podatków. Czyli wtedy wartości podatku są trzymane w minimum 3 walutach:
1. Walucie dokumentu
2. Walucie lokalnej
3. Walucie kraju kodu podatku (pola LWSTE i LWBAS)

Po włączeniu plants abroad aktuwuje się nowe pole w kodzie podatku - kraj podatku. Dla każdego kraju podatku należy zdefiniować, którego kraju on dotyczy.
Czyli, np. Twoja firma ma również niemiecki i austriacki zakład i do tego słowacki numer VAT (bez posiadania zakładu). Niemiecki i austriacki zakład należą do polskiej firmy. Wtedy cała sprzedaż/ przesunięcia materiałów/ zakup itp. odbywa się na niemieckim i austriackim numerem VAT i ichnimi stawkami podatku - dlatego takie kody podatkowe miałyby kraj raportowania ustawiony jako DE i AT.
Dla krajów gdzie nie ma się zakładu, ale numer VAT danego kraju (z różnych powodów, zwykle większej wiarygodności) to również należy posiadać kody podatku zgodnie ze stawkami podatkowymi z danego kraju. Tutaj przykład jest trochę mniej skomplikowany, bo nie ma ruchów materiałowych. Natomiast są operacje trójstronne, czy też bardziej skomplikowana wersja niemiecka i austriacka zwana 'Reihengeschäfte'.

Wartości w 3 walucie są aktualizowane wg pola BKPF-TXKRS albo BKPF-CTXKRS (ale to bardziej skomplikowany przypadek i niemożliwy do zrealizowania w Polsce ze względów prawnych, więc nie będę się o tym rozwodził - chyba, że chodzi o zagraniczną jednostkę gospodarczą).
Wartości w polach TXKRS aktualizują się według ustawień dla jednostki gospodarczej - możesz je zobaczyć w transakcji OBY6 w polu Pod. dla przel. wal. - możliwe wartości:
SAP po polsku, nauka SAP, SAP dla początkujących, SAP, S/4HANA, SAP ERP, SAPFORUM, FORUMSAP, HANA, SAP CLOUD PLATFORM, ABAP, EWM
Zależnie od ustawień system podpowiada kurs do pozycji VAT zgodnie z wybraną opcją. Polecana opcja to 1, czyli wprowadzenie kursu ręcznie. Jeżeli jakakolwiek inna wartość jest wybrana system nie pozwoli zmienić zdeterminowanego przez siebie kursu.
Jeżeli zaznaczona jest opcja 1 to system determinuje kurs wg BTE 2051 ale (jeżeli zaznaczona jest opcja 'Kurs pod. dla waluty krajowej' w danych dodatkowych jednostki gospodarczej - tabela T001Z - patrz nota 730466) to system proponuje kurs ale dalej można go nadpisać.

Nie wchodząc za bardzo w szczegóły, bo byłoby długo (włączając część SD i MM) i mógłby powstać najdłuższy post na forum, konsekwencje plants abroad są następujące:
1. System może używać innego kursu do pozycji dostawcy/ konta KG/ odbiorcy i innego dla podatku.
2. Punkt 1 oznacza, że mogą powstać różnice kursowe wynikające z dwóch różnych kursów w dokumencie (kursu pozycji i kursu podatku). Na to trzeba uważać zmieniając jakiekolwiek ustawienia w derywacji VATDATE, bo ma ona wpływ na kurs podatkowy (np. w SD jak chce się ustawić datę VAT jako datę zrealizowania dostawy).
3. Wartości w polach Kwota/ Podstawa w walucie krajowej zaktualizowane są wg kursu podatku wypełnionego w dokumencie.
4. W zależności od opcji wybranej w konfiguracji wybierany jest różny kurs do przeliczania pozycji podatkowych. Zwykle powinno się tego trzymać, że jest to kurs ustalony wg daty VAT.
5. W raportach podatkowych (np. rejestrze VAT), jeżeli naprawdę używa się kursów podatkowych, czyli nie tylko tak, że są włączone i nikt na nie nie zwraca uwagi, to raportowanie powinno się odbywać na podstawie włączonego znacznika 'National currency instead of local currency' --> uwaga polskie tłumaczenie jest dokładnie odwrotne i złe:
SAP po polsku, nauka SAP, SAP dla początkujących, SAP, S/4HANA, SAP ERP, SAPFORUM, FORUMSAP, HANA, SAP CLOUD PLATFORM, ABAP, EWM
Wtedy raportowanie odbywa się w oparciu o pola LWSTE i LWBAS. To samo

Pozdrawiam,
Marek

Ps. Polecam zapoznać się z notą 730466 i milionem odnośników do niej z korektami/ nowymi przypadkami itp.
Marek Turczyński
ODPOWIEDZ