Księgowanie na MPK niemożliwe

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
sap_m
Posty: 37
Rejestracja: wt lip 31, 2007 11:57 am

Księgowanie na MPK niemożliwe

Post autor: sap_m »

Witam

Mam 2 problemy i nie wiem jak z tym sobie poradzić

1)
Mam parę dokumentów w systemie na koncie 1234, które zostały zaksięgowane bez MPK i teraz jak chcę przeksięgować je na jakieś MPK na koncie o numerze 1234 to wyskakuje komunikat, że "Proszę utworzyć konto dla 13.05.2008 jako rodzaj kosztów w ob. rach. koszt".
Wtedy konto to już przecież istaniało, a może problem z tym, że to wleciało do systemu bez MPK.

2)
Po za tym przy sprzedaży tego materiału gdy jest ustawione konto 1230 to w IDOC'ach tworzy się dok. MPK a gdy używam 1234 to MPK nie ma w ogóle. Gdzie można takie coś skonfigurować?
kasiamax
Posty: 48
Rejestracja: pt mar 14, 2008 11:58 am

Post autor: kasiamax »

sap_m
Mam parę dokumentów w systemie na koncie 1234, które zostały zaksięgowane bez MPK i teraz jak chcę przeksięgować je na jakieś MPK na koncie o numerze 1234 to wyskakuje komunikat, że "Proszę utworzyć konto dla 13.05.2008 jako rodzaj kosztów w ob. rach. koszt".
Wtedy konto to już przecież istaniało, a może problem z tym, że to wleciało do systemu bez MPK.
1. konto 1234 masz nie wprowadzone jako konto kosztowe - wynikowe i nie dopięte do ORK (transakcja KA01). Jednocześnie musisz porównać w koncie 1234 statusy pól (w FS00 trzecia zakładka: Wprowadz.?Bank/Odset. pole: grupa statusu pola). W tej grupie musisz mieć pole: MPK jako obowiązkowe lub obcjonalne. Jeżeli w tej grupie nie ma MPK to na koncie 1234 nie będzie można księgować MPK. Prawdopodobnie po wyjaśnieniu i zmianie w koncie 1234 Twój drugi problem zniknie (chyba, że w struktura IDOC dla konkretnych kont została poszatkowana czy zachowano standard).
Życzę powodzenia.
Acha i jeszcze drobiazg: zmian w FS00 na danym koncie nie będziesz mógł wykonać jeżeli masz jakiekolwiek obroty na koncie. Na to jest jedno lekarstwo: wyzerowanie konta (przeksięgowanie na inne konto pozabilansowe) i dokonanie zmian w danych podstawowych konta i ponowne przeksięgowanie obrotów konta. Ponieważ masz połączenie z SD i automatyczne księgowanie przypuszczam, że będzie Ci trudno wciąć się na moment ze zmianami na koncie 1234.
Teraz życzę dokonania zmian wmiarę bezbolesnego.
Pozdrawiam,
Kasiamax


[/b]
sap_m
Posty: 37
Rejestracja: wt lip 31, 2007 11:57 am

Post autor: sap_m »

Coś osoba, która zakładała to konto nie dokończyła tego w OKB9 oraz rodzaju kosztów nie zdefiniowała.

Po za tym trzeba będzie te dokumenty wystornować i zaksięgować jeszcze raz. Na szczęście księgowość się tym ma zająć już.

Na szczęście na to konto wchodzi tylko ten jeden typ towaru (sprzedawany rzadko) i jest tylko na nim parę dokumentów dopiero.
kasiamax
Posty: 48
Rejestracja: pt mar 14, 2008 11:58 am

Post autor: kasiamax »

sap_m

Zmiany na koncie dokonajcie dopiero po stornach. System inaczej wam tego nie pozwoli zrobić. Gdyby jeszcze się burzył to możesz zarchiwizować to konto, a potem je na nowo utworzyć z prawidłowymi parametrami.
Zyczę powodzenia,
Kasiamax
ODPOWIEDZ