Determinacja partii na podstawie ilości dni od daty produkcji

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
krzysieksp
Posty: 40
Rejestracja: wt kwie 08, 2014 12:11 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Determinacja partii na podstawie ilości dni od daty produkcji

Post autor: krzysieksp »

Cześć,
problem jest następujący.
Podczas determinacji surowców do zlecenia procesowego powinny być brane tylko partie, których data produkcji jest starsza niż 6 tygodni od dnia utworzenia zlecenia.
W klasyfikacji partii istnieje cecha "Data produkcji".

Moje pytanie to: czy można na podstawie tego pola jakoś zdeterminować partię w COB1/2? Czy konieczne będą jakieś inne zabiegi?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

K
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Determinacja partii na podstawie ilości dni od daty produkcji

Post autor: dominik.tylczynski »

Możliwości jest pewnie kilka, np.

Możesz wykorzystać zarządzanie statusem partii - SAP Help: Batch Status Management. Wszystkie partie z produkcji przyjmować na status "restricted use". Następnie napisać prosty raport, który będzie zmieniać status na "unrestricted use" po upływie określonego czasu od przyjęcia z produkcji. Taki raport możesz zaplanować cyklicznie co dobę jako zadanie w tle. Dalej status partii możesz przeciągnąć do klasyfikacji partii i na jej podstawie określać partie - do tego masz gotową standardową cechę LOBM_ZUSTD: SAP Help: Classification with Standard Characteristics
Dodatkowo możesz powiedzieć czy partie w statusie "restricted use" mogą być wydawane do zlecenia.


Inna możliwość to wykorzystanie zależności funkcyjnych do automatycznego obliczania wartości cech partii. Możesz wtedy zdefiniować cechę o nazwie np. "do produkcji" o wartościach np. TAK i NIE. Do tej cechy przypiąć zależność funkcyjną, która na podstawie wartości cechy "data produkcji" obliczy wartość cechy "do produkcji" - jeśli minęło 16 dni od daty produkcji to wartość TAK, jeśli nie - to wartość NIE. Mając już obliczoną wartość cechy "do produkcji" możesz ją wykorzystać w procedurze ustalania partii.
Zależności obiektowe do część konfiguratora wariantów: SAP Help: Variant Configuration (LO-VC)
SAP Help: Object Dependencies
Do obliczania takich dynamicznych cech używałem zwykle własnej funkcji w definicji zależności obiektowej: SAP Help: User-Defined Functions

Inne rozwiązanie z zależnościami funkcyjnymi to wyliczanie w wartości cechy wprost dni od daty przyjęcia czy produkcji i ustawienie wyszukiwania partii wg ilości dni zamiast wartości cechy TAK/NIE. To by miało taką zaletę, że mógłbyś łatwo raportować ilość dni jaka minęła od przyjęcia każdej partii.

Pierwsze rozwiązanie wydaje mi się prostsze i łatwiejsze do zaimplementowania. Dodatkowo wyraźnie widzisz status partii.
krzysieksp
Posty: 40
Rejestracja: wt kwie 08, 2014 12:11 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Determinacja partii na podstawie ilości dni od daty produkcji

Post autor: krzysieksp »

Dzięki bardzo za odpowiedź.

Poszedłem w kierunku własnych funkcji.
Zrobiłem wszystkie (mam nadzieję) kroki:
1. stworzenie nowej charakterystyki numerycznej
2. przypisanie jej do klasy
3. stworzenie nowej funkcji z przypisaniem daty produkcji jako input i nowej charakterystyki jako output
4. stworzenie nowego modułu funkcyjnego obliczającego różnicę w datach
5. stworzenie nowej zależności obiektowej z wywołaniem nowej funkcji
6. podpięcie nowej zależności obiektowej do nowej charakterystyki
7. nowy warunek determinacji partii w COB1

Podczas tworzenia zlecenia procesowego kryterium wyboru z COB1 pojawia się na liście.
Niestety system nie wchodzi do nowego modułu funkcyjnego :(

Po przeszukaniu SLG1 wpis jak niżej:
SLG1.png
SLG1.png (22.17 KiB) Przejrzano 2128 razy
Cóż może być nie tak?
Czyżby S4/HANA 1610?

