Data rejestru VAT

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
abrzoza1
Posty: 1
Rejestracja: ndz sie 14, 2022 8:32 pm

Data rejestru VAT

Post autor: abrzoza1 »

Witam. Moja firma używa obecnie konkurencyjnego oprogramowania Dynamics. W przyszłym roku nowy właściciel chce przejść na SAP R3 ERP. Nigdy nie miałem do czynienia z SAP i stąd moje pytania. Będę odpowiedzialny za część finansową i muszę przygotować zapytanie ofertowe.

1. Czy SAP R3 ma w standardzie raporty JPK na potrzeby polskiej ustawy o VAT (JPK Księga, VAT, Faktura, Magazyn, Wyciągi)? Czy raczej trzeba to zamawiać oddzielnie?
2. Czy SAP R3 ma edytowalną "Datę rejestru VAT"? Tzn. Czy po zaksięgowaniu dokumentu można zmienić jego położenie w rejestrze VAT przenosząc do innego miesiąca lub roku? Chodzi mi tu o sytuacje, gdy np. księgujemy fakturę zakupu i wykazujemy ją do odliczenia VAT w sierpniu 2022 a po tygodniu okazuje się, że faktura powinna być wykazana we wrześniu 2022. Jak ją w SAP R3 przesunąć między okresami? Mamy dużo takich faktu (transport, usługi budowlane ect.). Nasz obecny system pozwala na edytowanie daty do VAT po zaksięgowaniu. Czy SAP też tak ma?

Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam
abrzoza1
jakdz
Posty: 68
Rejestracja: ndz sty 31, 2021 10:47 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 18 times

Re: Data rejestru VAT

Post autor: jakdz »

Cześć

Ad.2. Tak jak najbardziej. Komplikuje się sytuacja w przypadku faktur w obcej walucie, gdyż w dokonanym księgowaniu nie mamy możliwość zmiany kursu przeliczenia, wówczas pozostaje storno i nowe księgowanie.
jakdz
Posty: 68
Rejestracja: ndz sty 31, 2021 10:47 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 18 times

Re: Data rejestru VAT

Post autor: jakdz »

Ad1. SAP dostarcza pakiet JPK za dodatkowa opłata, o ile mi wiadomo. Ktos może rozwinie ten temat :)
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Data rejestru VAT

Post autor: dominik.tylczynski »

jakdz pisze: pn sie 15, 2022 10:42 pm Ad1. SAP dostarcza pakiet JPK za dodatkowa opłata, o ile mi wiadomo. Ktos może rozwinie ten temat :)
SAP dostarcza dwa rozwiązania dla JPK

SAP Starter Solution
Komponent: XX-CSC-PL-FI-SAF
Nota 2304519 - SAFT-PL: SAP solution strategy and release dates guidance
Ta funkcjonalność jest standardowa, bez dodatkowych płat. Jednak nie obejmuje całości zagadnienia. Przede wszystkim nie generuje i nie wysyła plików XML. To każdy klient musi zrobić we własnym zakresie.

SAF-T Poland - PLVAT 100
Komponent: XX-PROJ-CDP-571
Nota 2345524 - SAF-T Poland - PLVAT 100: Release Note PLVAT 100
To jest ekstra płatny add-on, przygotowany przez firmę SI Consulting, certyfikowany i dostarczany przez SAP.
Instalacja, konfiguracja, wykorzystanie są opisane na SAP Help SAP Add-on for Polish SAF-T Regulatory Requirements
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: Data rejestru VAT

Post autor: wojtas7 »

Dominik jeden z linków jest nieprawidłowy, powinien być:

https://launchpad.support.sap.com/#/notes/2345524
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Data rejestru VAT

Post autor: dominik.tylczynski »

wojtas7 pisze: śr sie 17, 2022 5:32 pm Dominik jeden z linków jest nieprawidłowy, powinien być:

https://launchpad.support.sap.com/#/notes/2345524
Dzięki. Skorygowałem poprzedni wpis.
ODPOWIEDZ