SAP EWM: komunikaty zwrotne EWM->ERP

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

SAP EWM: komunikaty zwrotne EWM->ERP

Post autor: wojtas7 »

Zadam ogólne pytanie o schemat działania komunikacji EWM->ERP przez qRFC, akcje PPF i w jaki sposób to działa:

- deliverka wychodząca jest wysyłana z ERPa do EWM, komunikat BAPI_DELIVERY_REPLICATE

- deliverka w EWM jest pobierana i pakowana, następuje split po partiach, do deliverki tworzą się nowe pozycje, do ERPa lecą komunikaty BAPI_OUTB_DELIVERY_CHANGE z podziałem na partie i ilościami. Po stronie ERPa zakładają sie pozycje splitowe np 900010

- pakowanie w HU oznacza wysłanie do ERPa komunikatu BAPI_OUTB_DELIVERY_CONFIRM_DEC i tu kluczowe wydaje się pole HEADER_CONTROL-POST_GI_FLG -> znak sygnał że deliverka ma zostać w ERPie wyksięgowana. W moim przypadku problematycznym, ostatni komunikat z EWM poszedł ze spacją w tym polu.

I teraz pytanie o zasadę i logikę działania komunikatów PPF. W tabeli /SCWM/MESSAGELOG można w trybie edycji zmienić status PPF z X (wysłane) na " " i odpalić ponowne wysłanie tego komunikatu w transakcji sppfp. Teoretycznie można to samo osiągnąć raportem /SCWM/R_MESSAGELOG_RESET (jeśli wgrana nota).

Ale czy takie schemat postępowania wysyła tylko takie same komunikaty jak te historyczne? Ja bym chciał wygenerować całkiem nowy komunikat BAPI_OUTB_DELIVERY_CONFIRM_DEC , który będzie zawierał aktualne wszystkie pozycje, HUsy i jeszcze (ew mogę w SMQ2 w debugerze mu wstawić) pole do wyksięgowania, o którym mowa wyżej.

Moje próby jasno dowodzą, że te komunikaty są jedynie duplikowane i wysyłane dokładnie takie same jak oryginalne.

Czy ktoś zna sposób na utworzenie całkiem nowego komunikatu do wyksięgowania do ERPa? Czy jedyna metoda to cofnięcie Goods Issue i liczenie że standard utworzy nowy komunikat?

I jeszcze bonus, szczególnie przydatny na produkcji: w parametrach usera można wpisać X do parametru /SCWM/IF_DEBUG_QRFC i wtedy na danym userze dany komunikat w SMQ2 po stronie odbiorczej dostanie status NOEXEC, bez potrzeby wstrzymywania całej kolejki np w SMQR.
mgabryel
Posty: 406
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 10:17 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 35 times
Been thanked: 229 times

Re: SAP EWM: komunikaty zwrotne EWM->ERP

Post autor: mgabryel »

PPF sam w sobie nie zawiera danych transakcyjnych, tylko wywołuje przypisaną do niego w konfiguracji czynność np. /SCWM/PDO_02_POST_GI (Księgowanie wydania materiałów), jeśli chcemy ustawić automatyczne księgowanie wydania materiału.
PPFy można porównać do znanej "starej" techniki informacji wyjściowych np. w SD, tak samo jak one są ustalane techniką warunków i mają wywołać jakąś określoną akcję (wywołanie programu, wydruk etc.)

Ustawienia czynności PPF są w konfiguracji /SCDL/ACTION_DEF. Tam jest ustawione, że przykładowo def. czynności /SCWM/PDO_02_POST_GI wywołuje metodę /SCWM/GM_POSTING. Z kolei wywołanie tej metody rozpoczyna całą lawinę zdarzeń (tak samo zresztą jak ręczne zaksięgowanie dostawy EWM), m.in. księguję dostawę EWM (zmiana statusów, obiegu dokumentów dostawy EWM etc.). Dalej idzie wywołanie interfejsu księgowania dostawy po stronie ERP, czyli wspomniane BAPI_OUTB_DELIVERY_CONFIRM_DEC wykonywane poprzez qRFC.

Tak że moim zdaniem siłowe powtórzenie akcji nic w tym przypadku nie da i zakończy się błędem, bo to tak jakbyś chciał drugi raz zaksięgować tą samą dostawę EWM bez wcześniejszego storna pierwszego księgowania. Dane zostały już wysłane do ERP, dostawa EWM ma inne statusy, zaktualizowany obieg dokumentów etc.

