ME6H brak danych

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
max301
Posty: 102
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

ME6H brak danych

Post autor: max301 »

Zrobiłem raport terminowość ale dla kilku dostawców raport nie zawiera danych mimo że dostawca miał zamówienia w danym zakresie dat i te zamówienia mają przyjęcia na magazyn (także w tym zakresie).

Z czego może to wynikać?
Nie znam mechanizmu jakie dane są brane do tego raportu.
Pozdrawiam
Elas Pinkman
dominik.tylczynski
Posty: 8355
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: ME6H brak danych

Post autor: dominik.tylczynski »

Przyczyn może być pewnie kilka.
Najczęściej brakuje konfiguracji zakresów tolerancji dla terminowości dostaw i zgodności ilościowej - SPRO: Materials Management -> Purchasing -> Statistics -> Define Grid for Quantity Variances oraz Define Grid for Delivery Date Variance

Możesz mieć też po prostu wyłączoną aktualizację struktury informacyjnej S013 (transakcja ME6H to analiza standardowa tej struktury) - SPRO: Logistics - General -> Logistics Information System (LIS) -> Logistics Data Warehouse -> Updating -> Updating Control -> Activate Update -> Purchasing

A może brakuje jakiejś konfiguracji w Vendor Evaluation?

Analizę terminowości i zgodności ilościowej możesz też wykonać bez Vendor Evaluation, w transakcjach MC$6 - On-Time Delivery i MC$8 - Quantity Reliability.

Zobacz też noty:
806832 - Calculation of score for On-time Delivery
806834 - Calculation of score for Quantity Reliability
max301
Posty: 102
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: ME6H brak danych

Post autor: max301 »

Dziękuje za odpowiedz.
Poczytam w tym temacie.

Chciałbym poznać sam mechanizm liczenia bo poki co nie mam wiedzy dlaczego dany dostawca ma wynik np. 80.

Które daty brane są pod uwagę z zamówienia
Delivery Date czy Statistical Date ?
Z czym to jest porównywane z datą przyjęcia na magazynie czy datą księgowania faktury?

Czy już po ksiegowaniach mogę wpłynąć na terminowość zmieniając w zamówieniach delivery/statistical date?

Masa dostawców ma słaby wynik terminowości i jak przeglądam daty w zamówieniach to były brane z księżyca a nie np. z oferty.
Pozdrawiam
Elas Pinkman
dominik.tylczynski
Posty: 8355
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: ME6H brak danych

Post autor: dominik.tylczynski »

max301 pisze: pn mar 09, 2020 5:36 pm Chciałbym poznać sam mechanizm liczenia bo poki co nie mam wiedzy dlaczego dany dostawca ma wynik np. 80.
Tutaj nie pomogę bez dostępu do Twojego systemu, bo sposób liczenia punktów w Vendor Evaluation jest konfigurowalny.

max301 pisze: pn mar 09, 2020 5:36 pmKtóre daty brane są pod uwagę z zamówienia
Delivery Date czy Statistical Date ?
Z czym to jest porównywane z datą przyjęcia na magazynie czy datą księgowania faktury?
Do liczenia terminowości jest brana "statistical date" i porównywana z datą księgowania przyjęcia. Faktura nie bierze udziału w liczeniu terminowości.

max301 pisze: pn mar 09, 2020 5:36 pmCzy już po ksiegowaniach mogę wpłynąć na terminowość zmieniając w zamówieniach delivery/statistical date?
Nie sądzę, ale sprawdź i daj znać jaki rezultat - a nuż zadziała.[/quote]

max301 pisze: pn mar 09, 2020 5:36 pmMasa dostawców ma słaby wynik terminowości i jak przeglądam daty w zamówieniach to były brane z księżyca a nie np. z oferty.
Skoro w zamówieniach masz księżycowe daty, to również wyniki terminowości są księżycowe. SAP to niemiecki system, konsekwentny do bólu. Może warto pokazać wszystkim zainteresowanym jaki wpływ dane w zamówieniach mają na liczenie terminowości i nauczyć ich jak dbać o swoje dane. Moim zdaniem jest jedna generalna, najważniejsza zasada - dane w SAP mają odzwierciedlać rzeczywistość.
max301
Posty: 102
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: ME6H brak danych

Post autor: max301 »

Dziękuję za odpowiedź.
To już wiem że do liczenia terminowości brana jest pod uwagę data statystyczna.

Czyli jak tak naprawdę powinien wyglądać sposób postępowania aby wynik terminowości był zgodny ze stanem faktycznym?
W znaczeniu jak tą "żonglerkę datami" zrobić żeby to miało sens.

