SAP HR zaimplementowany na oddzielnej instancji

W tym miejscu możesz zadawać pytania oraz dyskutować na temat modułów kadrowo płacowych SAP.
ODPOWIEDZ
Emari
Posty: 4
Rejestracja: pt lis 22, 2019 1:47 pm

SAP HR zaimplementowany na oddzielnej instancji

Post autor: Emari »

Mam pytanie dotyczące takiego problemu: aby wdrożenie HCM wydzielić jako osobny nurt wdrożeniowy na osobnej instancji (wdrażany niezależnie od SAP S/4 HANA). Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Czy może ktoś mógłby się podzielić doświadczeniem z pracy na systemie gdzie SAP HCM jest na oddzielnej instancji? Jak wygląda integracja z FI/CO ? Jakie inne aspekty należy wziąć pod uwagę?
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: SAP HR zaimplementowany na oddzielnej instancji

Post autor: dominik.tylczynski »

Moim zdaniem wydzielenie systemu SAP HR do oddzielnej instalacji ma wiele korzyści:
  • Można system HR częściej aktualizować, bez potrzeby testowania czy zakłócania pracy głównego systemu ERP. Zmiany w HR są publikowane stosunkowo często w ramach LCP (ang. legal change packs), zgodnie ze zmieniającym się prawem, które szczególnie w Polsce lubi się zmieniać często i znienacka.
  • Powyższy punkt działa w obie strony. Wszystkie prace rozwojowe poza HR w scentralizowanej instalacji trzeba testować pod kątem wpływu na HR, żeby się nie okazało, że jakaś zmiana zatrzyma naliczanie listy płac.
  • Ścisła segregacja dostępu do wrażliwych danych osobowych i płacowych. Tylko użytkownicy z dostępem do systemu HR mogą mieć dostęp do tych danych. W przypadku wspólnej implementacji HR i ERP na jednym systemie trzeba bardzo zadbać o autoryzacje. Nawet wtedy support, który zwykle ma dostęp SAP_ALL będzie mógł dotrzeć do danych HR.
  • Do integracji HR i FI w ERP są standardowe interfejsy - SAP Help: Human Resources <-> Accounting
  • Przyszłość HR w S/4HANA jest nieco niepewna. Była mowa o wyniesieniu wszystkich funkcji do SAP SuccessFactors, potem jednak do S/4HANA zostały wbite HR z ERP. Nie śledzę dokładnie tematu, ale wygląda jakby SAP nie do końca wiedział co chce zrobić.
Pracowałem z systemem ERP ze scenatralizowanym HR - tak to zostało kiedyś, z jakichś powodów wdrożone. Mieliśmy sporo rozmów i planów na wydzielenie HR na osobny system, właśnie ze względu na problemy z aktualizacjami.

Z drugiej strony dwie instalacje to 2x więcej środowisk do utrzymania, do aktualizacji na poziomie systemu operacyjnego i basis, na pewno sumarycznie wymagają większych zasobów niż centralna instalacja. Mimo tego wybrałbym SAP HR na oddzielnej instancji.
pabl0
Posty: 78
Rejestracja: pt sty 09, 2009 10:35 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 22 times

Re: SAP HR zaimplementowany na oddzielnej instancji

Post autor: pabl0 »

Ja od wielu lat pracuję na HR wydzielonym do osobnej instancji i nie wyobrażam sobie żeby mogło być inaczej. Przede wszystkim ze względu na uprawnienia. Oczywiście upgrade tego systemu jest robiony znacznie częściej i jest to równie ważne.

Główny interfejs między HR i ERP to własnie jak wspomniał Dominik - Posting to Accounting czyli księgowanie list płac. Poza tym pomniejsze typu rozdział danych podst. (MPK), replikacja pracowników jako odbiorców itp.

Jeśli chodzi o przyszłość HR w S/4 to na razie ma się dobrze. SAP zauważył, że SF nie spełnia (i chyba nieprędko będzie) wymagań stawianych przed modułem HR. Co prawda "odchudzają" HCM z pewnych modułów (np. OM), ale trzon czyli PY zostaje i będzie wspierany jeszcze długo (chyba obecny termin to 2030 o ile się nie mylę ...)
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: SAP HR zaimplementowany na oddzielnej instancji

Post autor: wojtas7 »

Też nigdy nie widziałem żeby HR był razem z ERP, szacuję że 10 instalacji widziałem i wszędzie było osobno.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: SAP HR zaimplementowany na oddzielnej instancji

Post autor: dominik.tylczynski »

wojtas7 pisze: czw wrz 10, 2020 4:40 pm Też nigdy nie widziałem żeby HR był razem z ERP, szacuję że 10 instalacji widziałem i wszędzie było osobno.
Ja widziałem i bolało... :wink:
ODPOWIEDZ