Wysyłka potwierdzenia Sald - Pocztą Polską a aktualne dane adresowe

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
Lew
Posty: 1
Rejestracja: pt sty 11, 2019 11:51 am

Wysyłka potwierdzenia Sald - Pocztą Polską a aktualne dane adresowe

Post autor: Lew » pt sty 11, 2019 1:57 pm

Witam,

W 2019r. będziemy wysyłać potwierdzenia sald do kontrahentów Pocztą Polską. W 2018r. mieliśmy sporo zwrotów - kontrahent się wyprowadził lub nie ma takiej firmy pod tym adresem (firma faktycznie była zmieniła nazwę - nowy listonosz - wiec robił zwrot). Zwroty generują dodatkowe koszty, dlatego podjęliśmy działania w zakresie aktualizacji danych adresowych kontrahenta.
Wysyłanie potwierdzenia salda na e-maili nie wchodzi w grę.

Żeby uniknąć sytuacji z roku poprzedniego na podstawie nr NIP otrzymaliśmy (z firmy zewnętrznej) aktualne dane firm, które są aktywne - nie wykreślone z rejestrów, z poprawnymi nazwami i adresami. Dzięki czemu mamy teraz w 100% aktualne dane adresowe kontrahentów. Ubyło nam kilka tysięcy firm zlikwidowanych. Działamy 20 lat więc mieliśmy ponad 150 tyś. kontrahentów (przy migracji do SAPa - zrobiono eksport z starego oprogramowania bez aktualizacji danych i zaimportowano trochę bałaganu. Ten błąd przy wdrożeniu SAP ciągną się kilka lat za nami) z tego czynni czyli tacy z którymi przez ostatnie 2 lata wykonywaliśmy transakcje to: dostawcy i odbiorcy razem 80 tyś.

Teraz najważniejsze pytanie!!! Czy istnieje jakiś moduł sposób nie wiem może API, które automatycznie np: raz na miesiąc będzie sprawdzać - aktualizować dane?
Jak sobie radzicie z tym problemem?

Problemu nie ma jeżeli kontrahent jest aktywny, bo przy wystawieniu/wprowadzaniu faktury po NIPie sprawdzamy dane. Jednak jest część kontrahentów, którzy już nie kupują np: są w windykacji, sprawy sądowe lub po prostu nie potrzebują naszych usług i produktów w danym roku.
Oni znowu zaśmiecą nam bazę danych jak zmienią adres lub nazwę, jak tego uniknąć? Poza ręczną weryfikacją.
Czy w innych programach dostępnych na rynku jest taka funkcjonalność? Może coś podejrzymy i sami wdrożymy?

Pozdrawiam i liczę na pomoc

Jacek Ratajczak
Posty: 5
Rejestracja: czw maja 24, 2018 1:36 pm
Been thanked: 4 times

Re: Wysyłka potwierdzenia Sald - Pocztą Polską a aktualne dane adresowe

Post autor: Jacek Ratajczak » wt sty 15, 2019 4:15 pm

Witam,
Z tego co czytam poruszonych zostało kilka kwestii.
1) Poprzednia Migracja
a) Nigdy nie używanych - usunąć
b) Tych co nie mieli księgowania bardzo dawno temu można pokusić się o zarchiwizowanie

2) Aktualna obsługa
a) Windykacja - tutaj temat bardzo szeroki, bo windykacja ma swoja specyfikę( śledztwo, wyroki sądowe, zajęcia komornicze), więc jeśli chodzi o aktualizacje danych trzeba dobrze to przemyśleć.


Odpowiadając na pytanie to u nas w firmie zrobiliśmy rozwiązanie, które w zależnosci od wymagań, zaktualizuje dane w SAP na podstawie tego co udostępnia GUS

http://bip.stat.gov.pl/dzialalnosc-stat ... ercyjnych/

mikas
Posty: 280
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 93 times
Been thanked: 17 times

Re: Wysyłka potwierdzenia Sald - Pocztą Polską a aktualne dane adresowe

Post autor: mikas » śr sty 16, 2019 12:27 pm

Lew pisze: Teraz najważniejsze pytanie!!! Czy istnieje jakiś moduł sposób nie wiem może API, które automatycznie np: raz na miesiąc będzie sprawdzać - aktualizować dane?
Jak sobie radzicie z tym problemem?
Nie wiem czy o to dokładnie chodzi, ale mam w pewnym sensie podobny problem, czyli aktualizacja, a raczej wysyłanie założonych danych kontrahentów do SAP. Potrzebne te dane są potem do wysyłki faktur.
Rozwiązałem to poprzez konfigurację mechanizmu tworzenia IDoca odpowiedniego i wrzucanie go do systemu jako XML.
Mechanizm zewnętrzny "wykrywa" w systemie zewnętrznym nowo powstałego kontrahenta, tworzy IDoca i wysyła do SAP. Tam następuje założenie albo aktualizacja istniejącego kontrahenta.

Czyli tutaj podobnie: "coś" sprawdza czy są nowe dane na kontrahencie i generuje w przypadku zmiany IDoca, wrzuca do systemu i masz aktualne dane :)

pozdrawiam, Michał

ODPOWIEDZ