Zakupy - Proforma > Platnosc > Fakt. zaliczk. > Fakt. finalna

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
jakdz
Posty: 68
Rejestracja: ndz sty 31, 2021 10:47 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 18 times

Zakupy - Proforma > Platnosc > Fakt. zaliczk. > Fakt. finalna

Post autor: jakdz »

Czesc

moglibyscie prosze podzielic sie doswiadczeniami na PL spolkach w jaki sposob procesowany byl/jest powyzsze flow podczas zakupow ?

Zastanawiam sie czy i w jakim zakresie mozna korzystac z transakcji F-47 / F110 / F-48 / F-57 / FB60, aby spelnic wszystkie PL wymogi podatkowe.
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: Zakupy - Proforma > Platnosc > Fakt. zaliczk. > Fakt. finalna

Post autor: RKISIEL »

jakdz pisze: pt mar 04, 2022 8:49 am Zastanawiam sie czy i w jakim zakresie mozna korzystac z transakcji F-47 / F110 / F-48 / F-57 / FB60, aby spelnic wszystkie PL wymogi podatkowe.
Cześć,
Pytanie z kolokwium/pracy okresowej/egzaminu bo nie jest to pytanie "z życia wzięte"?
Żaden księgowy używający SAP o to nie spyta a zapytany konsultant odpowie: wszystkie wymagane oczekiwania w zakresie przeznaczenia/działania transakcji :D
O jakie wymogi podatkowe pytasz? Pytanie ciekawe zwłaszcza dla transakcji F-47, F-57, F-48 i F110 które bezpośrednio nie mają nic wspólnego z podatkami i zapisy w nich realizowane nie mają odzwierciedlenia w żadnym sprawozdaniu podatkowym :shock:
Jedynie dokumenty rejestrowane w FB60 mogą (ale nie muszą - np. wszystkie użyte kody podatku w 100% oparte na rodzaju NVV/NAV) mieć wpływ na ewidencję VAT. Analogicznie dla CIT...
Rafał Kisiel
jakdz
Posty: 68
Rejestracja: ndz sty 31, 2021 10:47 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 18 times

Re: Zakupy - Proforma > Platnosc > Fakt. zaliczk. > Fakt. finalna

Post autor: jakdz »

Czesc RKisiel,

tak, jest to dokladnie z zycia wziete. Prosze wyobrazic sobie ze otrzymujesz proforme, ktora oplacasz, potem uzyskujesz fakture zaliczkowa, z ktorej VAT odliczasz, a na koncu fakture finalna ( rowna badz rozna od faktury zaliczkowej, bywa roznie w zyciu ).

Sprawa tyczy sie stricte VAT, gdyz proforma badz faktura zaliczkowa nie dotyczy podatku CIT zgodnie z UOR.

W F-47 mamy mozliwosci wprowadzic Tax Code oraz kwota VAT na podstawie Proformy, nastepnie przy platnosci F110, dokument platnosci rozpoznaje VAT i uderza w raport VAT RFUMSV00. Blad w dokumencie platnosci jest taki iz wpadnie on do raportu VAT z TRD data platnosci i bez danych referencyjnych faktury zaliczkowej jaka defacto pozniej otrzymamy od dostawcy. Stad cala moja zagwostka i temat na forum, kto jakie flow zaimplementowal w swojej polskiej spolce.

Takze podsumuwujac, temat dotyczy, czy VAT naliczony ewidencjonujecie w momencie platnosci przez F110 czy tez uzywajac transakcji F-57 w momencie otrzymania faktury zaliczkowej do wykonanej platnosci za proforme.
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: Zakupy - Proforma > Platnosc > Fakt. zaliczk. > Fakt. finalna

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Jak rozumiem jesteś odbiorcą faktury (obowiązuje Ciebie art. 86 ust. 10b ustawy o VAT) a nie wystawcą (obowiązuje wtedy art. 106i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r.). Dodatkowo przyjmuję, że faktura/ry zaliczkowa/we dotyczy/czą innego okresu podatkowego niż faktura końcowa - gdyby tego samego to dostawca nie ma obowiązku wystawiania faktur zaliczkowych tylko ujmuje wszystko w fakturze końcowej umieszczając tam informację o otrzymanych zaliczkach - interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej https://sip.mf.gov.pl/faces/views/szcze ... l=-1#tresc

