Rozliczenie i planowanie zasobów ludzkich (zewnetrzny dostawca) w procesie uproszczonej produkcji

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
grincz
Posty: 182
Rejestracja: czw lut 14, 2008 5:20 pm
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 19 times

Rozliczenie i planowanie zasobów ludzkich (zewnetrzny dostawca) w procesie uproszczonej produkcji

Post autor: grincz »

Drodzy,
Chciałbym wdrożyć w organizacji pewien proces.
Chodzi o wykonanie produktu gotowego z moich komponentów przez firmę zewnętrzną na terenie mojego zakładu.
Praca firmy zewnętrznej pobraniu z 3 różnyc taceck produktu o różnych smakach i przepakowania ich do jednej tacki tak żeby były w niej produkty o 3 różnych smakach w tej samej ilości.
Obecnie proces jest realizowany w SAP za pomocą podwykonastwa, natomiast duża cześć danych jest zbierana i monitorowana poza SAP.
Generalnie potrzeba jest taka żeby można było zbierać dane o tym jak długo zajmuje wyprodukowanie palety produktu. Jakie zasoby ludzkie są potrzebne do wyprodukowania jednej palety i ile zasobów ludzkoch będę potrzebował na cały miesiać na konkretną linie produkcyjną. Jaką ilość komponentu będę potrzebował do wyprodukowania maxymalnej możliwej ilości produktu gotowego.
Na koniec miesiaca muszę przyjać fakturę od firmy która dostarcza zasoby ludzkie do mojego procesu i obecnie przyjmuję tą fakturę do Zamówienia Zakupu na Podwykonastwo.

W nowym podejściu chciałbym potraktować ten proces bardziej jak InHouse production i działać na podstawie zleceń planowanych/produkcyjnych gdyż patrząć na to jak biznes podchodzi do tego procesu to z mojej perspektywy bardziej traktują to jako produkcję niż jako zlecenie podwykonastwa.
W związku z tym biznes bedzie pracował na module PP i APO ale mam pytanie w jaki sposób planować zasoby ludzkie w tym procesie i liczyć koszt z którym rozliczę fakturę za te usługi.
Z góry dziękuję za sugestie,
Pozdrawiam,
Piotr
aregmax
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 21, 2009 11:28 am
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: Rozliczenie i planowanie zasobów ludzkich (zewnetrzny dostawca) w procesie uproszczonej produkcji

Post autor: aregmax »

Jak najbardziej przejście na moduł produkcyjny wydaje się słuszne. Do planowania zasobów ludzkich i komponentów będziesz mógł użyć planowania zdolności produkcyjnych i MRP - jak obrośniesz w dane produkcyjne czyli bomy i routingi.
Co do rozliczania pracowników i wystawiania faktury potrzebujesz bliżej zapoznać się z obecnym sposobem rozliczania czyli sprawdzić 'jak jest płacone'. Godziny teoretyczne przepracowane możesz wyciągnąć z SAPa ze zleceń produkcyjnych ale może to mieć niewiele wspólnego z samą płatnością - co jeśli była niższa efektywność, co jeśli brakło komponentów, awaria maszyny itp.

Pozdr.
Arek
ODPOWIEDZ