Rounding in Supplier Invoicing

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
jakdz
Posty: 68
Rejestracja: ndz sty 31, 2021 10:47 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 18 times

Rounding in Supplier Invoicing

Post autor: jakdz »

Cześć SAPerzy,

Czy mieliście może przyjemności znalezienia rozwiązania/usprawnienia dla księgowań faktur zakupu z zaokragleniami przy rolloutach na czeskiej spółce ?

Moje wyzwanie jest analogicznie jak opisane na poniższym blogu z roku 2017:

https://answers.sap.com/questions/30090 ... icing.html

Mam wrażenie ze Tolerance limit nie dotyczą FB60 stad ten wymóg zdaje się być całkiem wymagający. Póki co user wprowadza konto kosztowe, gdzie księguje różnice wynikające z zaokrągleń. Lepiej by było gdyby system zachowywał się jak w przypadku MIRO bądź przy czyszczeniu pozycji.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki, pomysły.

Pozdrawiam
Jakub
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Rounding in Supplier Invoicing

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Czy dobrze zrozumiałem: wyliczona kwota VAT wynosi np. 23 456,30 i chcesz wykazać VAT odliczalny 23 456,00 a 0,30 jako nieodliczalny i wykazać go w kosztach? To jest do zrealizowania - trochę podobnie jak byś realizował VAT PRO Rata, na poziomie schematu podatkowego kraju.
W T683S-KOFRM (Formuła warunku dla alternatywnego rodzaju kalkulacji) podpinasz własną formułę i już. Oczywiście kody podatku muszą mieć też pozycję z warunkiem typu NAV (przypisane konto kosztowe) abyś miał na czym osadzać zaokrąglenia.
W sumie ciekawe zadanie :)
Rafał Kisiel
jakdz
Posty: 68
Rejestracja: ndz sty 31, 2021 10:47 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 18 times

Re: Rounding in Supplier Invoicing

Post autor: jakdz »

Czesc Rafal,

dzieki bardzo za zainteresowanie ! Mam nadzieje ze i dla Cb bedzie to ciekawy przypadek i kiedys sie "przyda".

Nie do konca, tego tematu nie wiazalbym z kodami podatkowymi do VAT.

Wyobrazmy sobie ze ksiegujemy fakture w FB60 dla spolki czeskiej:

1. Wprowadzamy konto kosztowe z MPK i wartosc netto 4720,24 CZK z tax code 21%
2. System oblicza VAT 0,21 * 4720,24 CZK = 991,25 co sie zgadza z przedstawionym VATem na fakturze i podstawa opodatkowania jak i vat ida do deklaracji VAT w zgodnosci z faktura
3. System tworzy wartosc brutto 4720,24 CZK + 991,25 CZK = 5711,49 CZK, natomiat na fakturze wartosc brutto jest zaokraglona przez dostawce do kwoty 5711 CZK i takiej oczekuje platnosci. Gdy zmieniam recznie wartosc brutto to system krzyczy errorem F5060 "Posting is only possible with a zero balance; correct document" gdyz nie rowna mu sie strona debet z kredyt ( pelna zgodna w polskich realiach ) aczkolwiek w Czechach ponoc to bardzo czesta sytuacja i praktyka ze faktury sa zaokraglane stad poszukuje mozliwosci wprowadzanie pewnej tolerancji aby zapobiec F5060 i automatycznie roznice zaksiegowac na okreslonego konto kosztowe.


Pozdrawiam,
Jakub
ODPOWIEDZ