SEPA Direct Debit - jeden PAYER dla kilku SOLD TO - różne metody płatności

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
Junior FI
Posty: 25
Rejestracja: ndz lip 02, 2017 12:09 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

SEPA Direct Debit - jeden PAYER dla kilku SOLD TO - różne metody płatności

Post autor: Junior FI » sob cze 15, 2019 12:07 pm

Cześć,
mam pytanie dotyczące ustawień Customer master daty na płatności SEPA DD. Mianowicie firma chce wprowadzić nowy koncept, wyglądający następująco:

Mamy jedenego klienta, z którym mamy różne 'biznesy', w systemie odzwierciedlone jest to jako 3 osobne konta SOLD TO, i wszystkie te 3 konta mają jedno konto PAYER. Dwa z tych kont mają uzgodnioną płatność SEPA Direct Debit, powiedzymy SEPA DD B2B i SEPA DD B2C, czyli dwie różne metody płatności a trzecie konto płaci nam zwykłym transferem, więc w totalu mamy 3 różne metody płatności.

W systemie legacy wyglądało to tak, że każdy SOLD TO miał odpowiadającego PAYERa i na PAYERze były trzymane dane bankowe. Natomiast podczas wyżej opisanej zmiany, ustalono, że SEPA mandate, metody i temriny płatności będą wprowadzone na SOLD TO, jednak podczas tworzenia payment proposala system pokazuje bląd, że PAYER nie posiada danych bankowych - co jest prawdą, bo dane bankowe są na SOLD TO. Może da radę to jakoś dziedziczyć na PAYERa, skoro jest przypięty do kilku SOLD TO z róznymmi metodami/terminami płatności i różnymi SEPA mandatami?

marek.turczynski
Posty: 166
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 195 times

Re: SEPA Direct Debit - jeden PAYER dla kilku SOLD TO - różne metody płatności

Post autor: marek.turczynski » sob cze 15, 2019 2:13 pm

Cześć,

moim zdaniem to co ustaliliście jest nie do końca poprawne:
"Natomiast podczas wyżej opisanej zmiany, ustalono, że SEPA mandate, metody i temriny płatności będą wprowadzone na SOLD TO, jednak podczas tworzenia payment proposala system pokazuje bląd, że PAYER nie posiada danych bankowych - co jest prawdą, bo dane bankowe są na SOLD TO."

Rozumiem, że faktury macie księgowane na SOLD-TO a danych podstawowych macie podpiętego alternatywnego wykonawcę płatności (zakładka Obrót płatniczy) jako PAYER, tak?

Dane płatnicze powinny być w Payerze na pewno. Trzymanie ich w sold-to ma niewiele sensu, gdyż to nie od niego będziecie wymagać Direct Debit.

Rozumiem, że pewnie powodem decyzji co do trzymania danych w SOLD-TO było to, że tam można jednoznacznie przypisać w jaki sposób ma być wykonana płatność. Moim zdaniem można to zrobić trochę inaczej:

Wersja 1:
W PAYER dodać dane bankowe z wszystkich 3 SOLD-TO.
W SOLD-TO ustawić alternatywnego płatnika (Obrót płatniczy w danych centralnych).
W PAYER ustawić partner bank type według schematu (tak, żeby można było logicznie wybrać typ banku partnera).

W SD (jeżeli używacie) można podać w userexitcie dla linii klienta pole BVTYP na podstawie logiki wpisanej w typie banku partnera w PAYER.

Można też zastosować jeszcze inne podejścia.

Wersja 2:
Jeżeli już dane bankowe muszą być w SOLD-TO to przynajmniej PAYER powinien być wprowadzony jako 'alternative payer' w danych podstawowych SOLD-TO.
Wtedy za pomocą BTE PROCESS 1810 można 'przetransferować' dane z SOLD-TO do PAYER tylko na czas programu płatności i wybrać właściwy Partner Bank Type.

Wersja 3:
Każdy SOLD-TO ma przypisane 'head office' jako PAYERA. Faktury zaksięgują się wtedy na PAYER (head office) ale w raportach będzie można je również wyświetlać indywidualnie.
W każdym SOLD-TO przypisujecie wtedy odpowiednie dane bankowe + zaznaczacie 'decentralized processing' żeby można było wykonywać płatności przez indywidualne konta SOLD-TO a nie przez PAYER.
W F110 wtedy wszystko idzie przez SOLD-TO.

Wersja 4:
Tworzycie 3 PAYER i w każdym z nich ustawiacie dane bankowe.
W SOLD-TO zaznaczacie dopuszczalnego 'alternative payer' jako odpowiedniego PAYER.
Płatności idą wtedy przez PAYER i jego dane bankowe.

Jak dobrze pamiętam to w dokumencie SD też można podać SEPA Mandate na poziomie pozycji - wtedy też można podać prawidłowe dane bankowe z alternative payer (sprawdź notę 1928700 - w niej jest FAQ do SEPA + SD).

Marek
Marek Turczyński

Junior FI
Posty: 25
Rejestracja: ndz lip 02, 2017 12:09 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: SEPA Direct Debit - jeden PAYER dla kilku SOLD TO - różne metody płatności

Post autor: Junior FI » sob cze 15, 2019 2:31 pm

Panie Marku,
bardzo dziękuję za wyczerpującą wypowiedź. Wydaje się, że opcja numer 3 będzie rozwiązaniem, bo teraz sprawdzam master datę SOLD TO i widzę w Head Office PAYERa.

marek.turczynski
Posty: 166
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 195 times

Re: SEPA Direct Debit - jeden PAYER dla kilku SOLD TO - różne metody płatności

Post autor: marek.turczynski » sob cze 15, 2019 3:15 pm

Tylko należy pamiętać, że wtedy (decentralized processing włączony) cała korespondencja idzie do SOLD-TO a nie do PAYER (dunning / balance confirmation). Payer wtedy właściwie służy tylko do centralizacji księgowania.

Marek
Marek Turczyński