zapłata za fakturę w EUR metodą podzielonej płatności

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
Darla-D
Posty: 1
Rejestracja: śr mar 30, 2022 11:36 pm

zapłata za fakturę w EUR metodą podzielonej płatności

Post autor: Darla-D »

Firma chce "pozwolić" odbiorcom na płatność za faktury w EUR metodą podzielonej płatności, mimo iż nie ma ustawowego obowiązku takiej zapłaty
kwota netto byłaby płacona w EUR, a VAT w PLN
Czy jest to takiego rozliczenia przewidziana transakcja?
Obecnie wyciąg jest księgowany przez F-28, docelowo za miesiąc lub dwa ma być moduł do automatycznych płatności, ale z tego co się dowiedziałam nie będzie możliwości automatycznego rozliczenia takich zapłat.
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: zapłata za fakturę w EUR metodą podzielonej płatności

Post autor: wojtas7 »

Takie spojrzenie całkowitego laika który implementację split paymenta w PLN widział przez ramię (i mamy dodatkowe zakładki Poland specific po wgraniu standardowych not OSS na split payment na kliencie w VD03 i sklasyfikowane artykuły z tej ich listy wrażliwych), to czy nie należałoby podejrzewać że konfiguracja będzie bardzo podobna, tylko po prostu w innej walucie (+kursy pewnie) ?
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: zapłata za fakturę w EUR metodą podzielonej płatności

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Nie widzę problemu. Księgowanie WB czy to pozycji w F-28 czy w FEBAN nie jest ograniczone walutą.
Zrób przykładowy(ręczny) WB w transakcji FF67 i spróbuj go zaksięgować w transakcji FEBAN - płatność kwoty VAT w PLN a netto w innej walucie.
Przy płatnościach księgowanych z WB(otrzymanych z banku) w FEBAN będzie tylko inna struktura linii dla MPP niż dla innych poleceń płatności.
Rozliczenia należności takie same gdyby klient płacił swoje zobowiązanie (płatności częściowe w różnych płatnościach) w różnych walutach np. PLN, EUR, USD, AUD czy CHF.
Rafał Kisiel
agnieszka.b1
Posty: 9
Rejestracja: wt lut 01, 2022 4:55 pm
Has thanked: 1 time

Re: zapłata za fakturę w EUR metodą podzielonej płatności

Post autor: agnieszka.b1 »

Witam,
mam podobny problem z rozliczaniem faktur w walucie EUR przy płatności MPP
Co prawda dostałam schemat rozliczania, ale sprawdza on się przy płatnościach za pojedynczą fakturę.
Gdy w grę wchodzi rozliczenie faktury korygującej, zapłata za kilka faktur po różnych kursach lub pomyłka w kwocie nie mam jak tego rozliczyć.
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: zapłata za fakturę w EUR metodą podzielonej płatności

Post autor: RKISIEL »

Hej,
Na pomyłki to nikt nie znalazł lekarstwa :?
Co do reszty to przy zgrabnie myślącej księgowej nie ma problemu.
Mam WB z 12k pozycji i nie jest to jakiś ewenement - dajemy radę. Po prostu problem skali, powtarzalności zdarzeń, wiedzy, umiejętności, przewidywania ...
Rafał Kisiel
agnieszka.b1
Posty: 9
Rejestracja: wt lut 01, 2022 4:55 pm
Has thanked: 1 time

Re: zapłata za fakturę w EUR metodą podzielonej płatności

Post autor: agnieszka.b1 »

RKISIEL pisze: ndz kwie 10, 2022 11:45 pm
Co do reszty to przy zgrabnie myślącej księgowej nie ma problemu.
Czy dobrze rozumiem, że nie ma prostego rozliczenia, tylko trzeba znaleźć "swój" sposób ?
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: zapłata za fakturę w EUR metodą podzielonej płatności

Post autor: RKISIEL »

Nie - masz należność/zobowiązanie we wskazanej walucie np. w EUR a płatności w kilku walutach np. w EUR i PLN . W jakiej walucie rozliczysz zobowiązanie/należność? Zwykle o tym decyduje polityka rachunkowości i Twoja konfiguracja np. Różnice kursowe dla podatków (KDT) - mogą czy nie mogą występować?
Rafał Kisiel
ODPOWIEDZ