Kariera w konsultingu - przyszłość

Tutaj możesz zadać pytania, które nie znalazły miejsca w innych działach i porozmawiać na ogólne tematy.
Junior FI
Posty: 19
Rejestracja: ndz lip 02, 2017 12:09 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Kariera w konsultingu - przyszłość

Post autor: Junior FI » pt lis 30, 2018 1:28 pm

Cześć,
pytanie do osób od dłuższego czasu związanych z konsultingiem. Zastanawiam się jak mogą wyglądać potencjalne ścieżki kariery za 5, 10 czy 15 lat, jeżeli chodzi o konsulting. Uściślając chodzi mi o to, jaką drogę wybierają konsultanci z większym doświadczeniem, czy zostają w konsultingu, czy przechodzą na freelance, czy zostają managerami po stronie klienta? Jak z Waszego doświadczenia wyglądało to w Waszym przypadku lub w przypadku znajomych z branży? Z góry dziękuję za podzielenie się doświadczeniami.

dominik.tylczynski
Posty: 6843
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 868 times
Been thanked: 956 times
Kontakt:

Re: Kariera w konsultingu - przyszłość

Post autor: dominik.tylczynski » pn gru 03, 2018 11:27 am

Przede wszystkim, moim zdaniem, ścieżka rozwoju (bo nie lubię określenia "ścieżka kariery") konsultanta i managera to dwie zupełnie różne sprawy. Ścieżka konsultanta to ścieżka specjalisty, ścieżka managera zaś to ścieżka zarządcza. Innymi słowy:
  • Konsultant to ktoś kto potrafi zrobić i nauczyć innych jak robić, bo praca konsultanta to w dużej mierze praca z ludźmi.
  • Manager zaś to ktoś kto potrafi sprawić, żeby zrobili inni.
Podobno we współczesnych przedsiębiorstwach potrzebni są jedni i drudzy tj. specjaliści i zarządzający - mam tutaj jednak sporo wątpliwości...

Niezależnie gdzie będziesz pracował, w firmie wdrożeniowej, jako freelancer, czy po stronie klienta, charakter pracy pozostanie w gruncie rzeczy taki sam. Będziesz starał się zrozumieć potrzeby firmy i użytkowników systemu, znaleźć najlepsze dla nich rozwiązania w standardzie SAP, przekonać do nich i nauczyć jak je efektywnie stosować.

ODPOWIEDZ