1. Faktura pro forma - rejestrujesz w F-47 żądanie zaliczki i płacisz; możesz powołać się tam na zamówienie (EBELN) a raczej jego pozycję (EBELP) jeśli dotyczy zamówienia z MM ale to słabe rozwiązanie bo zaliczka najczęściej dotyczy całego zamówienia a nie jego pozycji. Z treści wątku wynika, że całość procesu jest realizowana w zakresie FI. Kwotę zaliczki masz zarejestrowaną na koncie rozrachunkowym dostawcy (kod OS dla zaliczek) (Dt) i KKG dla rachunku bankowego(Ct).
2. Zapłacenie zaliczki/ek nie powoduje/ją ujęcia operacji w ewidencji VAT - vide art. 86 ust. 10b ustawy o VAT - w ewidencji wykazujesz otrzymaną/ne fakturę/ry zaliczkową/we.
3. Zgodnie z art. 106i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług sprzedawca ma obowiązek wystawić fakturę z tytułu otrzymania części zapłaty przed realizacją dostawy lub wykonaniem usługi tzw. fakturę zaliczkową, nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał on tę część zapłaty od nabywcy.
4. Otrzymujesz fakturę zaliczkową i rejestrujesz ją w - FB60 (F-43). Faktura ta ma informacje podatkowe i odbiorca ma prawo do odliczenia VAT (zgodnie z art. 86 ust. 10b ustawy o VAT) w momencie otrzymania faktury. Data VAT zgodna z datą płatności zaliczki, Dostawca(Ct)/rozliczenie zakupów(Dt)/VAT naliczony(Dt).
5. Otrzymanie faktury zaliczkowej nie upoważnia do odliczenia VAT jeśli odbiorca nie wpłacił zaliczki bo (zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Obowiązek podatkowy u sprzedawcy powstaje w związku z otrzymaniem zaliczki. Pamiętaj - nie zapłaciłeś to nie masz prawa do odliczenia VAT nawet gdy dostałeś fakturę zaliczkową! O tym są inne ustalenia ustawy o VAT i interpretacje Dyrektora KIS.
6. Możesz dokonać rozliczania zapłaconej zaliczki ze zobowiązaniem z faktury zaliczkowej (F-44) jako płatność częściowa z zaksięgowaniem różnic na koncie dostawcy.
7. Punkty 4 i 6 powtarzasz dla kolejnych faktur zaliczkowych.
8. Jeśli przyjdzie faktura końcowa (a nie musi! - gdy faktura zaliczkowa pokrywa 100% zobowiązania/należności i US nie ponosi "uszczerbku" z tego tytułu, inna wykładnia Dyrektora KIS ) to ewidencjonujesz wartości tak jak w punkcie 4 rozliczasz to co pozostało jak dla punktu 6.
9. Jeśli pozostało jakieś zobowiązanie to płacisz w F-59 w referencji do faktury końcowej->F110->FEBAN->(i opcjonalnie w F-44)rozliczenie zobowiązania do końca. Jeśli pozostała należność to czekasz na zwrot różnicy(lub faktury korygującej/noty uznaniowej) albo wysyłasz monit.

