Usuń wpisy z itab1 których nie ma w itab2

Jeśli programujesz, administrujesz, integrujesz i masz wątpliwość lub obawę, to właśnie najlepsze miejsce dla Ciebie. Pisz śmiało...
K602
Posty: 135
Rejestracja: śr sie 24, 2022 11:50 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 86 times
Kontakt:

Re: Usuń wpisy z itab1 których nie ma w itab2

Post autor: K602 »

wojtas7 pisze: pn gru 19, 2022 1:38 pm z innej beczki, niesamowite jest to że w branży abaperów jest tak mało profesjonalistów, w sensie ludzi którzy skończyli normalnie studia informatyczne kierunek programowania i potrafią jeszcze tak podchodzić do tematu jak złożoność obliczeniowa itp. Wokół mnie jest mnóstwo programistów abaperów w różnych projektach i jestem pewien że 90% z nich nie ma o tym pojęcia.
Dziękuję za miłe słowa. Podobne odnoszę wrażenie. Nie raz patrzę na profile ABAPerów i widzę tam humanistyczne studia... albo ktoś wcześniej był magazynierem... no to wnioski nasuwają się same. Ale dzięki temu, do byle problemu, potrzebują już kogoś bardziej ogarniętego :)
SAP ABAP Certified Developer
K602
Posty: 135
Rejestracja: śr sie 24, 2022 11:50 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 86 times
Kontakt:

Re: Usuń wpisy z itab1 których nie ma w itab2

Post autor: K602 »

W mojej ocenie, bez wklejenia tu całego programu, nie znajdziemy w nim słabych punktów. Skupiamy się na pętli, a tu może być problem gdzie indziej. Timestampy jak najbardziej są dobrym pomysłem lub narzędzia do analizy wydajności.
SAP ABAP Certified Developer
emil
Posty: 133
Rejestracja: pt gru 27, 2019 11:02 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 42 times

Re: Usuń wpisy z itab1 których nie ma w itab2

Post autor: emil »

K602 pisze: wt gru 20, 2022 8:41 am
wojtas7 pisze: pn gru 19, 2022 1:38 pm z innej beczki, niesamowite jest to że w branży abaperów jest tak mało profesjonalistów, w sensie ludzi którzy skończyli normalnie studia informatyczne kierunek programowania i potrafią jeszcze tak podchodzić do tematu jak złożoność obliczeniowa itp. Wokół mnie jest mnóstwo programistów abaperów w różnych projektach i jestem pewien że 90% z nich nie ma o tym pojęcia.
Dziękuję za miłe słowa. Podobne odnoszę wrażenie. Nie raz patrzę na profile ABAPerów i widzę tam humanistyczne studia... albo ktoś wcześniej był magazynierem... no to wnioski nasuwają się same. Ale dzięki temu, do byle problemu, potrzebują już kogoś bardziej ogarniętego :)
O ile dobrze pamiętam, pierwotnie ABAP miał być nieco bardziej dla "biznesu", który sam miał sobie coś wyklikać. Może to stąd bierze się masa przypadkowych ludzi klejący kod, który głównie "ma działać". W razie czego dorzuci się więcej RAMu ;>

Wracając do mojego problemu: na 4 dni odwieszam klawiaturę na kołek i po świętach wracam do pracy. Będzie czas na sprawdzenie sugerowanych przez Was rozwiązań :)
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Usuń wpisy z itab1 których nie ma w itab2

Post autor: dominik.tylczynski »

emil pisze: wt gru 20, 2022 9:59 am O ile dobrze pamiętam, pierwotnie ABAP miał być nieco bardziej dla "biznesu", który sam miał sobie coś wyklikać.
Nie sądzę, aby taka była idea twórców ABAP'a. To jest regularny (Turing complete) język programowania.
Do "wyklikiwania" przez biznes to jest raczej SAP QuickView czy SAP Query, chociaż tutaj też można nieźle napsuć jak się zrobi duże join'y.
DenzelWaszyngton
Posty: 57
Rejestracja: czw maja 23, 2013 6:49 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 14 times

Re: Usuń wpisy z itab1 których nie ma w itab2

Post autor: DenzelWaszyngton »

nie lepiej działać na tabeli przed porównaniem wartości?
sortowanie -> usuwanie duplikatów -> następnie utworzenie tabeli zakresów -> i na końcu usuwanie wpisów w jednej tabeli, które nie występują w range'u?
przy abapie >7.4 to jest raptem 5 linijek kodu.
K602
Posty: 135
Rejestracja: śr sie 24, 2022 11:50 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 86 times
Kontakt:

Re: Usuń wpisy z itab1 których nie ma w itab2

Post autor: K602 »

Oczywiście, że można, ale złożoność obliczeniowa pójdzie do O (n^2)... a tego chyba byśmy nie chcieli, skoro kolega wspomina o wydajności...
SAP ABAP Certified Developer
emil
Posty: 133
Rejestracja: pt gru 27, 2019 11:02 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 42 times

Re: Usuń wpisy z itab1 których nie ma w itab2

Post autor: emil »

Problem rozwiązałem inaczej: do raportowego ekranu selekcji przyspawałem na stałe wariant, który pomijał nieaktywne pernrs :) Ilość danych czyli czas wykonania radykalnie spadły.
ODPOWIEDZ