Powiedzmy mamy zamówienie gdzie data dostawy to 30.03.2020 (patrz załącznik)
Dostawca przesyła mi potwierdzenie zamówienia z datą dostawy 16.04.2020 i ja to potwierdzenie wprowadzam do SAPA.

Czy w takiej sytuacji w karcie Linie harmonogramu mam zmienić datę dostawy czy datę statystyczną?
A może dwie daty?
Co mi daje właściwie podawania daty dostawy w karcie Potwierdzenie?

Czy nie powinno być tak że w przypadku kiedy dodawane jest potwierdzenie zamówienia ta data statystyczna się uaktualnia?
Załączniki
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (52.39 KiB) Przejrzano 2049 razy
Pozdrawiam
Elas Pinkman
dominik.tylczynski
Posty: 8355
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: ME6H brak danych

Post autor: dominik.tylczynski »

Wg mojej wiedzy wprowadzenie potwierdzenia zamówienia nie zmienia statystycznej daty dostawy. To jest logiczne - statystyczna data dostawy powinna zostać bez zmian, bo w referencji do niej ma być liczona terminowość, a nie w referencji do tego co potwierdził dostawca.

Terminowość jest liczona na poziomie pozycji zamówienia, a nie na poziomie potwierdzenia czy dostawy przychodzącej. Z tego punktu widzenia lepiej nie tworzyć w zamówieniach wielopozycyjnych harmonogramów dostaw.

W kwestii zmian statystycznej daty dostawy można wyróżnić dwie sytuacje:
  1. Zmieniły Ci się zapotrzebowania i musisz zmienić datę zamówienia np. je opóźnić. Po uzgodnieniu z dostawcą powinieneś zmienić zarówno datę dostawy jak i statystyczną datę dostawy. Statystyczną datę dostawy zmieniasz jeśli zmiana daty dostawy wynika z Twojej inicjatywy.
  2. Dostawca informuje Ciebie, że nie dostarczy na ustaloną datę tylko np. na późniejszą. Wtedy zmieniasz tylko datę zamówienia, aby nowa data dostawy była widoczna dla planowania MRP. Informację o nowej dacie dostawy możesz też naturalnie wprowadzić przy pomocy potwierdzenia zamówienia. Natomiast datę statystyczną pozostawiasz bez zmian - terminowość będzie liczona w referencji do oryginalnej daty. Statystyczną datę dostawy pozostawiasz bez zmian, jeśli zmiana daty dostawy wynika z inicjatywy dostawcy.
max301
Posty: 102
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: ME6H brak danych

Post autor: max301 »

Dziękuję za to wyjaśnienie. Nic dodać nic ująć i lepiej bym tego nie wytłumaczył 😀.

Wszystko jasne tylko brakuje mi tutaj mechanizmu aby wprowadzenie potwierdzenia dostawy zmieniało w automatu datę dostawy w zamówieniu.

No bo skoro i tak trzeba ją zmienić dla planowania MRP a dostawca potwierdził inną datę dostawy (pomijamy tutaj sprawy terminowości) to powinna ona się zmieniać z automatu aby wyeliminować zbędne czynności.

No chyba że wprowadzenie potwierdzenia zamówienia zmienia datę dostawy danej pozycji. Sprawdzę to jutro.

Edit. Sprawdziłem. Data dostawy w zamówieniu nie zmienia się sama podczas zarejestrowania potwierdzenia zamówienia od dostawcy.
No ale pewnie coś było na rzeczy żeby tego nie zrobić.


Dziękuje i pozdrawiam.
Pozdrawiam
Elas Pinkman
dominik.tylczynski
Posty: 8355
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: ME6H brak danych

Post autor: dominik.tylczynski »

max301 pisze: ndz mar 29, 2020 8:30 pm Wszystko jasne tylko brakuje mi tutaj mechanizmu aby wprowadzenie potwierdzenia dostawy zmieniało w automatu datę dostawy w zamówieniu.

No bo skoro i tak trzeba ją zmienić dla planowania MRP a dostawca potwierdził inną datę dostawy (pomijamy tutaj sprawy terminowości) to powinna ona się zmieniać z automatu aby wyeliminować zbędne czynności.

No chyba że wprowadzenie potwierdzenia zamówienia zmienia datę dostawy danej pozycji. Sprawdzę to jutro.

