MB51 - Lista dokumentów materiałowych

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
sapbeginner
Posty: 3
Rejestracja: pn kwie 12, 2021 12:52 pm
Been thanked: 1 time

MB51 - Lista dokumentów materiałowych

Post autor: sapbeginner »

Czeęść.
Jestem początkująca. Moje pytanie brzmi czy jest transakcja lub właśnie w MB51 można sprawdzić zużycie materiałów ale według odbiorcy?
Czyli np odbiorca XXX i spis wszystkich materiałów jakie zostały mu wydane.
dominik.tylczynski
Posty: 8325
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1913 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: MB51 - Lista dokumentów materiałowych

Post autor: dominik.tylczynski »

MB51 jest właściwą transakcją do analizowania dokumentów materiałowych i zapewne znajdziesz tutaj informacje o zużyciach materiałów wg odbiorcy. Pytanie tylko co rozumiesz "wg odbiorcy" i jak takie wydania masz zamodelowane w systemie. Możliwości jest przynajmniej kilka, np.
  • odbiorcą może być skład (tak się często modeluje zapasy części zamiennych czy narzędzi przekazywane serwisom czy technikom, gdzie każdy serwis/technik ma swój skład). Wtedy powinnaś w MB51 raportować przesunięcia do i ze tych składów
  • albo odbiorcą może być miejsce powstawania kosztów. Wtedy raportujesz wydania na MPK, w standardzie ruch materiałowych 201
  • albo odbiorcą może być zlecenie wewnętrzne np. na jakąś akcję marketingową czy projekt czy remont. Wtedy szukasz wydań na zlecenie
Wariantów jest sporo. Wszystko zależy od tego jak ten proces chodzi u Ciebie w firmie.
Zauważ też, że MB51 jest bardzo elastyczną transakcją, np. można w konfiguracji dodawać nowe kryteria selekcji, poza tymi dostępnymi standardowo.
sapbeginner
Posty: 3
Rejestracja: pn kwie 12, 2021 12:52 pm
Been thanked: 1 time

Re: MB51 - Lista dokumentów materiałowych

Post autor: sapbeginner »

dominik.tylczynski pisze: pn kwie 12, 2021 3:22 pm MB51 jest właściwą transakcją do analizowania dokumentów materiałowych i zapewne znajdziesz tutaj informacje o zużyciach materiałów wg odbiorcy. Pytanie tylko co rozumiesz "wg odbiorcy" i jak takie wydania masz zamodelowane w systemie. Możliwości jest przynajmniej kilka, np.
  • odbiorcą może być skład (tak się często modeluje zapasy części zamiennych czy narzędzi przekazywane serwisom czy technikom, gdzie każdy serwis/technik ma swój skład). Wtedy powinnaś w MB51 raportować przesunięcia do i ze tych składów
  • albo odbiorcą może być miejsce powstawania kosztów. Wtedy raportujesz wydania na MPK, w standardzie ruch materiałowych 201
  • albo odbiorcą może być zlecenie wewnętrzne np. na jakąś akcję marketingową czy projekt czy remont. Wtedy szukasz wydań na zlecenie
Wariantów jest sporo. Wszystko zależy od tego jak ten proces chodzi u Ciebie w firmie.
Zauważ też, że MB51 jest bardzo elastyczną transakcją, np. można w konfiguracji dodawać nowe kryteria selekcji, poza tymi dostępnymi standardowo.
Właśnie jeśli chodzi o MPK to tak, wiem, że jestem w stanie filtrować wgl obszaru generowanych kosztów.
Jednak ja mam na myśli odbiorcę, jaki pojawia się także w transakcji MB1A. Dzięki wprowadzeniu MPK i nazwiska odbiorcy podczas pobrania materiałów, potem w MB51 mogę sprawdzić na jakie nazwisko została dana rzecz wydana z magazynu.

I w tej sytuacji zależy mi aby filtrować wg tego nazwiska. Głównie chodzi o to bym mogła weryfikować co zostało wydane danej osobie np w ciągu miesiąca, nie zważając na obszar generowanych kosztów.

Nie wiem czy nie namieszałam :|
dominik.tylczynski
Posty: 8325
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1913 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: MB51 - Lista dokumentów materiałowych

Post autor: dominik.tylczynski »

Transakcja MB1A jest już przestarzała i generalnie się jej nie używa. Zastąpiła ją transakcja MIGO. W MIGO pole "Odbiorca" / "Goods recipient" jest widoczne na zakładce "Where":
2021-04-13_10h27_20.png
2021-04-13_10h27_20.png (33.87 KiB) Przejrzano 3010 razy

Jeśli mówimy o tym polu, nazwa techniczna WEMPF to można je użyć w MB51. Standardowo to pole nie jest dostępne w MB51, ale można je dodać zarówno do listy oraz do ekranu selekcji przy pomocy konfiguracji: Materials Management -> Inventory Management and Physical Inventory -> Reporting -> Define Field Selection for Material Document List

Przypuszczam, że nie masz dostępu do zmian konfiguracji systemu, ale najpewniej ktoś u Ciebie w firmie się tym zajmuje. Po dodaniu pola WEMPF w w/w konfiguracji będzie ono widoczne w MB51.
sapbeginner
Posty: 3
Rejestracja: pn kwie 12, 2021 12:52 pm
Been thanked: 1 time

Re: MB51 - Lista dokumentów materiałowych

Post autor: sapbeginner »

Moja praca właśnie głównie skupia się na transakcjach MB1A, MD16, MD04 i MIGO. Co do MIGO to wydaje mi się, że moje możliwości co do korzystania z tej transakcji są mocno ograniczone.

Bardzo dziękuję Panu za pomoc :wink: :wink:
ODPOWIEDZ