Przetwarzanie IDoc

Jeśli programujesz, administrujesz, integrujesz i masz wątpliwość lub obawę, to właśnie najlepsze miejsce dla Ciebie. Pisz śmiało...
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Przetwarzanie IDoc

Post autor: mikas »

Cześć

Trochę szukam ostatniej deski ratunku ... :(
Mamy w firmie taki układ, że dane sprzedażowe (paragony, FV, w sumie cała "drobnica") trafia najpierw do SAP CAR a stamtąd po agregacji czego się da, idzie IDocami do SAP ERP.
I to przetwarzanie jest tragiczne, tzn CAR wysyła szybko, ale "mielenie" tych IDoców w ERP jest bardzo wolne. Firma wdrożeniowa oczywiście mówi, że tak ma być ...
Pominę tu sam serwer, bo z tego co wiem, to maszyna potężna.
Może wiecie na co można zwrócić uwagę, żeby to przetwarzanie szło szybciej ? Jakaś konfiguracja, ktoś coś ?

Z góry dzięki za podpowiedzi ...

pozdrawiam, Michał
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Przetwarzanie IDoc

Post autor: mikas »

Dziękuję, jutro na pewno zadamy trudne pytane wdrożeniowcom, czy wiedzą coś o tych notach ? ;)
Napiszę czy to pomogło.

pozdrawiam, Michał
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Przetwarzanie IDoc

Post autor: dominik.tylczynski »

Pomogło?
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Przetwarzanie IDoc

Post autor: mikas »

Zalecenie z jednej noty mamy wdrożone, czyli ustawienie żeby przetwarzane było "immediately".

Tłumaczenie jednak mamy takie, że zmiana przetwarzania z pojedynczego na zbiorcze jest uzależniona od konkretnego "FM" - podobno jeśli jest przetwarzanie pojedyncze to w 99% nie da się przetwarzać zbiorczo za pomocą danego FM.

Druga kwestia to podobnież praca JOB-ów przetwarzających IDoci, które zachodzą na siebie z czasami wykonania - prośba o wskazanie jak je ręcznie uruchamiać nie przyniosła na razie skutku.

Także w sumie stoimy w miejscu :(

Może jeszcze jakieś pomysły ?

Pozdrawiam, Michał
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Przetwarzanie IDoc

Post autor: mikas »

Dopisze tutaj: potrzebuję ponownie przetworzyć IDoc, mogę w WE19 to zrobić, ale powstanie mi kopia poprzedniego - tego chcemy uniknąć, ponieważ mamy wiązania między systemami w nr IDocach.
Po prostu chcę wpuścić jeszcze raz dokument do systemu, ponieważ został wystornowany (cały IDoc)
Czy mogę za pomocą np BD87 przetworzyć ponownie IDoca i zaksięgować dokument (czyli taki, który został już raz zaksięgowany) ?

pozdrawiam, Michał
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Przetwarzanie IDoc

Post autor: dominik.tylczynski »

IDoc'a nie można wystornować. Wystornować można dokument księgowy, który powstał w wyniku przetwarzania IDoc'a.
Moim zdaniem nie powinieneś mieszać w statusach poprawnie przetworzonego IDoc'a. IDoc został poprawnie przesłany z zewnętrznego systemu, odebrany przez SAP i przetworzony. W wyniku przetworzenia powstał dokument księgowy. Następnie ktoś, dlaczegoś wystornował ten dokument księgowy. Dobrze rozumiem sytuację?
Skoro tak, to albo puść kopię IDoc'a z WE19, żeby ponownie zaksięgować dokument FI, albo (lepsza opcja) niech użytkownik, który błędnie wystornował dokument FI ponownie zaksięguje go ręcznie.
wojtas7
Posty: 1061
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 315 times

Re: Przetwarzanie IDoc

Post autor: wojtas7 »

Jeśli status Idoc przychodzącego jest już zielony/zaksięgowany, to w BD87 nie wolno go przyjąć jeszcze raz. Zakładamy że to jest prawidłowe i utrzymuje nam konsystencję danych w systemach.
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Przetwarzanie IDoc

Post autor: mikas »

dominik.tylczynski pisze: pt kwie 21, 2017 12:22 pm IDoc'a nie można wystornować. Wystornować można dokument księgowy, który powstał w wyniku przetwarzania IDoc'a.
Moim zdaniem nie powinieneś mieszać w statusach poprawnie przetworzonego IDoc'a. IDoc został poprawnie przesłany z zewnętrznego systemu, odebrany przez SAP i przetworzony. W wyniku przetworzenia powstał dokument księgowy. Następnie ktoś, dlaczegoś wystornował ten dokument księgowy. Dobrze rozumiem sytuację?
Skoro tak, to albo puść kopię IDoc'a z WE19, żeby ponownie zaksięgować dokument FI, albo (lepsza opcja) niech użytkownik, który błędnie wystornował dokument FI ponownie zaksięguje go ręcznie.
To jest dla mnie ciekawe. Dostaliśmy informację od firmy wdrożeniowej, że poprzez WPER możemy wystornować IDoca, wtedy wycofuje on zapisy jakie wniósł do systemu.
Storna zostały wykonane dlatego, że powpadały nam podwójnie niektóre IDoci i należało wycofać te zapisy.
Teraz stornując IDoca doszło do sytuacji, że kilkukrotnie wystornowany IDoc porobił zapisy też po parę razy złe.
Poradziłem sobie poprzez WE19, ale myślałem, ze da się przetworzyć ponownie IDoca, nie robiąc jego kopii. Rozumiem kwestie że nie wolno wpuszczać jeszcze raz tego samego dokumentu - pytałem tylko czy fizycznie da się tak zrobić ?