Edit. Sprawdziłem. Data dostawy w zamówieniu nie zmienia się sama podczas zarejestrowania potwierdzenia zamówienia od dostawcy.
No ale pewnie coś było na rzeczy żeby tego nie zrobić.
Wprowadzenie potwierdzenia zamówienia nie zmienia daty dostawy na samym zamówieniu. Natomiast w planowaniu MRP widać ilości i daty z potwierdze - ilustracja z SAP Help:
SAP po polsku, nauka SAP, SAP dla początkujących, SAP, S/4HANA, SAP ERP, SAPFORUM, FORUMSAP, HANA, SAP CLOUD PLATFORM, ABAP, EWM


Przeczytaj na SAP Help jak to powinno działać w standardzie: Confirmations from Materials Planning Viewpoint
max301
Posty: 102
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: ME6H brak danych

Post autor: max301 »

dominik.tylczynski pisze: śr mar 11, 2020 9:40 am Do liczenia terminowości jest brana "statistical date" i porównywana z datą księgowania przyjęcia. Faktura nie bierze udziału w liczeniu terminowości.
Tak mnie naszło pytanie. A co w wypadku kiedy w zamówieniu checkbox GR jest odznaczony czyli nie wymagane jest przyjecie?
Wtedy księgowana jest tylko faktura i o ile dobrze rozumiem to te zamówienia nie podlegają ocenie?

Wracając do zamówień z GR czy mogę ręcznie wykluczyć niektóre podczas wystawiania? Nie wiem na razie po co ale czy jest to możliwe?

Czy mogę gdzieś znaleźć dokumentacje do tego ? Czy zostają mi tylko noty ?

Pozdrawiam
Pozdrawiam
Elas Pinkman
dominik.tylczynski
Posty: 8355
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: ME6H brak danych

Post autor: dominik.tylczynski »

max301 pisze: wt kwie 28, 2020 9:51 pm Tak mnie naszło pytanie. A co w wypadku kiedy w zamówieniu checkbox GR jest odznaczony czyli nie wymagane jest przyjecie?
Wtedy księgowana jest tylko faktura i o ile dobrze rozumiem to te zamówienia nie podlegają ocenie?
Logicznie rzecz biorąc zamówienia bez księgowania przyjęcia nie podlegają ocenie terminowości dostawy, bo po prostu nie ma dostawy.

max301 pisze: wt kwie 28, 2020 9:51 pm Wracając do zamówień z GR czy mogę ręcznie wykluczyć niektóre podczas wystawiania? Nie wiem na razie po co ale czy jest to możliwe?
Sposób aktualizacji generalnie konfiguruje się na poziomie działu zaopatrzenia. Tutaj definiuje się okienka tolerancji, w jakich są przydzielane punkty za terminowość dostaw. Przy pomocy standardowej konfiguracji nie wyłączysz pojedynczego zamówienia z aktualizacji. Naturalnie można by takie wymaganie zaimplementować przy pomocy wymagań w regułach aktualizacji struktury informacyjnej. Tyle, że to trzeba zrobić przed aktualizacją zamówienia w strukturze. Kiedy zamówienie zostanie już zaktualizowane to go nie wycofasz, no chyba, że ręcznie będziesz zmieniać zawartość struktury informacyjnej.

max301 pisze: wt kwie 28, 2020 9:51 pm Czy mogę gdzieś znaleźć dokumentacje do tego ? Czy zostają mi tylko noty ?
SAP Help: Purchasing Information System
max301
Posty: 102
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: ME6H brak danych

Post autor: max301 »

Dziękuję za pomoc.
A ja się zastanawiałem czemu niektórzy dostawcy mają OTD "0" :shock:
Nie wziąłem pod uwagę tego że mogli mieć tylko zamówienia bez przyjęć GR.
Doszukiwałem się raczej wąskiego zakresu tolerancji gdzie np. za dostawę 100 % zgodną uważa się dostawę +/- np. 2 dni.
Wszystko inne od powiedzmy +/- dni jest już traktowane jako dostawa niezgodna i dostaje po prostu 0.


