Typ magazynu 914

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
Maszko79
Posty: 15
Rejestracja: śr paź 05, 2022 7:04 am

Typ magazynu 914

Post autor: Maszko79 »

Witam, mam pytanie odnośnie typu magazynu 914. U nas jest to typ, w którym pojawiają się minusy podczas przetworzenia rezerwacji materiałowej. Niestety powstają również minusy, kiedy produkcja potwierdza operacje i zasypujemy to plusami, które wtedy robią się na typie 901. Czy ma ktoś jakiś pomysł żeby to automatycznie się matchowało?

Przepraszam, że tak okrężną drogą tłumaczę, ale za bardzo nie wiem jak to wytłumaczyć.
dominik.tylczynski
Posty: 8354
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Typ magazynu 914

Post autor: dominik.tylczynski »

Twoje tłumaczenie nie jest wcale okrężne - rozumiem co się dzieje. Natomiast pytanie dowodzi, przepraszam za bezpośredniość, że nie macie pojęcia o wykorzystaniu SAP WM i nie macie żadnej kontroli nad procesami magazynowymi. To nie jest w żadnym razie zarzut, to jest stwierdzenie faktu.

Wytłumaczę po kolei, zaczynając od typu 901, czyli od przyjęcia z produkcji, bo żeby coś wydać z magazynu, najpierw trzeba przyjąć.

Typ 901 jest typem pośrednim. Tutaj powstają dodatnie kwanty zapasu podczas przyjęcia z produkcji. Przykładowo, księgujesz przyjęcie 100 szt. (pół)produktu A ze zlecenia produkcyjnego (to może być automatyczne księgowanie podczas potwierdzenia produkcji), wtedy te 100 szt. pojawi się w typie 901. Zatem typ 901 możesz utożsamić ze strefą przyjęć z produkcji. W kolejnych krokach procesu magazynowego, te 100 szt. należy rozmieścić w magazynie, w docelowych lokalizacjach, gdzie (pół)produkt A jest przechowywany. Wtedy zapas 100 szt. zniknie z typu 901 i pojawi się w innym typie magazynu, tym razem fizycznym, na określonych lokalizacjach. Proces rozmieszczenia zapasu można i trzeba zautomatyzować, tak aby system sam tworzył polecenia rozmieszczenia (zlecenia przeniesienia), a magazynier tylko realizował te zlecenia i je potwierdzał, najlepiej transakcją skanerową.
Zauważ, że zapas w typie 901 powinien być widoczny tylko przez krótki czas, do momentu zrealizowania rozmieszczenia. W SAP WM są nawet raporty, które sygnalizują jeśli zapas w pośrednich typach magazynów leży zbyt długo.

Typ 914 ponownie jest typem pośrednim, używanym tym razem podczas wydania. Kiedy zaksięgujesz wydanie do zlecenia produkcyjnego, czyli zużycie komponentów, to w typie 914 pojawi się ujemny kwant zapasu. Ten minus należy rozliczyć poprzez pobranie zapasu z fizycznego typu magazynu, z lokalizacji, gdzie ten komponent jest przechowywany i przesunięcie na 914. Podobnie jak w przypadku przyjęcia, ten proces również można zautomatyzować.

Zauważ jednak, że o ile w przypadku przyjęcia sekwencja operacji w systemie odpowiada zdarzeniom w rzeczywistości, tj. najpierw zapas spływa z produkcji i pojawia się w strefie przyjęć magazynu (zaksięgowanie przyjęcia, utworzenie stanu dodatniego w typie 901), to w przypadku wydania ta sekwencja jest odwrócona, tj. w systemie najpierw zostało zaksięgowane wydania/zużycie do produkcji, dopiero następnie pobranie z magazynu. W rzeczywistości, najpierw musisz coś pobrać z magazynu, aby potem móc to zużyć do produkcji. Tak jednak działa proces pobrania z magazynu dla wydań.

Natomiast w przypadku zaopatrzenia produkcji (wydań z magazynu na produkcję) możesz zastosować interfejs WM-PP - SAP Help WM-PP Interface. Wtedy proces wygląda następująco:
  • W referencji do zleceń produkcyjnych są tworzone zapotrzebowania przeniesienia, czyli plan zaopatrzenia produkcji w niezbędne komponenty przez magazyn
  • W referencji do zapotrzebowań są tworzone zlecenia przeniesienia, czyli polecenia dla magazynierów pobrania komponentów z określonych lokalizacji źródłowych. Tutaj działa strategia pobierania, która określa właściwe lokalizacje źródłowe. Tworzenie zleceń przeniesienia w referencji do zapotrzebowań można zautomatyzować
  • Magazynier realizuje zlecenia przeniesienia, przekazuje zapas z magazynu na produkcję i potwierdza zlecenia. W systemie zmniejszany jest zapas w lokalizacjach źródłowych i pojawia się w lokalizacjach przyprodukcyjnych, w typie magazynu 100 w standardowej konfiguracji SAP
  • Księgowanie zużycia komponentów umniejsza zapas w lokalizacji przyprodukcyjnej, w typie 100
Odpowiadając wprost na Twoje pytanie - pomysłem na automatyczne matchowanie jest poprawne wykorzystywanie modułu SAP WM, zaimplementowanie i obsługa procesów tak jak to opisałem wyżej, albo zrezygnowanie z SAP WM.

Teraz nie masz żadnych korzyści z SAP WM, musisz ręcznie przerzucać zapas z 901 do 914 - to jest całkowicie bez sensu.
ODPOWIEDZ