Identyfikacja licencji SAP

Jeśli programujesz, administrujesz, integrujesz i masz wątpliwość lub obawę, to właśnie najlepsze miejsce dla Ciebie. Pisz śmiało...
yotez
Posty: 2
Rejestracja: śr cze 07, 2017 9:58 am

Identyfikacja licencji SAP

Post autor: yotez » pn kwie 15, 2019 10:21 am

Witam,

Mam pytanie i problem. Mamy ok 400 użytkowników i licencji na styk. W związku z rotacją użytkowników zdarza się że niektóre licencje się zwalniają - zostają bez uzytkownika, ale obciążają MPK danego działu, bo tam zostały zakupione i to jest ok. Gdy jest potrzeba założenia nowego użytkownika w innym dziale, sprawdzam czy mam coś wolnego i przypisuję, ale nie wiem z czyjej licencji korzystam i po kilku takich zmianach już nie wiem ile i jakiego typu licencji miałem w danym dziale. Chciałbym wiedzieć które (jakie/typ) są przypisane do danego użytkownika, aby gdy ten odejdzie wiedzieć czyja to była licencja z jakiego działu i czy pozostawić koszt licencji w tym dziale, czy go przenieść do innego działu. Czy licencje mają jakieś unikalne swoje numery? Jak mogę sobie zrobić zestawienie tego co aktualnie mam?

Mam teraz to wyprowadzone, tzn licencje przypisane i brakuje tylko informacji o przypisaniu tej konkretnej licencji do tego danego uzytkownika.

Chciałbym to widzieć np tak:

Użytkownik: unikalny numer licencji: Ewentualnie jej rodzaj:
AKOWALSKI 0873HJDJF848993393 my SAP ERP Professional


Gdy zwolni się AKOWALSKI z działu HR i jeszcze paru użytkowników z innych działów, chciałbym wiedzieć poza tym że mam np ogólnie wolne 4 licencje Professional, także coś co je zidentyfikuje z osobami a co za tym idzie działami.

Mam nadzieje że jasno opisałem ideę i bardzo proszę o pomoc. Jestem początkujący i taka instrukcja krok po kroku byłaby mile widziana.

Pozdrawiam

tominek
Posty: 147
Rejestracja: pt lip 04, 2008 11:10 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Identyfikacja licencji SAP

Post autor: tominek » pn kwie 15, 2019 1:55 pm

jest taka transakcja - USMM gdzie możesz sobie definiowac przypisywanie licencji dla uzytkownika oraz typy licencji (tak jak masz zdefiniowane w umowie)
USMM -> User Classification

Pozdrawiam,
T.

yotez
Posty: 2
Rejestracja: śr cze 07, 2017 9:58 am

Re: Identyfikacja licencji SAP

Post autor: yotez » pn kwie 15, 2019 3:09 pm

Tominek, dzięki za odpowiedź.
To wiem, ale tam są użytkownicy i typy licencji. Mi chodzi o dodatkowy parametr typu unikalny, lub nadany numer licencji - chyba że tam można taki numer przypisać to prosiłbym o podpowiedź jak?

Chodzi o to że gdy zwolni się 2 użytkowników z działu HR (lic PRO o numerze 1 i 2) jeden z DM (Lic PRO o numerze 3) to gdy będę tworzył nowe konto dla nowego człowieka z działu TM i pożyczał tą wolną licencję z DM(3), żebym wiedział że to ta licencja i np po zakupie nowej ale innego typu licencji dla działu TM, tą pożyczoną zwrócił do DM i odnotował to sobie np w XLS (lub czymś innym) i wiedział że dla tamtego działu mam tą jedna wolną.
Wiem ile i jakich mam licencji w SAP, ale problem polega na tym że działy domagają się adekwatnego rozłożenia kosztu do ilości i typu licencji, oraz bywają problemy gdy na zwolnionej licencji chcą kogoś nowego zatrudnić a ja nie dysponuje już licencjami, bo przydzieliłem już komuś innemu.

Pytanie jak to zrobić i czy sie da?

tominek
Posty: 147
Rejestracja: pt lip 04, 2008 11:10 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Identyfikacja licencji SAP

Post autor: tominek » pn kwie 15, 2019 3:28 pm

Na podstawie tego co piszesz to chyba zrobiłbym to w następujący sposób:

- do każdego nowo tworzonego lub istniejącego użytkownika przypisałbym "grupę użytkownika" żeby wiedzieć zarówno z poziomu SUIM ilu jest użytkowników, w jakich grupach itd, jak również móc ich filtrować z poziomu przypisania licencji USMM

- poza tym w parametrach użytkownika równie możesz przypisać cost center, account nr. (SU01 -> Logon data - Other data)

nic ponadto chyba nie da się wymyśleć, albo ja o tym nie wiem :)

Pzdr,
T.