No dobra. A co np z dostawcami świadczącymi usługi?
Czyli wszelkiego rodzaju regeneracji narzędzi, części zamiennych (tutaj powiedzmy jeszcze można robić GR o ile to "coś" do nas wraca po naprawie),
A co z usługami typu naprawy maszyn, sprzątanie obiektu, naprawa wyposażenia?
Przecież Ci dostawcy też powinni być oceniania za terminowość wykonania danej usługi zgodnie z czasem.

pozdr.
Max
Pozdrawiam
Elas Pinkman
dominik.tylczynski
Posty: 8355
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: ME6H brak danych

Post autor: dominik.tylczynski »

max301 pisze: czw kwie 30, 2020 3:19 pm No dobra. A co np z dostawcami świadczącymi usługi?
Czyli wszelkiego rodzaju regeneracji narzędzi, części zamiennych (tutaj powiedzmy jeszcze można robić GR o ile to "coś" do nas wraca po naprawie),
A co z usługami typu naprawy maszyn, sprzątanie obiektu, naprawa wyposażenia?
Przecież Ci dostawcy też powinni być oceniania za terminowość wykonania danej usługi zgodnie z czasem.
To zależy jak masz zaimplementowane zakupy usług. Najprostsze podejście zamówienia z dekretacją bez numeru materiału. Do takich zamówień możesz księgować przyjęcie, które jest potwierdzeniem odbioru usługi. Wtedy analiza terminowości działa tak samo jak w przypadku zamówień na magazyn.

Przypuszczam, że w przypadku zamówień z arkuszem wprowadzania usługi analiza terminowości będzie również działać, ale przyznam, że tego nie testowałem. W praktyce bardzo mało klientów korzysta ze standardowej analizy terminowości, choć jest ona bardzo dobra. Moim zdaniem wynika to z tego, że nikt im tej funkcjonalności nie pokazał, nie skonfigurował i nie nauczył jak z niej korzystać.
max301
Posty: 102
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: ME6H brak danych

Post autor: max301 »

Dokładnie tak są zamawiane, typ dekretacji No. K (lub inne w zależności od potrzeb).
Tyle że tutaj nie ma zasady aby robić GR. Podpytam z czego to wynika i czy można to zmienić (chcąc oczywiście oceniać tych dostawców).
Tylko zrodzi się wtedy problem kto miałby to robić bo nie sądzę żeby magazyn wejścia wziął to na klatę.

Może osoba zlecająca usługę pod warunkiem ze zrobi to z chwilą wykonania usługi.

Dzięki i spokojnego weekendu
Pozdrawiam
Elas Pinkman
dominik.tylczynski
Posty: 8355
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: ME6H brak danych

Post autor: dominik.tylczynski »

max301 pisze: czw kwie 30, 2020 5:20 pm Tylko zrodzi się wtedy problem kto miałby to robić bo nie sądzę żeby magazyn wejścia wziął to na klatę.

Może osoba zlecająca usługę pod warunkiem ze zrobi to z chwilą wykonania usługi.
Na pewno tego "przyjęcia" (odbioru usługi) nie powinien księgować magazyn, bo to tak naprawdę nie jest przyjęcie. Tę operację powinna księgować osoba, która odbiera usługę czy akceptuje protokół odbioru. Na pewno jest ktoś taki - jak zamawiasz malowanie biura, to na bank przed wyjściem malarza ktoś przychodzi i sprawdza czy wszystko jest ok. Odzwierciedleniem tego sprawdzenia jest omawiane księgowanie "przyjęcia" usługi.

Takie ustawienie procesu jest o tyle fajne, że od razu widać jakich faktur za usługi można się spodziewać, a księgowość akceptująca usługi widzi w systemie czy usługa została już odebrana czy nie.
max301
Posty: 102
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: ME6H brak danych

Post autor: max301 »

Jestem po pierwszych rozmowach z księgowością żeby przyjmować usługi.
Nie bo nie. Ale czemu nie ? Bo nie można czegoś przyjąć czego nie ma.
Temat wyeskalowany do prezesa wiec może się uda.


Miałem też spotkanie z kolegami sapowcami z centrali w temacie ME6H a dokładnie jakie są obecne ustawienia Grid for Delivery Date Variance. Tak żebym wiedział, jakie opóźnienia (lub przyspieszenia) ile dostają punktów.

Dupa. Usłyszałem „a co to wogole jest za transakcja?
Nie wspieramy tej transakcji”.
Tłumaczę ok, nie wspieracie git. Dajcie mi tylko screen z ustawieniami (ja nie mam uprawnień do SPRO) żebym zobaczył co tam jest. Niestety.

Do oceny w obszarze direct używają ME61 ale tam mają klucze wagi uwzględniające ilości, ceny i terminy. Nie ma klucza z samym terminem. No i chyba każdego dostawcę muszę liczyć osobno a w ME6H mogłem wpisać kilkadziesiąt i dostawałem gotowy wynik.
Do Indirectów mają jakieś query w SQ01.

Pytanie jaka jest zasadnicza (Funkcjonalna) różnica między ME6H a ME61 ?
Pozdrawiam
Elas Pinkman
ODPOWIEDZ