W tej sytuacji rozwiązaniem może być poprawa w debugu błędnych danych kolejki i dokończenie księgowania po stronie ERP.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: SAP EWM: komunikaty zwrotne EWM->ERP

Post autor: dominik.tylczynski »

mgabryel pisze: pt lut 17, 2023 2:12 pm Tak że moim zdaniem siłowe powtórzenie akcji nic w tym przypadku nie da i zakończy się błędem, bo to tak jakbyś chciał drugi raz zaksięgować tą samą dostawę EWM bez wcześniejszego storna pierwszego księgowania. Dane zostały już wysłane do ERP, dostawa EWM ma inne statusy, zaktualizowany obieg dokumentów etc.

W tej sytuacji rozwiązaniem może być poprawa w debugu błędnych danych kolejki i dokończenie księgowania po stronie ERP.
Tutaj przyjąłeś założenie, że faktycznie statusy dostaw między EWM i ERP są niespójne, mimo prawidłowego przetworzenia kolejek. To należałoby zweryfikować. Przyznam, że nie spotkałem się z takimi problemami.

Natomiast w EWM jest funkcjonalność "invoice before goods issue". Wtedy potwierdzenie dostawy w ERP odbywa się niejako na raty:
  1. Utworzenie dostawy wychodzącej, bez księgowania GI w EWM powoduje przesłanie do ERP danych o pobraniu i pakowaniu dostawy, ale bez księgowania wydania w ERP
  2. Następnie w EWM jest księgowanie wydania i to wywołuje kolejną akcję PPF, replikację danych do ERP i księgowania wydania w ERP
Stosuję ten proces w obecnym projekcie, więc jestem na bieżąco.
mgabryel
Posty: 406
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 10:17 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 35 times
Been thanked: 229 times

Re: SAP EWM: komunikaty zwrotne EWM->ERP

Post autor: mgabryel »

Moje założenie było, że przetworzenie tej kolejki zakończyło się błędem w smq2. Jeśli nie to prawdopodobnie statusy są niespójne, w EWM dostawa jest już zaksięgowana a w ERP nie. Zakładam, że w EWM status DGI i DCO = 9 (Zakończone).
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: SAP EWM: komunikaty zwrotne EWM->ERP

Post autor: wojtas7 »

no właśnie życie jest takie, że zdarzają się takie sytuacje że ktoś np na chama wykasował komunikat w SMQ2. I nie ma go w ogóle. Statusy w EWM DGI i DCO = 9. W ERP deliverka wyksięgowana przez VL_COMPLETE ręcznie, brakuje ilości w ERP, HUsów brak, komunikat z SMQ2 usunięty na amen.
mgabryel pisze: pt lut 17, 2023 2:12 pm PPF sam w sobie nie zawiera danych transakcyjnych, tylko wywołuje przypisaną do niego w konfiguracji czynność
dokładnie w taki sam sposób myślałem i do tej pory to się zgadzało, a u tego klienta jednak działa to trochę inaczej i jestem w stanie powtórzyć komunikaty tak jakby skopiowane, odtwarzane tylko te które zostały historycznie wysyłane, i np. powtórzenie jednego PPF z delivery_change wysyła tylko jedną pozycję, a powtórzenie PPF kolejnego - już tylko inne pozycje. Powtórzyłem ostatni komunikat chronologicznie i zawierał wszystkie pozycje.

No trudno, dziwaczne. Udało się dokończyć deliverkę, wydruk poszedł, HUsy poszły, pozycje splitowe po partiach poszły, brakło tylko dokumentu materiałowego (właśnie nie mogłem zrobić całkiem nowego pełnego BAPI_CONFIRM_DEC - brakowało HUsów w komunikacie..) ale to biznes się zgodził na porównanie stanów inwenturą. Niesamowite co użytkownicy potrafią w EWM zrobić i nikt nie wie w jaki sposób..
mgabryel
Posty: 406
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 10:17 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 35 times
Been thanked: 229 times

Re: SAP EWM: komunikaty zwrotne EWM->ERP

Post autor: mgabryel »

w takiej sytuacji można jeszcze pokusić się o odłączenie dostawy ERP od EWM i ręczne wyksięgowanie w vl02n.
ODPOWIEDZ