Bom wykorzystanie 2 i 3

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
eryk81
Posty: 64
Rejestracja: śr sty 04, 2017 2:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Bom wykorzystanie 2 i 3

Post autor: eryk81 »

Witam,
Mam pytanie odnośnie bom i wykorzystania 2 i 3 .Generalnie do finałowego bomu ,który tworzymy używamy/wybieramy wykorzystanie 3 ( Uniwersalny ) .
Teraz mam sytuacje ze produkt A musi iść w produkcji jako próbka oraz jako normlany wyrób . Różnią się od siebie tym ,że próbka jest inaczej pakowana w większy karton inna zabezpieczenia . Wiec de facto mamy 2 bomy tego samego produktu .
Mamy zlecenia produkcyjne oraz zlecenia próbkowe mamy tez dwa bomy wykorzystanie 2 ( próbkowe /konstrukcyjne ) i wykorzystanie 3 ( uniwersalne ) .jak planista czy system maja wiedzieć ,że do zleceń próbkowych ma wykorzystać bom z wykorzystaniem 2 a do zleceń produkcyjnych ma skorzystać z bomu z wykorzystaniem 3.


Chyba ,że jest sposób bądź zależność ?
dominik.tylczynski
Posty: 8354
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Bom wykorzystanie 2 i 3

Post autor: dominik.tylczynski »

Parametr "wykorzystanie / usage" specyfikacji materiałowej mówi o tym w jakich obszarach można tę specyfikację wykorzystywać. W produkcji stosuje się zwykle usage = 1. Z tego co piszesz, że oba Twoje procesy tj. normalna produkcja i próbka są procesami produkcyjnymi. Zatem stosowałbym tutaj w obu przypadkach usage = 1, a to wyboru specyfikacji wykorzystałbym wersję produkcyjną. Wg mojej wiedzy wersje produkcyjne są obowiązkowe w S/4 HANA, na której pracujesz.
eryk81
Posty: 64
Rejestracja: śr sty 04, 2017 2:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Bom wykorzystanie 2 i 3

Post autor: eryk81 »

Witam,
Rozumiem ,że wpisać inna alternatywę dla próbki np. W - jak wzór ale wykorzystanie zostaje 3 ?

A gdy robię bom pod wycenę typowo konstrukcyjny ale nie będzie szedł na produkcję to mogę korzystać z wykorzystania 2 ?


Wykorzystania 1 - w ogóle nie używamy od razu skazani zostaliśmy na 3(uniwersalny) - przez firmę konsultingową
dominik.tylczynski
Posty: 8354
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Bom wykorzystanie 2 i 3

Post autor: dominik.tylczynski »

Na temat "wykorzystania / usage" trudno mi się wypowiadać, gdyż to jest kwestia konfiguracji - transakcja OS20. Warto też przeczytać dokumentację do tej konfiguracji - Production --> Basic Data --> Bill of Material --> General Data --> BOM Usage --> Define BOM Usages.
Sugerowałbym pozostanie przy "usage" zdefiniowanym na etapie wdrożenia i nie zmienianie go.

Do próbek robiłbym nowe alternatywy BOM o dowolnym numerze. Warto przyjąć jakąś konwencję, ale sama wartość numeru alternatywy nie ma znaczenia. Następnie dla normalnej produkcji i dla produkcji prób zrobiłbym w transakcji C223 oddzielne wersje produkcji. Wersja 001 to normalne produkcja, a np. 002 to produkcja prób.

Sugeruję też notę: 2312572 - BOM selection logic in MRP
eryk81
Posty: 64
Rejestracja: śr sty 04, 2017 2:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Bom wykorzystanie 2 i 3

Post autor: eryk81 »

Cześć .
Dokaldnie mam taką samą myśli : zostaje na wykorzystaniu 3 definiuje alternatywę dla próbki ( tak samo definiuje już dzięki alternatywom rok bom kolekcje produktu 18 , 19 etc ),robie oddzielne marszruty no i wersje produkcyjne.


Tylko pytanie : wersje produkcyjne dopisuje się w danych podstawowych na finałowym kodzie . hmm
dominik.tylczynski
Posty: 8354
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Bom wykorzystanie 2 i 3

Post autor: dominik.tylczynski »

Jeśli technologia produkcji próbki jest taka sama jak przy regularnie produkcji to nie musisz tworzyć nowej marszruty.

Wersje produkcji opracowujesz w transakcji C223.
eryk81
Posty: 64
Rejestracja: śr sty 04, 2017 2:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Bom wykorzystanie 2 i 3

Post autor: eryk81 »

Dzien dobry .

Proces produkcji próbki różni się troszkę od standardowej produkcji ( mamy mniej czynności ) zatem marszruta będzie nowa .

Dziękuję za odp .
ODPOWIEDZ