Zablokowanie wadliwego materiału

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
zerri1
Posty: 1
Rejestracja: czw maja 26, 2022 12:39 pm

Zablokowanie wadliwego materiału

Post autor: zerri1 »

Cześć wszystkim,
Chciałbym was poprosić o pomoc, czy możecie opisać jak w najlepszy możliwy sposób w jaki powinno się odbywać blokowanie wadliwego materiału w magazynie?
Na chwilę obecną wadliwy materiał po prostu jest przenoszony na magazyn 917, ale nie jest on w żaden sposób blokowany, przez co MRP nie wie że powinni domówić dodatkowy materiał w celu zastąpienia wadliwego.
Z tego co udało mi się znaleźć w internecine to pewnym rozwiązaniem byłoby przeniesienie materiału w MIGO ruchem 344, ale po przeniesieniu go pojawia on się po prostu na magazynie typu 922 dodatkowo z niezrozumiałego dla mnie powodu powstają dwie linie jedna ze statusem S druga ujemna
Przechwytywanie.PNG
Przechwytywanie.PNG (45.98 KiB) Przejrzano 1205 razy
Prawdopodobnie wynika to z mojej niewiedzy, ale czy istnieje sposób by podczas wykonywania tego ruchu możliwe byłoby sprecyzowanie z jakiej lokalizacji materiał ma być podebrany oraz po wykonaniu ruchu na jaką ma trafić?
Dzięki wszystkim bardzo za odpowiedź
peterek13
Posty: 169
Rejestracja: czw sty 29, 2015 4:44 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Zablokowanie wadliwego materiału

Post autor: peterek13 »

Cześć,

A w jaki sposób doprecyzowałbyś wadliwość tego materiału? :) . Mówiąc wadliwy, masz na myśli to, że on jest w jakiś sposób badany w kontroli jakości, może być za chwilę "zwolniony" przez quality etc.?, a macie włączone na systemie ustawienie, że taki stock jest brany pod uwagę w MRP i to chciałbyś w jakiś sposób obejść? Tu rozwiązaniem byłoby np rozszerzenie materiału o skład, który jest wyłączony z MRP i proste przesunięcie jednokrokowe w MIGO wadliwej ilości na ten skład.

Czy chodzi o to, ze materiał w ogóle jest wadliwy, ma przestać być używany etc.?

Wtedy z tego co kojarzę to trzeba by było najpierw utworzyć odpowiedni status dla materiału, lub tez sprawdzić czy z tych dostępnych któryś spełnia takie wymagania, wtedy np. w zakładce MRP1 trzeba mu ten status wpisać w polu status specyficznym dla zakładu?

Obstawiam wstępnie pierwszą możliwość, bo druga raczej idzie w kierunku wycofania materiału z użycia w jakimś procesie/procesach, jeżeli ma od określony status, czasami połączony z komunikatami błędu.

Nie widzę w twoim opisie żadnej informacji o tym, że materiał miałby być wycofany, tylko raczej o tym że w zamian za jego wadliwa ilość, system ma domówić ilość potrzebną do zrealizowania procesu.

Jeszcze jedna uwaga. To co pokazujesz to jest najprawdopodobniej transakcja LS26. Pamiętaj,ze system nie planuje w MRP na tym poziomie, tylko na poziomie składu, czyli modułu MM

Pozdrawiam
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Zablokowanie wadliwego materiału

Post autor: dominik.tylczynski »

Przede wszystkim ruchy magazynowe w module LE-WM nie zmieniają sumarycznych poziomów zapasów, nigdy! Te ruchy przesuwają wyłącznie zapas między lokalizacjami magazynowymi. Mogą to być lokalizacje fizyczne (miejsca na regale) albo tymczasowe (np. strefa przyjęć, lokalizacje tymczasowe są w standardowej konfiguracji zarządzane w typach magazynu 9*). Poziomy zapasów są zmieniane dokumentami materiałowymi księgowanymi w module MM-IM na poziomie zakładu/składu. Oczywiście jeśli skład jest zarządzany w LE-WM to księgowanie dokumentu materiałowego w MM-IM jest zintegrowane w LE-WM - o tym później.

MRP nie działa na poziomie numer magazynu, czyli MRP ignoruje całkowicie to w jakich lokalizacjach magazynowych jest zapas. MRP działa na poziomie zakładu a precyzyjniej na poziomie obszaru MRP.

Jeśli dodasz do siebie dwa poprzednie akapity, to zobaczysz, że żadne przesunięcia na poziomie modułu magazynowego LE-WM nie mogą mieć wpływu na planowanie MRP. Zatem Wasza metoda blokowania przez przesunięcie zapasu to typu magazynu 917 (zakładając, że to jest tylko przesunięcie magazynowe w LE-WM i nie robicie dodatkowo jakichś dokumentów materiałowych), po prostu nie może działać.

Właściwą metodą blokowania wadliwego zapasu jest przeksięgowanie na zapas zablokowany ruchem 344. Jest to księgowanie w module MM-IM, dokumentem materiałowym. Jeśli skład, gdzie jest księgowany ruch 344 jest zarządzany w LE-WM, to to przeksięgowanie zostanie zintegrowane w magazynem. Przeksięgowanie ruchem 344 w istocie zmniejsza ilość zapasu do nieograniczonego wykorzystania i zwiększa ilość zapasu zablokowanego. Zatem dokument materiałowy z ruchem 344 utworzy w LE-WM ujemny kwant dla zapasu do nieograniczonego wykorzystania i dodatni kwant dla zapasu zablokowanego. W standardowej konfiguracji LE-WM te kwanty są tworzone w typie magazynu 922 "Posting Change Area" - to są właśnie te 2 kwanty, które widzisz w ostatnich liniach swojego screenshot'a.
Jako, że moduł MM-IM nie zarządza lokalizacjami magazynowymi i nie wie w jakich fizycznych lokalizacjach znajduje się blokowany materiał, te 2 kwanty są tworzone w tymczasowym typie magazynu. Dalej należy dokończyć proces przeksięgowania w LE-WM. Dokument materiałowy z ruchem 344 wygeneruje w LE-WM notę przeksięgowania. Do tej noty (albo bezpośrednio do dokumentu materiałowego) należy utworzyć zlecenie przeniesienia. Jeśli Twój wadliwy materiał znajduje się fizycznie w typie magazynu 917, to zlecenie przeniesienia powinno przesunąć 14 szt zapasu do nieograniczonego wykorzystania z 917 do 922, co wyzeruje ujemny kwant w 922 oraz przesunąć 14 szt zapasu zablokowanego z 922 do 917, co odzwierciedli faktyczną sytuację zapasu:
20220531_1606.png
20220531_1606.png (48.5 KiB) Przejrzano 1158 razy

Zmiana rodzaju zapasu na zapas zablokowany (dokument materiałowy z ruchem 344) spowoduje, że wadliwy materiał nie będzie widoczny dla MRP - zapas zablokowany nie jest uwzględniany w planowaniu MRP.
ODPOWIEDZ