A FI odcina się od księgowania ręcznego, tłumacząc się że nie można księgować ręcznie na pewnych kontach, oraz że jak wystornują np. tylko zapis księgowy, to zostaje jeszcze zapis magazynowy (czyli wystornuje się np konto 701 a 335 pozostaną błędne zapisy) ...

pozdrawiam, Michał
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Przetwarzanie IDoc

Post autor: dominik.tylczynski »

Przyznam, że nie znam transakcji WPER, która obsługuje interfejs POS.
Natomiast zawsze jest tak, że IDoc przychodzący księguje w SAP jakiś dokument. To ten dokument można wystornować i przypuszczam, że to właśnie robi transakcja WPER na podstawie numeru IDoc'a.
Nieco dziwne jest dla mnie wielokrotne stornowanie IDoc'a, o którym piszesz.
Generalnie system uniemożliwia wielokrotne poprawne przetworzenie tego samego IDoc'a. Jeśliby to było możliwe to z jednego komunikatu IDoc można by było wygenerować wiele, takich samych dokumentów np. masz jeden IDoc z zamówieniem klienta, przetwarzasz go wielokrotnie i powstaje w SAP wiele zleceń sprzedaży.
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Przetwarzanie IDoc

Post autor: dominik.tylczynski »

mikas pisze: czw kwie 13, 2017 9:26 am Zalecenie z jednej noty mamy wdrożone, czyli ustawienie żeby przetwarzane było "immediately".

Tłumaczenie jednak mamy takie, że zmiana przetwarzania z pojedynczego na zbiorcze jest uzależniona od konkretnego "FM" - podobno jeśli jest przetwarzanie pojedyncze to w 99% nie da się przetwarzać zbiorczo za pomocą danego FM.
Zalecenie z przesłanych przeze mnie wcześniej not jest, aby przetwarzanie nie było "immediately"!!!

O tym wprost mówi nota 1333417 - Performance problems when processing IDocs immediately, a ustawienia z noty 1872637 - Delays posting inbound IDocs (status 64) which have been configured to trigger immediately można wykonać dla każdego komunikatu, niezależnie od FM.
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Przetwarzanie IDoc

Post autor: mikas »

Koryguję: mamy ustawione żeby nie było Immediately - czyli zgodnie z notą.

Na razie problem się lekko uspokoił, po prostu przetwarzamy osobno joby odpowiadające za poszczególne interfejsy typu WPUWBW, WPUUMS, WPUFIB ...

pozdrawiam, Michał
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Przetwarzanie IDoc

Post autor: mikas »

Jeszcze takie coś znalazłem w internetach ;)
W transakcji WE42 do kodu operacji przypisuje się typ obiektu workflow oraz zdarzenie początkowe i końcowe. Żeby dojść do odpowiednigo ekranu
musisz wybrać szczegóły kodu operacji, następnie obok nazwy modułu funkcyjnego jest przycisk "Tabela ALE". Parametry workflow opracowujesz w ramce "IDoc". Dzięki takiemu ustawieniu w przypadku wystąpienia błędu przetwarzania IDoca zostanie wygenerowane zdarzenie początkowe dla podanego obiektu workflow. Odbiorcą tego zdarzenia powinno być zadanie workflow wywołujące metodę INPUTFOREGROUND z podanego w WE42 obiektu. Po zakończeniu obsługi błędu przetwarzania tj. poprawnym przetworzeniu IDoca lub oznaczeniu IDoca do usunięcia generowane jest zdarzenie końcowe. Zdarzenie to powoduje zakończenie zadania workflow.
Jakie konkretne zdarzenie powinienem wybrać w oknie "Pakiet IDoc" ? Najpierw mam Typ obiektu, potem Zdarzenie końcowe.

Ten temat mnie zaciekawił bo mógłby pomóc w monitorowaniu i śledzeniu błędów w IDocach.

Gdyby można prosić o jakiś opis, z góry dziękuję.

pozdrawiam, Michał
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Przetwarzanie IDoc

Post autor: dominik.tylczynski »

Na początek proponuję lekturę artykułu: ALE and IDocs i dokumentacji w nim wskazanej: Inbound processing using workflow,
Error handling using workflow oraz ALE EDI Error Handling via Workflow

Z Twoich poprzednich wypowiedzi wynika, że masz na miejscu konsultantów do ALE/IDoc. Najlepiej jakby Ci pokazali co i jak na Twoim systemie.
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Przetwarzanie IDoc

Post autor: mikas »

Dzięki, prześledzę artykuły.

Nie mam na miejscu konsultantów, to co piszę to do tego sam już doszedłem i potrafię zrobić. Problem jest właśnie w konsultantach: ich braku na miejscu i ich (nie zrozumcie mnie źle) braku wiedzy ... :roll:

pozdrawiam, Michał
ODPOWIEDZ