Rejestrowanie zdarzeń w SAP związanych z dokumentami

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
Patryk_Z
Posty: 95
Rejestracja: pt lip 23, 2021 10:00 pm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Rejestrowanie zdarzeń w SAP związanych z dokumentami

Post autor: Patryk_Z »

Dzień Dobry,
Czy w SAP jest jakaś możliwość na rejestrowanie zdarzeń związanych z dokumentami? Chodzi o takie zdarzenia, których od strony systemu nie widać, a są związane np. z dostawą wychodzącą.

Szukam takiego rozwiązania które pozwoli rejestrować takie zdarzenia a później je w prosty sposób wyciągać do jednego raportu aby widzieć ile incydentów miało miejsce w danym miesiącu.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Rejestrowanie zdarzeń w SAP związanych z dokumentami

Post autor: dominik.tylczynski »

Tak naprawdę wszystko zależy od tego co dalej chcesz z tymi zdarzeniami robić, czy będą one wywoływać jakiś proces, czy są planowane itd. Widzę następujące opcje:

Najprostsza, niestandardowa
Zrób jedną Z-tabelę z polami kluczowymi na nr dokumentu i rodzaj zdarzenia. Wpisuj do tej tabeli przez SM30 zdarzenia z datą i czasem wystąpienia. To jest bardzo proste w implementacji. Dość wygodne w użytkowaniu. Bardzo prosto będzie wyciągnąć dane do raportowania.

Additional Shipping Deadlines
To się dobrze sprawdzi jeśli zdarzenia chcesz rejestrować na dostawach i transportach. Konfiguracja jest w ścieżce: Logistics Execution -> Transportation -> Shipping Deadlines -> ...
Po skonfigurowaniu pojawia się dostawach i transportach dodatkowa zakładka gdzie można raportować zdarzenia.
Wiadomo, że w SAP nic nie jest proste - zdarzenia są zapisywane w tablicach, które będą trudniejsze do wykorzystania w raportowaniu. Nie pamiętam dokładnie struktury tych tablic, ale to jest do sprawdzenia.

Quality Notifications (QM-QN)
Jeśli do tych zdarzeń potrzebujesz opracować więcej danych, podpiąć jakieś dokumenty i przede wszystkim jeśli te zdarzenia wyzwalają jakiś dodatkowy proces, np. reklamacje, dostawy zwrotne itp. to proponuję zawiadomienia QM.

SAP Event Management
Jeśli chcesz wytoczyć naprawdę ciężkie działa, masz budżet na licencje i wdrożenie.
K602
Posty: 135
Rejestracja: śr sie 24, 2022 11:50 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 86 times
Kontakt:

Re: Rejestrowanie zdarzeń w SAP związanych z dokumentami

Post autor: K602 »

Nie wiem dokładnie o jakich dokumentach mowa, ale zobacz czy nie ma dla nich jakiś BTE lub BAdI... lub jakiś plugin code... wtedy, taką wspomnianą zetową tabelkę, zautomatyzujesz... np. dla dokumentów FI bez problemu. Całe rozwiązanie JPK i centralnej kolekcji danych z różnych modułów na tym oparłem.
Ostatnio zmieniony czw sty 12, 2023 2:38 pm przez K602, łącznie zmieniany 1 raz.
SAP ABAP Certified Developer
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Rejestrowanie zdarzeń w SAP związanych z dokumentami

Post autor: dominik.tylczynski »

K602 pisze: czw sty 12, 2023 8:58 am Nie wiem dokładnie o jakich dokumentach mowa, ale zobacz czy nie ma dla nich jakiś BTE lub BAdI... wtedy taką wspomnianą zetową tabelkę zautomatyzujesz... np. dla dokumentów FI bez problemu. Całe rozwiązanie JPK i centralnej kolekcji danych z różnych modułów na tym oparłem.
Przypuszczam, że autorowi pytania chodziło bardziej o rejestrowanie w systemie nietypowych zdarzeń, które wystąpiły w rzeczywistości, a które to zdarzenia dotyczą dokumentów w systemie. Przykładowo mamy dostawę wychodzącą, wysłaną do klienta, ale coś się zdarzyło np. korek na drodze, albo awaria auta, cokolwiek.

BTE służą bardziej do implementacji obsługi zdarzeń, które zostały zarejestrowane w systemie i chcemy po tych zdarzeniach zrobić jakieś dodatkowe przetwarzanie, np. wysłać dokument interfejsem po jego zaksięgowaniu.

To jest tylko moje przypuszczenie, mogę się mylić, co do intencji autora.
K602
Posty: 135
Rejestracja: śr sie 24, 2022 11:50 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 86 times
Kontakt:

Re: Rejestrowanie zdarzeń w SAP związanych z dokumentami

Post autor: K602 »

Dokładnie tak. Jeśli to są zdarzenia z 'życia wzięte', to pozostaje jedynie ręczne wpisywanie :)
SAP ABAP Certified Developer
ODPOWIEDZ