Program RM08RL80 - dodanie pola w ekranie selekcji

Jeśli programujesz, administrujesz, integrujesz i masz wątpliwość lub obawę, to właśnie najlepsze miejsce dla Ciebie. Pisz śmiało...
Junior FI
Posty: 23
Rejestracja: ndz lip 02, 2017 12:09 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Program RM08RL80 - dodanie pola w ekranie selekcji

Post autor: Junior FI » wt sty 01, 2019 10:51 am

Hej Eksperci,
nie jestem programistą i potrzebuję porady odnośnie modyfikacji raportów standardowych, ścisle w tym przypakdu raportu 'Possible entries for Delivery Note' RM08RL80. Poniżej moje obawy - chciałbym od was usłyszeć czy słuszne, i jakie są 'best practises' dotyczące zmian w raportach standardowych, tak aby podczas upgrade'ów/przejścia na S/4Hana nie powodowały one problemów lub nie wymuszały wprowadzenia tych zmian ponownie.

Biznes zarequestował o dodanie checkboxa, po zaznaczeniu którego raport wyświetli tylko 'otwarte' delivery notes, czyli takie z quantity > 0. Ja nie chcę się zgodzić na wprowadzenie tej modyfikacji z uwagi na fakt, że biznes nie uzywa w ogóle pól selekcji, oprócz tych obowiązkowych, podając za argumenty swoje złote myśli " nie używamy tych pól, bo nikt ich nie uzywa", "to system nalezy dostosować do uzytkownika, a nie użytkownik powinien dostosowywać się do systemu" , poza tym będzie to kosztować dość sporo oraz zmiana musiałaby byc dokonana w raporcie standardowym, bez kopiowania go do zetowego namspace'u, ponieważ raport jest używany przez kilka innych zetowych rozwiązań, dostarczanych przez zewnętrznych dostawców i nie chcę wprowadzać zamieszania i angazować X dostawców do podmiany raportu z standardowego na zetowy.
Jeżeli więc zmodyfikujemy raport standardowy to prawdopodobnie będzie stanowiło to problem podczas upgrade'ów w przyszłości - wiem, że można zmiany wprowadzić poprzez implicit/explicit enhancements, ale nie widziałem w tym raporcie żadnych odnoszących się do ekranu selekcji. Być może rozwiązaniem byłoby BAdI?

Dziękuję za odpowiedzi.

dominik.tylczynski
Posty: 6955
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 965 times
Been thanked: 1006 times
Kontakt:

Re: Program RM08RL80 - dodanie pola w ekranie selekcji

Post autor: dominik.tylczynski » śr sty 02, 2019 12:27 am

Złotych myśli biznesu nawet nie chcę komentować, poza może stwierdzeniem, że prawie zawsze są takie same i właśnie takie podejście jest główną przyczyną problemów z SAP.

W programie RM08RL80 SAP nie przewidział żadnych rozszerzeń użytkownika (user-exit czy BADI). Zatem jeśli koniecznie musisz dodawać kryteria selekcji i zmieniać ten program to najlepiej zarejestrować naprawę obiektu i po prostu dodać wymagane funkcjonalności. Jeśli zrobisz te modyfikacje z wykorzystaniem asystenta modyfikacji to przy aktualizacji systemu (upgrade, noty czy patche) nie powinno być problemów.

Moim zdaniem najlepszym rozwiązanie będzie tutaj wykorzystanie domyślnego wariantu wyświetlania ALV. Program RM08RL80 prezentuje wyniki przy pomocy listy ALV. Dla takiej listy możesz zdefiniować wariant wyświetlania i w tym wariancie odfiltrować pozycje z zerową ilością. Taki wariant możesz oznaczyć jako standardowy - będzie automatycznie wykorzystywany podczas wyświetlania wyników. W ten sposób możesz ukryć pozycje z zerową ilością bez konieczności modyfikowania programu.

ODPOWIEDZ