K.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Determinacja partii na podstawie ilości dni od daty produkcji

Post autor: dominik.tylczynski »

Moim zdaniem S/4 HANA nie ma tutaj nic do rzeczy - w S/4 HANA simplifications list nie widziałem żadnych informacji o zmianach w konfiguratorze wariantów.

Jestem przekonany, że wybrałeś nie prawidłowy rodzaj zależności funkcyjnej:
2018-05-07_10h53_36.png
2018-05-07_10h53_36.png (15.81 KiB) Przejrzano 2112 razy

O ile dobrze pamiętam powinieneś użyć "akcji" lub "procedury".

Sugeruję, abyś najpierw przetestował działanie samej zależności funkcyjnej i przypiętej do niej funkcji. Najłatwiej sprawdzić czy działa wyświetlając po prostu klasyfikację partii. Jeśli wszystko jest ok, powinieneś tutaj zobaczyć wartość nowej charakterystyki numerycznej wyliczoną przez Twoją funkcję.

Wyszukiwanie partii uruchom dopiero jak będziesz pewien, że funkcja działa.
krzysieksp
Posty: 40
Rejestracja: wt kwie 08, 2014 12:11 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Determinacja partii na podstawie ilości dni od daty produkcji

Post autor: krzysieksp »

Utworzyłem zależność typu "Procedure"
CU02_1.png
CU02_1.png (13.6 KiB) Przejrzano 2109 razy
Sprawdzenie składni wywołania funkcji nie pokazuje żadnych błędów:
CU02_2.png
CU02_2.png (10.97 KiB) Przejrzano 2109 razy
A jednak po zapisaniu CU02 pojawia się błąd w SLG1.

Testuję to dokładnie w taki sposób jak opisałeś. Niestety nie działa z pewnością ze względu na błąd "ABAP variant function is not supported"
krzysieksp
Posty: 40
Rejestracja: wt kwie 08, 2014 12:11 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Determinacja partii na podstawie ilości dni od daty produkcji

Post autor: krzysieksp »

Dzięki bardzo.
Właśnie te artykuły stanowiły podstawę przy moich próbach.

Ciekawe jest to, że google nic nie znajduje pod hasłem "ABAP variant function is not supported".

No nic, szukam dalej.
Jak znajdę przyczynę, to się podzielę.
krzysieksp
Posty: 40
Rejestracja: wt kwie 08, 2014 12:11 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Determinacja partii na podstawie ilości dni od daty produkcji

Post autor: krzysieksp »

Ok obiecałem, że podzielę się rozwiązaniem to się dzielę.
Nie wiem czy jest optymalne, ale zadziałało :)

Generalnie problem polegał na tym, że przypisywałem zależność funkcyjną do nowej charakterystyki mającej zawierać skalkulowaną ilość dni pomiędzy bieżącą datą systemową a datą produkcji z charakterystyki LOBM_HSDAT.

Rozwiązaniem było przypisanie zależności do charakterystyki z datą produkcji.
Niestety nie można przypisać zależności do charakterystyk z zarezerwowanego zakresu numerów (LOBM_HSDAT). W związku z tym konieczne było stworzenie nowej charakterystyki z datą produkcji z referencją do MCH1-HSDAT i MCHA-HSDAT i przypisanie do niej zależności funkcyjnej.

Podsumowując wykonałem następujące kroki:
1. CT04 - stworzenie nowej charakterystyki typu data z datą produkcji z referencją do MCH1-HSDAT i MCHA-HSDAT
2. CT04 - stworzenie nowej charakterystyki typu data numerycznego z ilością dni od daty produkcji
3. CL02 - dodanie nowych charakterystyk do klasy (023), której używamy do klasyfikacji materiałów
4. CU65 - stworzenie funkcji z cechą z pkt. 1 jako parametrem wejściowym i cechą z pkt. 2 jako parametrem wyjściowym
5. SE37 - stworzenie modułu funkcyjnego obliczającego żądaną wartość (ważne: FM musi mieć taką samą nazwę jak funkcja zależna)
6. CU01 - stworzyć zależność obiektową typu procedura z wywołaniem funkcji z pkt. 4
7. CT02 - przypisanie zależności z pkt. 6 do charakterystyki z pkt. 1

Jako, że celem była determinacja partii dla komponentów na zleceniu procesowym, konieczne jest jeszcze określenie warunków determinacji w COB1/2.

Jeżeli macie jakieś uwagi chętnie posłucham.
ODPOWIEDZ