MCE3 a FBL1N

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
BLAZO
Posty: 5
Rejestracja: śr lut 22, 2017 11:57 am

MCE3 a FBL1N

Post autor: BLAZO »

Witam

Chciałbym wyciągnąć wartość zakupów od dodstawców. Najczęściej korzystam z transakcji fbl1n i sprawdzam to po dokumentach księgowych. Chciałbym dowiedzieć sie dlaczego analiza dostawcy i transakcja mce3 pokazuje mi inną wartość i dlaczego wartości tych transakcji się różnią.

Zaznaczę że jestem początkujący w systemie SAP także proszę o wytłumacenie łopatologicznie :)

Pozdrawiam
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1478 times
Kontakt:

Re: MCE3 a FBL1N

Post autor: dominik.tylczynski »

Jaki wskaźnik z MCE3 porównujesz z wartościami z FBL1N?
BLAZO
Posty: 5
Rejestracja: śr lut 22, 2017 11:57 am

Re: MCE3 a FBL1N

Post autor: BLAZO »

Porównuję wartość zamówień od dostawcy. Powiedziano mi że w obu tych widokach powinny być te same wartości ale niestety tak nie jest.
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1478 times
Kontakt:

Re: MCE3 a FBL1N

Post autor: dominik.tylczynski »

BLAZO pisze: śr lut 22, 2017 2:01 pm Porównuję wartość zamówień od dostawcy. Powiedziano mi że w obu tych widokach powinny być te same wartości ale niestety tak nie jest.
Kto Ci to powiedział?

Wartość zamówień ma niewiele wspólnego z wartością faktur.
Zobacz co dokumentacja SAP pisze o aktualizacji MCE3:
SAP Help: PURCHIS, Quantities/Values pisze:Effective purchase order value
The effective purchase order value is the value of the purchase order including discounts, surcharges, delivery costs and cash discounts.
This key figure is updated when a purchase order or a scheduling agreement is created and changed for the purchase order date of the delivery scheduling in local currency (information structure S011, S012).
In the analyses of long-term planning, the effective order value can only be determined when the vendor is known. The key figure is calculated via the purchase order price in the purchasing info record.
Całość dokumentacji do Purchasing Information System (transakcja MCE3 to właśnie część PURCHIS) jest na https://help.sap.com/erp2005_ehp_08/hel ... ameset.htm

Z powyższego wynika, że wartość zamówień jest w MCE3 liczona wg danych w zamówieniu, wg warunków cenowych w zamówieniu, a nie wg księgowania faktur. Stąd moim zdaniem różnice, które widzisz.
BLAZO
Posty: 5
Rejestracja: śr lut 22, 2017 11:57 am

Re: MCE3 a FBL1N

Post autor: BLAZO »

Najwidoczniej naukę sapa racze powinienem zacząć od dokumentacji a nie od ludzi którzy "znają się" w tej firmie :D.

Dzięki za pomoc.
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1478 times
Kontakt:

Re: MCE3 a FBL1N

Post autor: dominik.tylczynski »

BLAZO pisze: śr lut 22, 2017 2:43 pm Najwidoczniej naukę sapa racze powinienem zacząć od dokumentacji a nie od ludzi którzy "znają się" w tej firmie :D.
Coś w tym jest... Kiedyś doszedłem do wniosku, że w pracy z SAP najważniejszą umiejętnością jest czytanie ze zrozumieniem :wink:
marek.turczynski
Posty: 213
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 258 times

Re: MCE3 a FBL1N

Post autor: marek.turczynski »

Dodatkowo pamiętaj, że wartość faktur w MCE3 jest pokazywana netto, natomiast w FBL1N brutto. To również będzie powodować różnice w porównaniach.
MCE3 grupuje wartości wg daty zamówienia, nie wg daty księgowania faktury/ przyjęcia materiałów - trzeba pamiętać o tym podczas porównywania miesięcy z FBL1N.
Marek Turczyński
BLAZO
Posty: 5
Rejestracja: śr lut 22, 2017 11:57 am

Re: MCE3 a FBL1N

Post autor: BLAZO »

To akurat wiem zawsze trzeba też wiedzieć z jakiego kraju jet dostawca w wielu przypadkach Brutto=Netto.

Mam jeszcze pytanie o transakcję S_ALR_87012093. Co ona pokazuje i wg jakich warunków pokazuje wartosci obrotów dostawców.
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1478 times
Kontakt:

Re: MCE3 a FBL1N

Post autor: dominik.tylczynski »

BLAZO pisze: śr lut 22, 2017 3:08 pmMam jeszcze pytanie o transakcję S_ALR_87012093. Co ona pokazuje i wg jakich warunków pokazuje wartosci obrotów dostawców.
Nowe pytanie, nowy wątek z właściwym tematem, proszę.
Dzięki temu łatwiej potem przeszukiwać forum.
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: MCE3 a FBL1N

Post autor: RKISIEL »

dominik.tylczynski pisze: śr lut 22, 2017 2:48 pm
BLAZO pisze: śr lut 22, 2017 2:43 pm (...)Kiedyś doszedłem do wniosku, że w pracy z SAP najważniejszą umiejętnością jest czytanie ze zrozumieniem :wink:

BTW Dominiku - już nie ma "łapek" ????
Rafał Kisiel
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1478 times
Kontakt:

Re: MCE3 a FBL1N

Post autor: dominik.tylczynski »

Łapki będą jak plugin będzie działać z nową wersją forum. Pamiętam o tym.
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1478 times
Kontakt:

Re: MCE3 a FBL1N

Post autor: dominik.tylczynski »

"Łapki" wróciły na forum. Proszę na priv o ewentualne uwagi do ich działania.
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: MCE3 a FBL1N

Post autor: RKISIEL »

Działają - właśnie wstawiłam :D
Rafał Kisiel
kpawlak
Posty: 14
Rejestracja: pt paź 01, 2021 3:40 pm

Re: MCE3 a FBL1N

Post autor: kpawlak »

Cześć,

W jaki sposób mce3 porównuje date planowanej dostawy z rzeczywistą datą przyjęcia materiału.
Chodzi o przypadek umowy terminarzowej, jakie jest połączenie pomiędzy dostawą przychodzącą i konkretną linią harmonogramu umowy terminarzowej na którą ta dostawa została dostarczona?

Przeszukałem tabele EKBE i EKET ale nie znalazłem żadnego klucza.
ODPOWIEDZ