Inwentaryzacja ilosciowa, zmiana ilosci materialu bez korekty wartosci

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
dstusio
Posty: 71
Rejestracja: czw sty 12, 2012 12:54 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Inwentaryzacja ilosciowa, zmiana ilosci materialu bez korekty wartosci

Post autor: dstusio »

Witajcie,
Czy kojarzy ktos może jakiś ruch czy proces ktory skoryguje mi ilosc na mat/ partii? Wartosc musi zostac bez zmian, wycena wg partii.

Ps to jest case gdy kupilem towar który po jakims czasie traci wagę, odparowuje... Wartosciowo sie jednak nie zmienia :)

Pozdr
Daniel
grzecot
Posty: 49
Rejestracja: czw lip 06, 2017 8:25 am
Been thanked: 28 times

Re: Inwentaryzacja ilosciowa, zmiana ilosci materialu bez korekty wartosci

Post autor: grzecot »

coś mi się kojarzy, że może to być przypadek dla scrapingu. niestety detali nie znam
dominik.tylczynski
Posty: 8354
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Inwentaryzacja ilosciowa, zmiana ilosci materialu bez korekty wartosci

Post autor: dominik.tylczynski »

SAP ERP zarządza ilościowo i wartościowo zapasem wg podstawowej jednostki miary. Zatem jeśli zmienisz ilość zapasu w tej jednostce to automatycznie zmieni się jego wartości. Tego nie przeskoczysz i jest to bardzo logiczne.
Jeśli "wyparuje" Ci 50% zapasu to tracisz 50% jego wartości.

Moim zdaniem rozwiązania masz dwa w zależności od konkretnych wymagań Twojej firmy:
  1. Batch-Specific Units of Measure
  2. SAP Catch Weight Management
Przejrzyj dokumentację pod powyższymi linkami i zobacz, które z tych rozwiązań bardziej pasuje do Twoich procesów. Jednak ani jednego, ani drugie nie włączysz "na pstryk" - to trzeba porządnie wdrożyć.
mgabryel
Posty: 406
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 10:17 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 35 times
Been thanked: 229 times

Re: Inwentaryzacja ilosciowa, zmiana ilosci materialu bez korekty wartosci

Post autor: mgabryel »

warto sobie zadać pytanie, czy takie ubytki naturalne powinny być ewidencjonowane w systemie. Czy to, że trochę wody odparowało z produktu ma wpływ na dalszy proces?
W jednej z firm przez lata ewidencjonowano w systemie na magazynie ubytki naturalne na ziarnie (ziarno oddaje wodę przy niskiej wilgotności powietrza / chłonie przy wysokiej). Po latach firma doszła do wniosku, że nie ma sensu tego rejestrować. W tym procesie końcowo z 100 ziaren nie otrzyma się mniej półproduktu przez to, że ziarno utraciło część wody na magazynie.
dstusio
Posty: 71
Rejestracja: czw sty 12, 2012 12:54 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Inwentaryzacja ilosciowa, zmiana ilosci materialu bez korekty wartosci

Post autor: dstusio »

Jest to jakis pomysl. Zapomniałem dodac ze to Sap4 hana... Nie wiem czy to cos zmienia?

Tak czy owak.
Dzięki
dstusio
Posty: 71
Rejestracja: czw sty 12, 2012 12:54 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Inwentaryzacja ilosciowa, zmiana ilosci materialu bez korekty wartosci

Post autor: dstusio »

Powiem Wam ze zrobilem system w tzw jajo. Zamówienie podwyk z wykorzystaniem rekursywnosci plus pozycja bezpłatna. Zamawiam 8kg mat a, partii a, wydaje do podwyk 10kg mat a, partii a. Rozliczam podwykonanie i mam na stanie 8 zamiast 10kg. Wartosciowo bez zmian.

Ha:)
Co prawda taki proces nie przejdzie, za dużo klikania, ale da sie:). Chyba ze ubiore to w automat i z* transakcje.
dominik.tylczynski
Posty: 8354
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Inwentaryzacja ilosciowa, zmiana ilosci materialu bez korekty wartosci

Post autor: dominik.tylczynski »

Sprawdzałeś księgowania w tym procesie? Bardzo jestem ciekaw opinii księgowych, a potem biegłego kiedy zobaczy te ruchy na kontach.
ODPOWIEDZ