Trochę przydługie ale i tak skracałem/uprościłem aby nie uśpić czytającego :)

Oczywiście to duży skrót bo:
- płacisz zaliczki a nie musi być faktur końcowych
- płacisz zaliczki a nie musi być faktur zaliczkowych
- faktura końcowa jest z wartościami ujemnymi (!) bo zapłacone zaliczki przekroczyły zrealizowaną wartość zamówienia
Ostatnio zmieniony pn mar 18, 2024 4:33 pm przez RKISIEL, łącznie zmieniany 1 raz.
Rafał Kisiel
stilll
Posty: 8
Rejestracja: śr gru 03, 2014 5:23 pm
Has thanked: 1 time

Re: Zakupy - Proforma > Platnosc > Fakt. zaliczk. > Fakt. finalna

Post autor: stilll »

Cześć Rafał,
Co w przypadku, gdy faktur końcowa jest na 0, bo całość zamówienia została opłacona zaliczką? Jak to zaksięgować?
Nie mogę nie zaksięgować tej faktury, bo nie mam nic w kosztach a jednocześnie VAT już zaksięgowany i zobowiązanie względem dostawcy też już uregulowane.

Pozdrawiam
Dominik D.
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: Zakupy - Proforma > Platnosc > Fakt. zaliczk. > Fakt. finalna

Post autor: RKISIEL »

Cześć Dominiku,
Z treści wnioskuję, że jesteś odbiorcą i płacisz dostawcy.
Który przypadek zaszedł:
1. Płaciłeś zaliczki i do każdej zaliczki otrzymałeś faktury zaliczkowe. Dostałeś fakturę końcową z informacją, że wartość NETTO była X, wartość VAT była Y
a wartość BRUTTO była Z; zapłacono Z i do zapłaty pozostało 0(zero).
2. Płaciłeś zaliczki i do żadnej zaliczki nie otrzymałeś faktur zaliczkowych tylko dostałeś fakturę końcową (wszystko odbyło się w jednym okresie podatkowym) z informacją, że wartość NETTO była X, wartość VAT była Y a wartość BRUTTO była Z; zapłacono Z i do zapłaty pozostało 0(zero).

Skoro napisałeś "a jednocześnie VAT już zaksięgowany" to należy wnioskować na podstawie punktu 2 mojej poprzedniej wypowiedzi, że otrzymałeś faktury zaliczkowe i zgodnie z punktem 5 zapłaciłeś zaliczkę. W żadnym innym przypadku nie masz prawa do ujęcia operacji w ewidencji VAT - vide art. 86 ust. 10b ustawy o VAT. Czyli mamy przypadek 1?
Rafał Kisiel
stilll
Posty: 8
Rejestracja: śr gru 03, 2014 5:23 pm
Has thanked: 1 time

Re: Zakupy - Proforma > Platnosc > Fakt. zaliczk. > Fakt. finalna

Post autor: stilll »

Cześć,
Zgadza się, przypadek z punktu 1. Przy czym była tylko jedna faktura zaliczkowa oraz tylko jedna płatność za fakturę zaliczkową.

Pozdrawiam
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: Zakupy - Proforma > Platnosc > Fakt. zaliczk. > Fakt. finalna

Post autor: RKISIEL »

Skoro zaksięgowałeś wszystkie faktury zaliczkowe i zapłaciłeś zobowiązania z nich wynikające to taką fakturę końcową (zerową) możesz dopiąć jako załącznik do rozliczenia ostatniej faktury zaliczkowej. Nie ma czego księgować :)
Rafał Kisiel
stilll
Posty: 8
Rejestracja: śr gru 03, 2014 5:23 pm
Has thanked: 1 time

Re: Zakupy - Proforma > Platnosc > Fakt. zaliczk. > Fakt. finalna

Post autor: stilll »

Cześć,
ok, ale co z kosztami? do tej pory księgowałem jedynie zaliczki, bez księgowań w koszty...

Pozdrawiam
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: Zakupy - Proforma > Platnosc > Fakt. zaliczk. > Fakt. finalna

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Ten proces składał się z kilku etapów (pomijam kontrakt/zamówienie) tj. zapłacenie zaliczki (powstanie należności od dostawcy), przyjęcie towaru (PZ), księgowanie faktury (zobowiązanie, rozliczenie zakupu, VAT), rozliczenie zapłaconej zaliczki(należności) ze zobowiązaniem wynikającym z faktury.
Nie znam Twojego modelu ale u mnie jeśli zakup idzie bezpośrednio w koszty to już na etapie PZ jest dekretacja kosztowa.
Rafał Kisiel